Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC: Semne de punctuatie: Linia de dialog (-), doua puncte (:)

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



UNIVERSITATEA DE VEST DIN TIMISOARA

DEPARTAMENTUL DE INVATAMANT LA DISTANTA 

SPECIALIZAREA - PEDAGOGIA INVATAMANTULUI PRIMAR SI PREPRIMAR ANUL III COMPLETARE STUDII



PROIECT DIDACTIC

DATA:

CLASA: a II-a

ARIA CURRICULARA: Limba si literatura romana

DISCIPLINA: Limba si literatura romana

TEMA LECTIEI: Semne de punctuatie: Linia de dialog (-), doua puncte (:)

TIPUL LECTIEI: de insusire de noi cunostinte

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa citeasca corect, fluent si expresiv un text propus;

O2: sa recunoasca semnele de punctuatie, precizand semnificatia lor;

O3: sa identifice personajele unei povestiri;

O4: sa manifeste creativitatea in realizarea unor dialoguri (prin joc de rol)

STRATEGII DIDACTICE:

a) metode si procedee didactice:

conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, munca in echipa;

b) materiale si mijloace didactice:

manual, plansa, jetoane, cosulete cu fructe, legume, flori confectionate din carton, fise de lucru

c) forme de organizare

frontal, pe grupe, individual

BIBLIOGRAFIE:

Penes, Marcela, Manual de Limba si Literatura Romana pentru clasa a II-a, Edit. Ana, Bucuresti, 2004

Serdean, Ioan, Didactica predarii limbii si literaturii romane, EDP, Bucuresti, 2001

Nr. crt.

Evenimentele lectiei

Timp alocat

Obiective operationale

ACTIVITATE DE INVATARE

STRATEGII DIDACTICE

Activitatea propunatorului

Activitatea elevilor

Metode

Mijloace de invatare

Forme de organizare

Moment organizatoric

1 min.

Propun elevilor sa-si pregateasca cele necesare pentru lectie si asigur linistea in clasa

Pregatesc materialele necesare inceperii orei de limba romana

conversatia

frontal

Captarea atentie

5 min.

O1, O2

Prezint plansa cu textul redactat fara semne de punctuatie (anexa 1). Pun la dispozitia elevilor plicul cu jetoane care contin semne de punctuatie.

Explic sarcina pe care o au elevii

Citesc cu atentie textul propozitie cu propozitie.

Identifica semnul potrivit mesajului.

Ies in fata plansei pentru a alege jetonul potrivit si il aseaza la locul sau pe plansa

conversatia de reactualizare

explicatia

exercitiul

plansa

jetoane

frontal

Anuntarea temei si a obiectivelor

1 min.

O2, O3

Anunt elevii ca azi ne vom reaminti de semnele de punctuatie : (doua puncte) si - (linia de dialog).

Obiectivele le voi prezenta pe intelesul elevilor, explicand ca vom exersa citirea corecta, vom face cunostinta cu personajele intalnite in texte si vom incerca sa devenim actori pentru cateva minute, intruchipandu-le

Elevii asculta cu atentie

conversatia

frontal

Dirijarea invatarii

23 min.

O1, O2, O3, O4

Indemn elevii sa citeasca in lant textul Dumbrava minunata, dupa Mihail Sadoveanu.

Dirijez o scurta povestire a textului citit.

Cer elevilor sa enumere personajele intalnite in fragmentul din manual, amintind si de unele dintre personajele intregii povestiri cunoscute din lecturarea ei anterioara.

Impart colectivul in doua segmente.

Fixez sarcinile perechilor de elevi.

Distribui plansele cu cosulete.

Fixez numarul de replici pentru a limita dialogurile din jocul de rol.

Dirijez prezentarea rezultatelor

Concluzionez impreuna cu elevii situatiile in care s-au folosit semnele de punctuatie studiate.

Citesc textul in lant

Repovestesc textul citit.

Enumera personajele.

Isi ocupa locurile pentru munca pe echipe

Sunt atenti la sarcinile pe care le primesc.

Trei perechi de elevi vor crea dialoguri pentru un joc de rol, intruchipand urmatoarele cupluri de personaje: Lizuca si Patrocle, Lizuca si Sfanta Miercuri, Sfanta Miercuri si catelusa ei.

Ceilalti sase elevi se vor imparti de asemenea in perechi, urmand sa "umple" cosurile de pe plansele primite cu fructe, legume si, respectiv, cu flori desenate de ei.

Prezinta micile "scenete" si enumera legumele, fructele si florile desenate.

Scriu pe tabla impartita in doua cateva replici si o enumerare.

Discuta regulile de folosire a punctuatiei, stabilind ca doua puncte se folosesc inaintea unui dialog sau inaintea unei enumerari, iar linia de dialog se aseaza in fata replicilor fiecarui personaj care participa la un dialog

exercitiul

conversatia

jocul de rol

problematizarea

planse creioane colorate

frontal individual pe grupe

Obtinerea performantei

5 min.

O1, O2, O3

Distribui fisele de lucru (anexa 2).

Explic sarcina

Completeaza textul din fisa cu semnele de punctuatie care lipsesc

conversatia explicatia exercitiul

fise de lucru

individual

Realizarea feed-back-ului

7 min.

O2, O3

Afisez textul pentru transcriere (anexa 4)

Transcriu textul de pe tabla, completand cu semnele de punctuatie

explicatia exercitiul

plansa

individual

Evaluarea performantelor obtinute

3 min.

O1, O2, O3, O4

Apreciez activitatea elevilor, evidentiez, fac recomandari, notez

Participa la evaluare, argumentandu-si parerile

conversatia

frontal

Consolidarea retentiei si a capacitatii de transfer

2 min.

O2, O3

Fixez tema pentru acasa

Explic modul de efectuare

Isi noteaza tema pentru acasa.

Retin explicatiile.

Solicita explicatii suplimentare dupa caz

explicatia

frontal

Activitate practica

3 min.

O2, O3, O4

Cer elevilor sa exemplifice o colinda al carei text contine un dialog cu Mos Craciun.

Dau tonul.

Identifica colinda Mos Craciun.

Canta in cor.

conversatia exercitiul

frontal



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 7715
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved