Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Plan de lectie la limba si literatura romana Clasa: cls. a I-a Limba si literatura romana "Sub ciuperca"

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Plan de lectie la limba si literatura romana

Data:



Scoala: Scoala Nr: 2

Invatatoare:

Clasa: cls. a I-a C
Practicant:
Copracticant:

Materia: Limba si literatura romana

Prof. metodist:

Tema: " Sub ciuperca

Tipul lectiei: Predare-invatare

Scopul : - Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral

Formarea capacitatii de a descoperi morala povestii si de a invata din ea.

Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa

Obiective operationale: - sa raspunda in enunturi la intrebarile

adresate

sa formuleze enunturi privitoare la  continutul lectiei

sa reproduca actiunea povestii

sa participe la jocul de rol

sa reprezinte prin desen un aspect privind continutul lectiei

Materiale: - imagini reprezentative pentru fiecare aspect din poveste

diferite masti pentru desfasurarea jocului de rol

caietele elevilor

Metode si procedee: - conversatia

explicatia

observatia

exercitiul

jocul de rol

demonstratia

ETAPA

DURATA

ACTIVITATEA PRACTICANTEI

ACTIVITATEA ELEVILOR

OBSERVATII

Moment organizatoric

Voi asigura climatul favorabil desfasurarii activitatii dupa care ma voi prezenta: " Buna dimineata,dupa cum bine stiti, numele meu este Ana-Maria si astazi vom invata o poveste foarte interesanta.

Elevii se vor pregati cu cele necesare pentru ora.

Conversatia

Captarea atentiei

Pentru captarea atentiei si implicarea elevilor in conversatie, vom vorbi putin despre animalele din padure, despre modul de viata al acestora si mai ales, cum si unde se adapostesc fiecare dintre ele in momentul in care vremea nu este tocmai favorabila. Mai apoi ii voi intreba ce fel de plante cresc in padure pentru a introduce " personajul principal " al povestii noastre si anume:ciuperca. Le voi explica eleviilor ca la fel cum noi, oamenii avem nevoie de hrana si apa ca sa crestem mari, la fel au nevoie si plantele. Pentru ele este foarte importanta apa si caldura. " Haideti sa vedem acum despre ce este vorba in povestea noastra si ce se intampla cu animalutele din padure atunci cand soarele nu straluceste si ploua."

Elevii raspund intrebarilor adresate.

Conversatia

Explicatia

Desfasurarea activitatii

Le voi spune elevilor sa faca liniste si sa asculte cu atentie povestea pe care eu le-o voi citi dupa care voi incepe sa citesc povestea. Prima data voi citi povestea fara ajutorul imaginilor pregatite dar mai apoi le voi introduce pentru a facilita munca copiilor de a o intelege. Fiecare aspect din poveste va fi reprezentat de o imagine care va fi lipita pe tabla astfel incat fiecare copil sa o poata vedea. Pe masura ce le voi citi povestea, le voi arata si imaginile respective. Pe primul placat va fi desenata o ciuperca alaturi de o furnica, pe al doilea va fi desenat si un fluture si asa mai departe asfel incat copiiilor le va fi mult mai usor sa retina actiunea povestii si ceea ce va urma.

Dupa ce voi termina de citit povestea, le voi adresa copiilor intrebari referitoare la continutul povestii : " Despre ce este vorba in poveste? Cine ofera adapost animalelor? Cine vine prima sub ciuperca si cine o urmeaza "

Dupa ce vom raspunde acestor intrebari, vom face si un rezumat pentru a intelege mai bine ceea ce se petrece in poveste.

Elevii asculta cu atentie povestea.

Elevii raspund intrebarilor adresate .

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Fixarea si sistematizarea cunostintelor

Pentru a face si ceva interactiv care ajuta si la sistematizarea cunostintelor, voi introduce jocul de rol. Voi propune cate un copil care va reprezenta: furnica, fluture, soricel, vrabie iar la final un brotacel. Jocul de rol va fi repetat de doua-trei ori astfel incat sa ajunga fiecare copil la rand.

Mai apoi le voi imparti fiecarui copil cate o fisa de lucru pe baza povestii. Acestia vor trebui sa lipeasca pe caiet ordinea in care animalele se adapostesc sub ciuperca.

Elevii isi vor lua rolurile in serios si vor reprezenta ceea ce au invatat.

Exercitiul

Incheiere

Le voi multumi copiilor pentru ca au fost activi la ora si au participat dupa care ii salut si ii poftesc in pauza.

Copiii saluta si iasa la joaca.

Conversatia



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6197
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved