CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: Pregatitoare
EDUCATOARE:
ARIA CURRICULARA: Activitati matematice
DENUMIREA ACTIVITATII: Joc logic
TEMA ACTIVITATII: "Spune-mi unde pot locui-facem casute"
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa denumeasca corect caracteristicile pieselor (forma, marimea, culoarea si grosimea);
O2 - sa stabileasca apartenenta sau neapartenenta piesei la diferite multimi;
O3 - sa aseze la locul potrivit piesa geometrica;
REGULILE JOCULUI: Copilul numit ia o piesa din cutie, ii denumeste caracteristicile; trece prin dreptul casutelor si se opreste in fata lor spunand daca poate sa locuiasca acolo sau nu.
ELEMENTE DE JOC: miscarea, manuirea materialului, aplauzele
MATERIAL DIDACTIC:
trusa cu 48 de piese
cutie din carton
bagheta magica
"casute" din hartie (pentru piesele rosii, albastre, galbene "casutele" vor fi in culorile respective; pentru piesele mari va fi desenata o forma neregulata mare si pentru piesele mici va fi desenata o forma neregulata mica; pentru triunghiuri "casuta" va avea forma de triunghi, pentru dreptunghiuri "casuta" va avea forma de dreptunghi si asa mai departe)
Momentele activitatii |
Continutul activitatii |
Metode, procedee |
Material didactic |
I. Organizarea colectivului |
Pentru buna desfasurare a activitatii voi asigura: aerisirea salii de grupa; aranjarea scaunelelor in forma de semicerc; pregatirea materialului; intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa, salutul. |
conversatia | |
II. Desfasurarea activitatii a) Introducerea in activitate |
Astazi, desi avem activitate matematica, am sa va spun o poveste care mi-a spus-o cineva la ureche, nu stiu cine . Intr-o seara, pe cand se intorcea acasa prin Padurea Fermecata, Zana cea Buna aude niste plansete; Zana se opreste in loc si nu stia de unde se aud plansetele. Se uita in jur si descopera o cutie din care se auzeau plansete si vaicareli: "Vai, vai, cum vom mai gasi noi casutele noastre, s-a facut noapte si nici nu stim unde suntem!". "Cine sunteti voi?" intreba Zana cea Buna. "Noi suntem niste piese geometrice si Zmeul cel Rau ne-a luat din casele noastre, ne-a pus in cutie, a suflat peste ea asa de tare incat am zburat, am zburat si acum nu stim unde am ajuns". "Dar tu cine esti?" intrebara piesele. "Eu sunt Zana cea Buna si pentru ca va aflati intr-o clasa, la gradinita, voi lasa bagheta mea fermecata si copiii va vor ajuta sa ajungeti la casele voastre". |
expunerea | |
b) Intuirea materialului |
Sa vedem daca este adevarat ca in cutie se afla niste piese. Cine vine sa vada ce se afla in cutie? Dupa cum ne-a spus Zana trebuie sa facem casute pentru piese. Pentru aceasta ne ajutam de bagheta fermecata: un copil va veni, va lua bagheta fermecata si in timp ce copiii vor sta cu ochii inchisi, bagheta "va construi" o casuta. Copilul va trebui sa spuna a cui casuta este; bagheta va construi: "casuta" pieselor rosii, "casuta" pieselor albastre, "casuta" pieselor galbene, "casuta" pieselor mari, "casuta" pieselor mici, "casuta" pieselor triunghiulare, "casuta" pieselor dreptunghiulare, "casuta" pieselor patrate, "casuta" pieselor rotunde. |
conversatia explicatia demonstratia |
cutia cu piese bagheta fermecata "casutele" |
c) Anuntarea temei |
Astazi vom ajuta piesele sa-si gaseasca casutele lor si sa ne spuna fiecare unde locuieste. Jocul se numeste: "Spune-mi unde pot locui-facem casute" | ||
d) Explicarea jocului |
Fiecare din voi va veni, va lua o piesa si va merge cu ea la fiecare casuta sa vada unde ar putea locui. De exemplu piesa mare, rosie, rotunda si groasa poate locui in casuta pentru piesele rosii, in casuta pentru piesele rotunde, in casuta pentru piesele mari; nu poate locui in casuta pentru piesele albastre pentru ca nu este albastra, nu poate locui in casuta pentru piesele galbene pentru ca nu este galbena, nu poate locui in casuta pentru piesele mici pentru ca nu este mica, nu poate locui in casuta pentru piesele triunghiulare pentru ca nu este triunghi, nu poate locui in casuta pentru piesele patrate pentru ca nu este patrat si nu poate locui in casuta pentru piesele dreptunghiulare pentru ca nu este dreptunghi. Voi va trebui sa lasati piesa in una din casele care se potrivesc piesei voastre. |
explicatia demonstratia |
cutia cu piese "casutele" |
e) Realizarea jocului de proba |
Se va executa un joc de proba conform regulilor de joc. Copilul numit va trebui sa spuna unde poate locui piesa si unde nu poate locui si de ce. |
conversatia exercitiul | |
f) Realizarea jocului |
Copiii vor veni pe rand, vor denumi piesa cu cele patru atribute si vor spune unde poate locui. O vor lasa in una din "casute". Copiii se vor corecta si completa unii pe altii. Fiecare raspuns corect va fi aplaudat. Dupa ce s-au asezat toate piesele (sau aproape toate piesele) educatoarea va intreba ce piese locuiesc in fiecare casuta. Ce piese locuiesc in casuta rosie? (piese rosii) Ce piese locuiesc in casuta albastra? (piese albastre) Ce piese locuiesc in casuta galbena? (piese galbene) Ce piese locuiesc in casuta mare? (piese mari) Ce piese locuiesc in casuta mica? (piese mici) Ce piese locuiesc in casuta triunghi? (piese care au forma de triunghi) Ce piese locuiesc in casuta dreptunghi? (piese care au forma de dreptunghi) Ce piese locuiesc in casuta patrata? (piese care au forma patrata) Ce piese locuiesc in casuta rotunda? (piese care au forma rotunda) |
explicatia exercitiul conversatia |
cutia cu piese |
g) Complicarea jocului |
Se va spune ca peste noapte iarasi a venit Zmeul si a stricat casutele; au mai ramas numai casuta pieselor rosii si casuta pieselor mari. Se va cere copiilor sa aseze piesele in cele doua casute. Fiecare copil va primi cate o piesa si o va pune in casuta potrivita. Dupa ce au aranjat piesele se vor face corectari. Se va sublinia care piese au ramas fara casute (piesele care nu sunt nici rosii si nici mari). |
exercitiul |
bagheta fermecata |
III. Incheierea activitatii |
Se vor face aprecieri generale si individuale asupra modului in care au raspuns si cum s-au comportat la activitate. Se va iesi in ordine din sala de grupa. Elevii de servici vor ramane sa aseze piesele la locul lor. |
aprecieri verbale |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6739
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved