CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Veresti
Clasa : a-III-aB
Institutor:
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Disciplina: Matematica
Elemente de continut: Scaderea numerelor naturalede la 0 la 10 000, fara trecere peste
ordin
Tipul lectiei: mixta
Obiective de referinta:- sa efectueze operatii de adunare si de scadere cu numere mai
mici decat 10 000
-sa exprime pe baza unui plan simplu de idei, demersul parcurs in rezolvarea unei probleme
Obiective operationale
O1-sa opereze cu terminologia matematica:descazut, scazator, rest, cu
sintagma: "cu .mai putin"
O2-sa rezolve exercitii de scadere cu numere de la 0 la 10 000 fara trecere peste
ordin;
O3-sa efectueze proba scaderii prin adunare si prin scadere;
O4-sa rezolve probleme cu cel mult doua operatii;
O5-sa formuleze intrebari pentru probleme astfel incat sa se rezolve prin operatia indicata;
Strategii didactice:
Metode si procedee:exercitiul, conversatia, explicatia, ciorchinele
Mijloace de invatamant:fise, creta colorata
Forme de organizare:activitate individuala, activitate frontala, activitate pe echipe;
Material bibliografic:
Cerghit, I.; "Metode de invatamant", 2006, Iasi, Editura Polirom;
Neacsu, I. ; "Metodica predarii matenaticii la clasele I-IV", 2004 , Bucuresti,Editura Sigma ;
Stanciu, M.; "Didactica postmoderna", 2006, Suceava, Editura Universitatii
Nr. crt. |
Secventele lectiei |
Ob. op. |
Continuturi |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
|||||
Moment organizatoric |
Pregatirea materialelor necesare lectiei. | ||||||
Verificarea temei si a lectiei anterioare |
O2 O1 |
Verificarea cantitativa si calitativa a temei .In timp ce verific tema, elevii vor face cateva calcule de adunare si vor efectua proba. 3047+5641= 6128+3601= Cum se numesc numerele care se aduna? Cum se numeste rezultatul operatiei de adunare? Cum se numesc termenii scaderii?Dar rezultatul operatiei de scadere? Ce putem spune despre suma atunci cand schimbam ordinea termenilor? Calcul mintal: -La 120 adaugati 30. -Mariti-l pe 26 cu el insusi; -Mariti cu 23 produsul numerelor 5 si 4. -Diferenta numerelor 28 si 9; -Suma nr. 14 si 3,mariti-o cu 4; -Produsul numerelor 12 si 5; -Jumatatea lui 42. -Sfertul lui 28, mariti-l cu 16. -Pe 13 micsorati-l cu suma dintre 2 si 5. -Catul dintre 20 si 2, micsorati-l de 5 ori. |
conversatia exercitiul ciorchine |
fise fise |
activitate individuala activitate frontala activitate individuala |
capacitatea de a efectuaoperatii de adunare capacitatea de a efectua calcul mintal |
|
Captarea atentiei |
Captez atentia copiilor prin prezentarea urmatoarei situatii: Alina, face un concurs cu fratele ei: "Cine citeste mai mult?"Pana acum ea a citit 1634 de pagini, iar fratele ei ,1523. Fetita stie ca are mai multe pagini citite, dar totusi ar vrea sa stie exact ce numar de pagini are in plus.Stiti voi cum ar putea sa afle acest lucru? |
conversatia |
text |
frontal | |||
Anuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor educative |
Prezint elevilor subiectul lectiei si obiectivele urmarite:invatarea scaderii numerelor de la 0 la 10 000, efectuarea probei operatiei de scadere, rezolvarea unor probleme ce presupun operatia de scadere si compunerea unor probleme dupa expresii matematice date. Se scrie pe tabla si in caiete titlul lectiei. |
frontal | |||||
|
Predarea lectiei noi Fixarea cunostintelor |
O1 O2 O3 O1 O2 O4 O1 O2 O4 |
Pornind de la situatia prezentata in momentul de captare a atentiei, le propun elevilor sa incercam sa aflam cu cate pagini a citit mai mult Alina , fata de fratele ei. Se va scrie pe tabla operatia; se stabilesc termenii scaderii, descazutul si scazatorul, iar dupa efectuarea scaderii se stabileste restul. D - S = R Se descompun numerele si se evidentiaza faptul ca se scad unitatile, apoi zecile, sutele si miile. (1 000 + 600 + 30 + 4)- 1634- (1 000 + 500 + 20 +3) 1523 100 + 10 +1 111 Efectuarea probei -prin scadere 1634- 111 = 1523 -prin adunare 111+1523 = 1634 Explic elevilor faptul ca daca scadem diferenta din descazut, trebuie sa obtinem scazatorul si daca adunam diferenta cu scazatorul, trebuie sa obtinem descazutul. D - S = R D = R + S S = D - R Se efectueaza la tabla exercitii de scadere si se verifica prin proba: 4867- 7044- 5930- 9954- 7884- 9019- 4269- 346 2063 1031 4810 3612 2361 4002 4105 Sarcina de munca independenta: Din suma numerelor 3343 si 1321, scadeti diferenta lor. La un concursul Smart au participat din toata tara,1259 fete si, baieti cu 127 mai putini. Cati elevi au participat in total la concurs? Intr-o ferma de pasari sunt 1722 gaini, iar curci cu 120 mai multe. doua echipe trebuie sa puna intrebarea problemei astfel incat sa se rezolve prin adunare, iar celelalte doua sa rezolve problema prin operatia de scadere. verificarea modului in care s-a rezolvat sarcina de lucru |
conversatia explicatia exercitiul explicatia exercitiul conversatia explicatia exercitiul conversatia explicatia |
creta colorata fise |
activitate frontala activitate frontala activitate individuala activitate pe echipe |
capacitatea de a opera cu terminologia matematica capacitatea de a efectua proba scaderii capacitatea de a efectua operatii de scadere capacitatea de a analiza si de a rezolva probleme capacitatea de a opera cu noile cunostinte |
Evaluarea |
Elevii primesc fise de evaluare . Efectuati si faceti proba prin adunare si prin scadere: 5964 - 1321 = 8543 - 5213 = Aprecieri privind modul in care copiii au participat la lectie. Tema pentru acasa; indicatii: -manual-Ex.1,2,5 p.106 |
conversatia explicatia exercitiul |
fise |
activitate individuala activitate frontala |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2749
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved