CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Unitatea de invatamant: Scoala cu clasele I-VIII Veresti
Data:
Clasa: a III-a B
Institutor
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Subiectul: Verbul
Tipul lectiei: de consolidare
Obiective de referinta:
- sa sesizeze corectitudinea unui enunt oral;
-sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a
comunicarii
-sa realizeze acordurile gramaticale in enunturile date
Obiective operationale:
O1-sa defineasca verbul;
O2-sa identifice verbul in diferite contexte;
O3-sa clasifice verbele in functie de ceea ce exprima: actiunea, starea, existenta;
O4-sa analizeze verbul, precizand persoana si numarul;
O5-sa scrie corect formele verbelor a fi si a lua in contexte variate;
Strategii didactice
Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, ciorchinele,
Mijloace de invatamant: fise de lucru creta colorata;
Forme de organizare: activitate frontala, individuala, pe echipe, in perechi;
Bibliografie:
Cerghit, I.,(2006), Metode de invatamant,EdituraPolirom, Iasi;
Flueras, V., (2003), Paideia si gandirea critica, Editura Casa cartii de
Stiinta, Cluj-Napoca.
3. MEC(2006), Strategii educationale centrate pe elev, Bucuresti.
4. Stanciu, Mihai(2003), Didactica postmoderna, Editura Universitatii, Suceava
. crt. |
Secventele lectiei |
op. |
Continuturi |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
|||||
1. |
Moment organizatoric |
Pregatirea materialelor necesare lectiei. | |||||
2. |
Reactualizarea cunostintelor insusite anterior |
O1 |
Verificarea temei pentru acasa. Verificarea notiunilor despre verb prin intermediul ciorchinelui. |
conversatia explicatia ciorchine |
creta colorata fise |
activitate frontala |
capacitatea de a alcatui un text cu cuvinte date |
3. |
Captarea atentiei |
Captez atentia copiilor prin compunerea cuvantului verb din litere scrise pe bilete. |
exercitiul conversatia explicatia |
activitate pe echipe | |||
4. |
Enuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor educative |
Comunic elevilor faptul ca vor repeta cunostintele despre verb pentru ca sa stie sa se exprime corect oral si in scris, pentru a cunoaste cat mai bine partile de vorbire. Scrierea titlului lectiei pe tabla. |
conversatia |
capacitatea de concentrare a atentiei |
|||
5. |
Consolidarea cunostintelor |
O1 O3 O4 O4 O1 O4 O5 |
Elevii vor primi fise de lucru cu exercitii variate, cu sarcini gradate ca dificultate. 1.Subliniaza doar verbele: alerg, gandul, prispa, plange, bucurie, se bucura, albastru, doi, ghiveci, au privit, cinste, muncitor, ciripea, va veni. 2.Grupati verbele dupa ceea ce exprima(actiunea, starea, existenta): merge, privim, se afla, se scutura, stam, alergam, se odihnesc, esti, a rasarit, scriu, sade, suntem, se asaza; Actiunea:.. Starea: Existenta.. 3.Subliniaza cu o linie verbele la numarul singular si cu doua linii verbele la numarul plural: "Luna rasarise dintre munti si se odihnea acum intr-un lac mare si limpede ca seninul cerului.() O luntre aurita veghea pe undele limpezi ale lacului langa poarta; si-n aerul cel curat al serii tremurau din palat cantece mandre si senine." (M.Eminescu, Fat-Frumos din lacrima) 4.Scrieti verbele la persoana si numarul indicate, apoi alcatuiti propozitii cu ele. a lucra - persoana I, numarul plural a pregati - persoana a II-a, numarul singular Verificarea sarcinii si scrierea propozitiilor la tabla. Se reaminteste faptul ca verbul isi schimba forma dupa persoana si numar. 5.Alcatuiti o propozitie in care cuvantul poarta sa fie verb. 6.Transcrieti forma corecta: Tu ei / iei cartea de pe banca. Primavara este / ieste anotimpul meu preferat. Mihai vrea sa ea / ia o pauza. |
conversatia explicatia exercitiul exercitiul conversatia explicatia exercitiul conversatia explicatia |
fise de lucru fise de lucru |
activitate frontala activitate individuala activitate in perechi activitate individuala activitate frontala activitate individuala activitate frontala activitate individuala |
capacitatea de a diferentia valoarea gramaticala a unor cuvinte cu aceeasi forma in context |
6. |
Obtinerea performantei |
O1 O4 |
Analizeaza verbul din propozitia urmatoare, precizand numarul si persoana. Prepelita a scos sapte pui |
exercitiul |
fisa |
activitate frontala |
capacitatea de a preciza valorile gramaticale ale verbului |
7. |
Evaluare |
O1 O2 O4 |
Fisa de evaluare
|
fisa de evaluare |
activitate individuala |
capacitatea de a opera cu notiunile invatate despre verb |
|
8. |
Incheierea activitatii |
Aprecieri generale si individuale privind modul in care elevii au raspuns la lectie. Indrumari pentru tema de acasa. Tema pentru acasa:Alcatuieste un text in care sa folosesti verbele:este, a venit, am fost, ne-am jucat, am admirat, suntem, vom merge. |
aprecieri verbale |
............ ..
VERBUL
-fisa de lucru-
1.Subliniaza doar verbele:
alerg, gandul, prispa, plange, bucurie, se bucura, albastru, doi, ghiveci, au privit, cinste, muncitor, ciripea, va veni.
2.Grupati vrebele dupa ceea ce exprima:merge, privim, se afla, se scutura, stam, alergam, se odihnesc, esti, arasarit, scriu, sade, suntem, se asaza.
Actiunea:..
Starea:
Existenta
3.Subliniati cu o linie verbele la numarul singular si cu doua linii verbele la numarul plural:
"Luna rasarise dintre munti si se odihnea acum intr-un lac mare si limpede ca seninul cerului.() O luntre aurita veghea pe undele limpezi ale lacului langa poarta; si-n aerul cel curat al serii tremurau din palat cantece mandre si senine."
(M. Eminescu, Fat-Frumos din lacrima)
4.Scrieti verbele la persoana si numarul indicate, apoi alcatuiti cate o propozitie cu ele:
a lucra- persoana I, numarul plural - .
a pregati- persoana a II-a, numarul singular - .
5.Alcatuiti o propozitie in care cuvantul poarta sa fie verb.
6.Transcrieti forma corecta:
Tu ei / iei cartea de pe banca. .
Primavara este / ieste anotimpul meu preferat. ..
Mihai vrea sa ea / ia o pauza . ..
7.Analizati verbul din propozitia urmatoare, precizand numarul si persoana:
Prepelita a scos sapte pui.
FISA DE EVALUARE
1.Da exemple de trei verbe.
2.Precizeaza numarul si persoana verbelor: calatoreste, invatati.
FISA DE EVALUARE
1.Da exemple de trei verbe.
2.Precizeaza numarul si persoana verbelor: calatoreste, invatati.
FISA DE EVALUARE
1.Da exemple de trei verbe.
2.Precizeaza numarul si persoana verbelor: calatoreste, invatati.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3865
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved