CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
Data:
Profesor:
Obiectul: Limba literara prin mijloace media - optional.
Subiectul: Interviul.
Tipul: Lectie mixta.
Obiective: La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
sa cunoasca tipurile de interviu;
sa formuleze corect intrebarile unui interviu;
sa respecte cerintele specifice de redactare a interviului;
sa realizeze un interviu media.
Resurse: Timp: o ora;
Loc de desfasurare: sala de clasa.
Metode: Conversatia, prezentarea,
Mijloace: Fisa de lucru;
SCENARIU DIDACTIC
Verificarea cunostintelor invatate anterior
Prin jocul de intrebari - raspunsuri se actualizeaza definitia interviului, tipurile de interviu si caracteristicile acestui mod de exprimare orala/scrisa.
2. Verificarea temei pentru acasa: prezentarea interviurilor realizate pe grupe de elevi. Se va completa fisa de evaluare a fiecarui interviu.
3. Feed-back:
- Sunt apreciate interviurile realizate, in functie de fisa de evaluare propusa.
- Prin raspunsurile oferite la intrebarile evaluatorilor (colegii de clasa si profesorul), se evidentiaza rolul fiecarui membru al echipei in documentarea/redactarea /prezentarea interviului.
- (Auto)corectare si evaluare.
4.Evaluarea activitatii:
- Elevii completeaza fisa de evaluare a activitatii propuse.
Fisa de lucru
Urmariti prezentarea interviului realizat de colegii vostri si notati completati tabelul urmator:
Nr. crt. |
Tematica de actualitate |
Scopul urmarit |
Intrebari clare, succinte |
Originalitatea prezentarii |
Documentare |
Autocorectare |
| ||||||
Fisa de evaluare a activitatii
Considerati activitatea de azi un succes din punct de vedere personal?
a) DA b) NU c) NU STIU
2. Ce ati dori sa mai aflati in legatura cu exprimarea prin mijloacele media?
3. Pe o scara de la unu la zece, unde ati situa activitatea de azi?
4. Cum ati fi preferat sa se desfasoare aceasta activitate?
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3664
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved