Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Didactic Substantivul

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect Didactic

Data

Obiectul: Limba si literatura romana



Clasa: a VI-a C

Tipul lectiei: de fixare a cunostintelor gramaticale

Subiectul: Substantivul

Scoala Gimnaziala Nr.11 Galati

Obiective cadru:

2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala

3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris

Obiective operationale:

a) Cognitive:

La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

O: sa defineasca substantivul;

O2: sa recunoasca substantivele in texte date;

O3: sa construiasca enunturi cu diferite functii sintactice ale substantivului;

O4:   sa utilizeze corect substantivul in comunicarea scrisa si orala;

O5: sa identifice valorile stilistice ale substantivului;

b) Afective:

O1`: sa manifeste grija pentru felul in care isi construiesc raspunsurile orale precum si felul in care scriu;

O2`: sa participe cu interes la lectie;

O3`: sa manifeste spirit de colegialitate si cooperare in cadrul echipei.

Strategia didactica:

a) Metode si procedee: conversatia, invatarea prin cooperare, exercitiul, explicatia, jocul didactic

b) Forme de organizare: activitate frontala in alternanta cu activitate individuala, buzz-groups

c) Mijloace de invatamant: fise de lucru, tabla, poster

d)Resurse si managementul timpului:

- spatiu de lucru: sala de clasǎ

- capacitatile normale de invatare ale elevilor

- cunostintele lor anterioare;

- timpul: 50 minute.

e) Modalitati de evaluare: evaluare frontala, evaluare formativa,evaluare orala;

f) Bibliografie :

Programa scolarǎ pentru clasa a VI-a Editor: Consiliul National pentru Curriculum din cadrul Ministerului Educatiei Nationale, Institutul de Stiinte ale Educatiei

Vistian Goia, Didactica limbii si literaturii romane, ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002;

Nicolae Eftenie, Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane, ed. Paralela 45, 2001;

Desfasurarea activitatii

Organizarea clasei.

Elevii sunt impartiti in 5 grupe omogene de cate 4. Isi vor desemna un reprezentant si vor alege un substantiv pentru a da un nume echipei.

Actualizarea cunostintelor dobandite anterior/ captarea atentiei

Exercitiu de " spargere a ghetii": Fiecare dintre cele 5 grupe va primi o fisa ce cuprinde unul din urmatoarele seturi de cuvinte:

E 1: vizita, tovaras, zi, vacanta

E 2: spectacol, circ, poveste, erou

E 3: avion, ploaie, parinti, eveniment

E 4: argument, profesor, nota, coleg

E 5: derdelus, sanie, vecin, gard

Fiecare echipa va alcatui un scurt text, de cel mult cinci randuri, in care sa foloseasca cuvintele date.

Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale:

Profesorul le spune elevilor  ca in aceasta ora isi vor fixa cunostintele acumulate despre substantiv si le comunica obiectivele operationale.

Dirijarea procesului de invatare

Echipele vor primi cate un puzzle cu litere in care vor trebui sa identifice atat categoriile gramaticale ale substantivului cat si substantive. Castiga cei care termina cel mai repede. ( Anexa 1)

Fiecare elev va primi cate o fisa cu exercitii referitoare la substantiv. Vor lucra individual iar verificarea se va face oral.

Asigurarea retentiei si a transferului

Se stabileste tema: Alcatuieste o compunere cu titlul " O intalnire neasteptata" in care sa folosesti cat mai multe substantive.

Scoala Gimnaziala Nr. 11

Prof. Aura Nicoara

1. Numeste felul partilor de vorbire subliniate in exemplele date:

a)      A fost un drum fermecator.

b)      Farmecul padurii ne atragea in adancimile ei.

c)      M-a fermecat cu zambetul ei dragalas.

d)      Blandetea vantului facea sa tremure usor frunzele copacului.

e)      N-a reusit sa imblanzeasca tigrul.

f)        Atingerea blanda a soarelui inverzise pajistea.

2. Subliniaza substantivele colective din urmatorul text:

Un stol de berze zboara deasupra scolii. Scolarimea adunata in curte le priveste cu uimire. E liniste acum in porumbiste. Doar un card de rate se indreapta agale spre rau.

3. Subliniaza cu o linie substantivele defective de singular si cu doua pe cele defective de plural:

aur, cimbru, sete, podoaba, zori, stea, minge, aplauze, unt, fotbal, optimism, vapor, capitan, curaj, ochelari, calti, miere

4. Completeaza textul cu articolele nehotarate adecvate:

Am citit despre......carte interesanta in catalogul....edituri.

......colegi mi-au spus ca au vazut......exemplar in vitrina.....chiosc din cartierul nostru. Vanzatorul mi-a dat cartea, spunandu-mi ca e potrivita....

5. Completati spatiile punctate cu unul din substantivele date:

a)      (capi/ capete) rascoalei au fost prinsi si intemnitati .

b)      Negustorul a masurat patru ( coti/ coate) de panza albastra.

c)      In ( colti/ colturi) se aflau vase mari cu flori.

d)      ( bucatile/ bucatele) de paine au fost puse intr-un saculet de panza.

e)      ( curenti/ curente) de aer cald se simteau in toate incaperile.

6. Alcatuieste enunturi in care substantivul mosneag sa fie in cazurile:

N.................................

AC.................................

D..................................

G..................................

V...................................

7. Precizeaza valoarea stilistica a substantivelor din urmatoarele enunturi:

a)      "Si-amandoi batranii acestia erau albi ca iarna si posomorati ca vremea cea rea."

b)      "se lasa in jos ca fulgerul."

c)      "Cu grele rasuflete apele dorm"..

d)      Noapte neagra si mohorata, noapte de toamna, trista si nabusitoare. Nori grosi, plumburii [] involburandu-se [] ca niste balauri naprasnici maturau crestetele dealurilor. Pomii cu niste glasuri plangatoare si ostenite dardaiau cutremurati de frig prin gradini."

ANEXA 1

SUBSTANTIVUL

L

O

C

P

A

D

P

I

V

N

E

U

T

R

U

M

O

S

A

T

M

M

E

A

N

I

R

I

E

R

T

O

D

L

H

A

V

U

V

I

A

K

R

N

U

M

E

T

P

E

S

I

M

P

L

U

G

B

S

M

S

I

D

A

N

I

D

E

E

A

I

R

O

C

F

G

T

I

M

P

C

A

L

E

T

N

I

V

O

L

G

D

D

I

J

M

L

E

B

K

U

R

S

L

H

U

C

U

S

A

N

G

E

F

U

E

A

C

X

S

L

T

S

A

P

T

A

C

I

N

J

T

O

G

E

N

I

T

I

V

I

I

C

N

A

I

T

I

N

E

O

C

U

P

D

T

N

E

K

A

N

C

O

U

T

V

I

I

G

U

D

V

S

L

T

A

D

B

T

L

C

O

M

P

U

S

V

O

U

A

T

R

I

B

U

T

I

Z

I

O

G

I

U

M

A

P

E

T

L

L

A

S

T

P

N

I

R

O

L

A

M

B

N

M

U

T

L

T

A

C

U

Z

A

T

I

V

E

R

O

R

L

C

X

D

N

R

E

S

R

F

I

N

O

K

S

O

C

I

U

E

V

O

C

A

T

I

V

T

G

P

F

E

L

I

T

L

T

L

N

C

D

M

R

T

D

B

S

I

H

R

E

G

A

J

E

D

U

T

I

E

T

P

U

I

E

U

O

L

N

O

M

I

N

A

T

I

V

R

U

D

P

E

L

V

L

N

G

I

J

P

I

E

G

D

I

R

B

E

S

T

G

M

L

I

E

A

A

S

J

R

N

P

A

J

G

E

N

N

S

P

A

E

L

R

M

L

H

T

O

I

I

U

D

M

I

C

U

N

C

U

U

N

T

O

N

R

S

I

C

I

N

R

U

Z

S

T

R

A

A

S

R

T

S

D

S

F

T

C

S

V

B

A

I

E

T

A

N

D

R

U

A

E

V

A

S

I

C

A

Z

A

R

S

P

L

A

C

M

L

A

E

PROF. AURA NICOARA



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 6112
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved