Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE EXTRASCOLARA CLASA: a V a Limba si literatura romana - INTALNIRE CU SCRIITORUL

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC PENTRU ACTIVITATE EXTRASCOLARA

Data



Clasa: a V a

Nr. de elevi (prezenti/inscrisi):

Disciplina: Limba si literatura romana

Subiectul lectiei: INTALNIRE CU SCRIITORUL...

Tipul lectiei: comunicare - insusire de noi cunostinte

Obiectivele activitatii

o       sa cunoasca opera scriitorului invitat;

o       sa urmareasca atent, auditiv si vizual, actiunea povestirii din lectura autorului;

o       sa stie sa poarte un dialog pe o tema literara

o       sa inteleaga creatia literara sis a citeasca multa literatura;

o       sa aiba curajul de a face propuneri substantiale in vederea imbunatatirii tematicii literaturii pentru copii;

o       sa iubeasca in mod deosebit cartea si s-o pretuiasca.

Strategia didactica: de a-l cunoaste personal si de a afla cat mai multe date despre viata si opera scriitorului

respectiv

Metode si procedee: conversatia, lectura explicative, dialogul, convorbirea, problematizarea

Mijloace si materiale: diapozitive, imagini legate de viata si opera scriitorului invitat

Forma de organizare: frontal- individuala

Strategii didactice: inductiv - semialgoritmice

Durata: 45 minute

Bibliografie: Programa scolara

DESFASURAREA LECTIEI

Evenimente

instructinale

Activitatea propunatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Mijloace si materiale

Moment organizatoric

Captarea atentiei

Anuntarea temei si a obiectivelor

Prezentarea continutului

Desfasurarea lectiei

Incheierea activitatii

Profesorul asigura conditii ergonomice pentru buna des-fasurare a orei de limba si literatura romana.

Profesorul discuta la ora de lectura cu elevii ca va invita pe scriitorul X , cu scopul ca acestia sa ia contact direct cu un creator de literatura si de a afla de la invitat cum se scrie o povestire , o poezie , o schita , un basm , o carte .

. Se fixeaza data invitatiei si se discuta in detaliu problemele organizatorice .

. Se retin cartile publicate de autorul respectiv din biblioteca scolii sau daca nu le poseda , se vor procura de la biblioteca municipala sau judeteana .

. Cartile se impart elevilor pentru a fi lecturate .

. Prin rotatie , ele trec de la un elev la altul , cat mai repede pentru a sti ce a scris respectivul autor , despre ce a scris , cum a scris , ce le-a placut si de ce si ce ar mai dori sa citeasca in viitor .

. Se trimite scrisoarea de invitatie din partea colectivului cu data , ora si locul desfasurarii intalnirii . Aceasta intalnire poate sa aiba loc nu numai la scoala respectiva , ci si la biblioteca municipala sau judeteana , la un muzeu din localitate , pentru a-i da un caracter mai sarbatoresc acestei manifestari.

. Daca autorul respectiv are publicate si poezii , se vor repartiza cativa cu talent declamator sa recite din opera acestuia

. Se pot dramatiza - daca este cazul - si prezenta unele povestiri istorice sau alta specie literara numai din opera acestui scriitor .

. Se pot canta unele versuri scrise de autorul respectiv puse pe muzica usoara sau de alta natura , de catre elevi .

La activitate sunt invitati parintii elevilor , cadre didactice si alti intelectuali

. Sala este pregatita cu aparate audio-vizuale necesare activitatii culturale

. O eleva este determinata sa-i inmaneze invitatului un buchet de flori , un album cu vederi din activitatea scolii gazda , etc.

. Activitatea poate incepe cu intonarea Imnului de Stat al tarii , sau chiar direct prin prezentarea de catre invatator a scriitorului , facandu-i acestuia o scurta biografie . Dupa aceea , ii da cuvantul invitatului pentru a prezenta ce a scris si ce asteapta copiii in curand sa apara semnat de dansul .

. Urmeaza prezentarea unui fragment dintr-o opera semnificativa in lectura autorului

. Elevii sunt invitati sa puna intrebari oaspetului

. In final , se deruleaza un program artistic si se multumeste pentru participare .

Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului in care copiii au participat la activitate.

Elevii asculta cu interes cele comunicate de profesor.

Elevii numesc carti scrise de auroul respectiv.

Elevii citesc cartile.

Elevii sunt emotionati la vederea marelui scriitor printer ei.

Se intoneaza Imnul de Stat al tarii

Elevii asculta prezentarea dascalului descpre scriitor.

Elevii asculta.

Elevii pun intrebari invitatului.

Elevii dramatizeaza o opera a scriitorului.

Elevii sunt atenti la aprecieri.

conversatia

explicatia

lectura explicativa

Dialogul

Problematizarea

invitatie

Imagini

diapozitive



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4119
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved