Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC - Primavara in livada

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DIDACTIC



MOTTO : "Sa facem ca izvoarele sa cante,Sa facem mugurii sa rada iara,Sa-i facem vietii clipele placuteSi-n suflete sa punem primavara! "

SCOALA CU CLASE I-VIII, MOGOSESTI

LOCAL B

DATA: INVATATOR:

CLASA: I

ARIA CURRICULARA: Arte

DISCIPLINA: Educatie plastica

UNITATEA DE INVATARE: Forma, simbol al delicatetii si sensibilitatii"

TEMA: Procedee pentru realizarea unor compozitii plastice

SUBIECTUL LECTIEI: "Primavara in livada"

OBIECTIV FUNDAMENTAL: obtinerea unei compozitii plastice echilibrate in care sa se foloseasca culorile specifice anotimpului de primavara;sensibilizarea copiilor la frumusetile primaverii.

OBIECTIVE OPERATIONALE

O.1. sa foloseasca instrumentele si materialele necesare orei de educatie plastica;

O.2. sa cunoasca notiunile invatate: culori calde, culori reci,nonculori;

O.3. sa explice semnificatia culorilor invatate;

O.4. sa cunoasca diferite amestecuri si modul de obtinere a acestora ;

O.5. sa explice ce rol au nonculorile ;

O.6. sa foloseasca in obtinerea spatiului plastic amestecuri ale culorilor calde, reci, nonculori, care sa semnifice  delicatete,gingasie;

O.7. sa cunoasca procedeele de realizare a formelor care redau delicatetea si sensibilitatea;

O.8. sa prelucreze petele adaugand linii si puncte care sa intregeasca semantica lor;

O.9. sa realizeze un spatiu plastic cu subiect dat, dezvoltandu-si simtul estetic si sensibilitatea cromatica.

TIPUL LECTIEI: mixta; activitate transdisciplinara ("Lumina primaverii"-cantece si poezii inchinate anotimpului de primavara)

STRATEGIA DIDACTICA: participativa

METODE, TEHNICI SI PROCEDEE: expunerea,explicatia, exercitiul,conversatia, observarea, munca independenta , problematizarea, gandirea critica.

RESURSE:

umane: 13 elevi (7 baieti si 6 fete)

materiale: pastile sau tuburi de culori, pensule,Bloc de desen, vas cu apa,carpa de sters, plansa demonstrativa, caseta cu "Anotimpurile" de Vivaldi, cantece de primavara, plansa demonstrativa cu "Steaua culorilor", lucrari realizate de elevi, fise de valuare, planse cu imagini din natura;

timp 50 min.

EVALUARE: formativa: frontala, observarea sistematica si reciproca, evaluarea muncii individuale.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum National- Programa scolara pentru clasa I, 2004-2005;

Aurel Dascalu- ghid metodic- "Educatia plastica in ciclul primar",Ed. Polirom,Iasi,1997;

V. Paraiala,D. Paraiala,C. Balan,A. Vasilache, T.Tanasa-"Activitati in completarea programului din ciclul primar",Ed. Euristica, Iasi,2004

" Provocari ludice - ghid metodic ", Ed. Spiru Haret, 2001;

www.didactic.ro

www.edu.ro

www.cnc.ise.ro

DESFASURARE-CONTINUT

EVENIMENTE

DIDACTICE

OB.

OP.

CONTINUT  INFORMATIONAL

Emiterea sarcinilor si a informatiilor

RESURSE

EVALUARE

I.Faza de pregatire

1.Moment organizatoric

2.Verificarea cunostintelor

Verificarea lucrarilor

3.Discutii pregatitoare

4.Anuntarea subiectului

5.Explicatia si demonstratia

II.Faza de iluminare

III.Faza de verificare

Fixarea cunostintelor

Tema pentru acasa

Incheierea activitatii

O.1.

O.2.

O.3.

O.4.

O.5

O.6.

O.7.

O.8.

O.9

Ordonarea materialelor, stabilirea ordinii, pentru buna desfasurare a lectiei.

Elevii pregatesc lucrarile realizate in ora precedenta(pliere,presare plus adaugare de elemente)

Ce avem ora aceasta ?

Anunt obiectivele urmarite in lectie pe intelesul copiilor

Prin joc didactic verific cunostintele invatate pana acum, referitoare la culorile calde,culorile reci, nonculori,amestecul culorilor,obtinerea tonurilor.

Jocul "Cricii de arta"

Oparte din elevi vor avea fise cu intrebari,iar altii cu raspunsuri.Cand unul din elevi va pune intrebarea cel care detine raspunsul trebuie sa se ridice in picioare si sa raspunda .

  • Care sunt culorile calde? (R,G,O)
  • Ce senzatie va dau culorile calde?(de caldura, ne amintesc de zilele calduroase de vara, dau impresia de apropiere in spatiu)
  • Care sunt culorile reci? (Ve,Al,Vi)
  • Ce senzatie va dau culorile reci? (de frig,ne duc cu gandul la noptile racoroase ,la frigul iernii si dau impresia de departare)
  • Care sunt nonculorile? (Alb, Negru)
  • Ce rol au nonculorile? (a deschide culorilea inchide culorile)
  • Ce culoare obtinem din amestecul nonculorilor?(alb+negru=gri)
  • Care sunt culorile primare?(Pe Steaua culorilor:R,G,AL-culorile steagului)
  • Care sunt culorile binare? (Ve,Or,Vi)
  • Cum se obtin culorile binare Ve=Al+G;Or.=R+G; Vi=R+Al.)

Voi allege doua-trei lucrari realizate de elevi ,pe care le vom analiza impreuna _ lucrarile realizate prin pliere,presare plus adaugare de elemente ("Fluturi")

Folosind metoda conversatiei urmaresc sa obtin raspunsuri corecte referitoare la anotimpul de primavera

Ghicitoare: De cum vine ea incoace

Ne dezbraca de cojoace

Pomii iiimbraca- floare

Ca in zi de sarbatoare

Eu o stiu ,si tu o stii!!

Cine este dragi copii?

Soarele tare incalzeste

Si zapada o topeste

Ghiocelul s-aivit

Cine oare a venit

In ce anotimp ne aflam?Dupa ce cunoastem ca e primavera ?Cum descriem acest anotimp?

Voi cere copiilor sa-mi spuna ce poezii sau cantece cunosc despre primavera.

cantecul "Prin pomii plini de floare"-

Ce culori predomina in anotimpul de primavera?

Anunt elevii ca vor trebui sa obtina in aceasta ora de educatie plastica o compozitie plastica echilibrata cu subiectul "Primavara in livada"

Explic elevilor modul de realizare a plansei cu subiect dat.Elevii vor folosi in compozitiile lor culorile calde,reci si nonculorile precum si amestecul lor.

Voi prezenta elevilor o plansa demonstrativa cu tema "Primavara in livada"

Prin dialog dirijat se va discuta cu elevii ce se observa pe plansa.

Reamintesc elevilor ca trebuie sa tina cont de raporturile apropiat-departat ,om-floare, copil-casa.Plansa nu se misca, ci doar mana se intoarce dupa plansa.

Se lucreaza incepand din partea stanga sus,elevii explicand de ce

Copiii trebuie sa fie atenti la pozitia lor in banca . Pentru o compozitie plina de culoare se va folosi apa doar pentru a inmuia acuarela la inceput sau pentru a spala pensonul.

Elevii incep iluminarea plansei, fiind atenti la indicatiile mele, privind tehnica de lucru si etapele.

Elevii vor lucra pe un fond musical " Anotimpurile" de Vivaldi pentru a crea o ambianta placuta in timpul lucrului individual.

Solicit prezentarea lucrarilor si impreuna cu elevii voi face analiza si apreciera lor.

Prin fise de lucru individuale elevii vor rezolva cerintele :

Deseneaza culorile calde

Deseneaza culorile reci

Deseneaza nonculorile

Elevii care nu au reusit sa termine lucrarea in timpul orei o vor finisa acasa

Apreciez desfasurarea activitatiinotand cu calificative lucrarile deosebite si elevii care au participat activ la ora- eventuale recomandari.

Expunerea

Jocul didactic

Conversatia

analiza

conversatia

Demonstratia

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Munca independenta

Individuala

Frontala

frontala

Individuala

Globala si individuala



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4188
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved