CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de activitate didactica: COMBINATII RITMICO-MELODICE IN MASURA DE 2/4
OBIECTUL: EDUCATIE MUZICALA
TEMA: COMBINATII RITMICO-MELODICE IN MASURA DE 2/4
TIPUL DE ACTIVITATE DIDACTICA: EVALUARE SUMATIVA
SCOPUL:
utilizarea elementelor de limbaj muzical;
dezvoltarea capacitatii interpre tative vocale;
dezvoltarea capacitatii de receptare si reproducere a mesajului muzical.
OBIECTIVE SI COMPETENTE:
ELEVUL TREBUIE:
sa aiba o tinuta corporala corecta pe toata perioada interpretarii vocale;
sa respire corect, pentru a realiza emisia si intonatia corespunzatoare sustinerii versurilor melodice;
sa aiba o dictie corecta, clara, cu accent pe pronuntarea silabelor finale,in special a celor alcatuite din aglomerari de consoane;
sa execute corect - din punct de vedere ritmic - exercitii de vocalize care vizeaza:
-emisia;
-dictia;
-acordajul;
-omogenizarea;
-ambitusul;
-supletea;
sa dovedeasca insusirea notiunilor de limbaj muzical studiate si sa opereze cu acestea in situatiile date:
sa scrie urmarind tactarea masurii de 2/4 valorile notelor muzicale propuse;
sa separe o insusire de note muzicale de diferite valori in masuri de 2/4
sa dezlege un rebus muzical;
sa se implice creator in derularea jocurilor muzicale propuse;
sa creeze un catren, avand ca sprijin patru cuvinte, caruia sa ii gaseasca si o melodie adecvata;
sa interpreteze colinde in masura de 2/4.
METODE SI PROCEDEE:
conversatia;
exercitiul;
observarea dirijata;
algoritmizarea;
problematizarea;
-jocul de rol;
-redescoperirea;
munca independenta.
STRATEGIA DIDACTICA: ALGO-RITMICA-EURIST1CA
MODEL: EMPIRIOCENTRIC
MIJLOACE DE INVATAMANT:
plansa didactica "Bucuriile Iernii';
plansa ft. A4 pentru fiecare element grafic studiat la obiectul Educatie muzicala;
plansa didactica cu exercitii ritmico-melodice in diverse variante si cu diverse cerinte;
radiocasetofon si casete audio cu colinde;
fisa pentru evaluarea sumativa.
DESFASURAREA LECTIEI
I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE IN LECTIE:
a) indicatii de regie:
elevii care joaca rolul pauzelormuzicale sunt absenti (pentru moment) din clasa;
oaspetii sunt primiti cu paine si cu sare, iar unul dintre elevi recita versurile:
"Pentru noi astazi e mare sarbatoare,
De aceea noi va-ntampinam cu paine si cu sare
Asa face romanul, lasat e de strabun:
Pe cel ce-i trece pragul, chiar daca-i rau sau bun,
Sa-i dea, sa-1 ospateze, si-odaie de culcat
Acesta-i testamentul de la stramosi lasat.'
se aud batai in usa si intra eleviicare joaca rolul pauzelor.
INVATATORUL:
"Off! De ce-ati intarziat?! Dati serbarea peste cap! Daa, pai asta-i cauza: Lumea voastra-i PAUZA.'
PAUZELE:
"Haideti, nu va suparati
Si pe noi sa ne iertati,
Dar acum este momentul
Sa ne luam anagajamentul
Ca ne vom purta mai bine, '
Chiar asa cum se cuvine'
UN COPIL:
"Hai, poftiti si voi in banca Si cu toti atenti sa fiti! Lectia poate sa inceapa, Caci noi suntem pregatiti.'
b)Pozitia corecta in timpul cantarii spatele drept, rezemat de spatarul scaunului, pentru a mari capacitatea toracica, mainile pe genunchi.
TOTI:
"Spatele drept, rezemat de banca,
Mainile le punem pe genunchi!
Acum lectia noastra chiar poate sa inceapa,
Deci suntem pregatiti. Sa respiram adanc!'
c)Exercitii de respiratie: INVATATORUL:
"Toti aveti cate o floare
Cu miresme-mbatatoare
Cum o mirositi voi, oare?'
[elevii inspira pe nas si expira cantand de 3-4 ori]:
"Ce frumos miroase-aceasta floare!'
INVATATORUL:
"Ai vazut un fulg de nea Si-ai vrea sa-1 urci lang-o stea. Cum sufli sa-1 poti urca?'
[elevii
inspira si sufla prelung] :
INVATATORUL:
"Ia priviti cu toti in sus,
Sa vedeti dac-a ajuns!'
ELEVII:
"Fulgul sigur nu-1 vedem,
Ci doar ni-1 imaginam.'
INVATATORUL:
"Ridicati-va-n picioare,
Am o alta provocare
Dar va ridicati incet,
Fara zgomot, pe parchet
Si, asa cum va aflati,
Mainile-n sold asezati
Nu oricum, la intamplare,
Ci-n spate, degetul mare'
"E-o zi de aniversare
Si pe masa-i un tort mare
Cum suflati in lumanare?'
[elevii inspira si sufla prelung de2-3 ori]
Ha, ha, ha, dar ce vad eu?
Flacara arde mereu!
Ia va rog sa incercati
Si mai tare sa suflati!'
d)gimnastica prevocala destinata dictiei, aceasta fiind necesara in vederea realizarii mobilitatii limbii, a buzelor, a maxilarului inferior, a muschilor faciali:
"Toba
bate: bum-bum-bum,
Hai copii, cu toti la drum!'
"Di li di
li du du du,
Tiritiritututu etc.'
e)incalzirea vocii (vocalize)
II REACTUALIZAREA INFORMATIILOR DOBANDITE
Folosind jocul de rol, elevii prezinta semnele grafice ale elementelor muzicale studiate.
UN ELEV:
"Va rog sa va pregatiti
Si atenti cu toti sa fiti,
Ca nu e lucru de saga
Sa-ti faci lectia cea mai draga
Sa-nveti semne sa numesti
Si-apoi sa le folosesti.
Sub forma de ghicitoare,
Sa-l aflam pe fiecare!'
PORTATIVUL:
"Suntem linii paralele,
Deci spatiate intre ele,
Cate cinci suntem grupate,
La capete segmentate.
Pe tabla ori pe stativ,
Noi formam un PORTATIV.'
CHEIA SOL:
"Un melc, o bucla si-un baston
Corect de le legam,
Si la-nceput de portativ
Corect le amplasam,'
ELEVII:
"Noi iti vom spune toti, in cor:
Aceasta-i CHEIA SOL.
PATRIMEA:
Ia priviti cu toti la mine!
Cine-s eu?'
ELEVII:
"Esti o PATRIME'
PATRIMEA:
"Si ce mai stiti despre mine?'
ELEVII:
"Ca un timp ti se cuvine,
Da, da, da
Doar un timp ai Dumneata,
Da, da, da,
Un timp iti vom acorda!'
PAUZA DE PATRIME:
"Pe mine cand ma-ntalniti,
Un timp cu toti s-amutiti.
Stiu ca ma cunoasteti bine
Sunt?'
TOTI:
"PAUZA DE PATRIMEEEE!
Noi te stim pe dumneata
Si mereu te-om respecta'
OPTIMEA:
"Cine ma stie pe mine?
Am in plus si-un stegulet'
TOTI:
"Ce-ti da un aer semet
Sigur ca te stim, vezi-bine,
Esti PAUZA DE OPTIME'
PAUZA DE OPTIME:
"Asezata-n locul meu
Stiti spune ce rol am eu?'
TOTI:
"O jumatate de timp,
N-ai voie sa canti nimic.'
DOIMEA:
"Eu, sora voastra mai mare,
La toti v-am dat ascultare
Acum cred ca-mi este randul
Sa imi spun si eu cuvantul:
Dintre semne, - o multime,
Imi spun clar: sunt o DOIME.
Asadar, sa m-ascultati
Si doi timpi sa-mi acordati!'
TOTI:
"Da, da, da, te ascultam,
Da, si doi timpi iti acordam!'
PAUZA DE DOIME:
"Hop si eu! Sunt si mai mare
Ca pauzele surioare.
Si, asa cum se cuvine,
Va intreb: Stiti ce-i cu mine?'
TOTI:
"Esti PAUZA DE DOIME!
Pe portativ de-o vedem,
Doi timpi musai sa tacem'
BARA DE MASURA:
"Cat ati fi de zvapaiate,
Eu va cam strunesc pe toate,
C-ar fi totul alandala,
Ar fi vraiste toata scoala,
N-ati canta nici cu chitara,
Daca nu as fi eu: BARA.'
TOTI:
"Da, da, da, tu ai dreptate:
Fara tine nu se poate,
Ca tu pui ordine-n toate
Si-mparti spatiul cu dreptate.'
BARA DUBLA:
"Stiti ca m-am cam suparat?
Chiar pe mine m-ati uitat?
BARA DUBLA ma numesc
Si pe toate va pazesc.
La sfarsit de portativ
Eu m-asez, ca am motiv
Sa-nchei orice cantecel,
Oricat de mic ar fi el'
DOUA PATRIMI:
"M-asez dupa cheia Sol
Si-s un mare dirijor
Si tot sub bagheta mea,
Masurile veti tacta:
Un timp jos si un timp sus,
Si masura s-a si dus'
TOTI:
"Te numesti DOUA PATRIMI
Si masura o imprimi.
Recunoastem toti, in cor,
Ca esti mare dirijor
Si toti, sub bagheta ta,
Masurile vom tacta.'
"Si-am incalecat pe-o sa
Si v-am spus poveste-asa.
Si la anul, cand venim,
Mult mai multe o sa stim
Acum, in graba pornim,
Pe Mos Craciun sa-l primim,
[sacadat] La multi ani'
III. EXERCITII DE SCRIERE A VALORILOR NOTELOR MUZICALE LA TABLA SI PRIN COMPLETAREA FISELOR DE EVALUARE
a) elevii vor scrie la tabla valori de note indicate de invatator. Exemplu;
Scrie pe prima linie a portativului o nota muzicala cu valoare de patrime!
Scrie pe a doua linie a portativului o nota muzicala cu valoare de doime!
Scrie pe spatiul corespunzator al portativului o pauza de optime! etc,
b)
b) invatatorul tacteaza masura, iar elevii, la tabla, scriu valorile notelor muzicale
c) li se prezinta elevilor o plansa in care s-au strecurat mai multe greseli in ceea ce priveste separarea corecta in masuri a exercitiului propus, elevii fiind pusi in situatia sa gaseasca si sa corecteze greselile.
IV. REALIZAREA PERFORMANTEI SI DEZVOLTAREA CREATIVITATII
Se distribuie fisele de evaluare sumativa, care vor fi anexate prezentului proiect de activitate.
V. CAPTAREA ATENTIEI SI REALIZAREA CLIMATULUI AFECTIV
Se intuieste plansa "Bucuriile iernii', purtandu-se discutii legate de anotimpul iarna si de traditiile si obiceiurile de Craciun. Se audiaza o colinda, dupa care se poarta discutii legate de auditia facuta.
VI. REALIZAREA FEED-BACK-ULUI
Li se propune elevilor sa intoneze si ei cateva colinde, avand in vedere ca se apropie sarbatorile de iarna si ca avem in mijlocul nostru oaspeti de seama.
Li se adreseaza invitatilor indemnul de a intona colindele impreuna cu elevii, prin poezia urmatoare, special creata:
"Cad fulgi de nea si-mbraca tara
Intr-o mantie de lumini
Si totu-n jur aduce pace
Si cantece de heruvimi.
Cand brazii prind viata-n ferestre
Si clopotei s-aud sunand,
Se tese-n jur atata vraja,
Se-aud copiii colindand!
Caldura inimilor noastre
Cu inocenta de copii
Patrunda-n sufletele voastre
Si sa v-aduca bucurii.
Si sa priviti cu nostalgie
Spre anii cand si voi mergeati
Cu sorcova, cu plugusorul
Si cand pe Mos il asteptati
Descatusati-va de rele,
Primiti-ne cu gandul bun!
De doua mii de ani incoace
Asa e-n preajma de Craciun.
Asa ca sa lasati deoparte
Si ganduri triste si nevoi
Si azi, mai mult ca niciodata,
Cantati colindele cu noi.'
Se intoneaza colindele urmatoare:
Sarbatori, sarbatori - concomitent cu inregistrarea de pe caseta audio.
Steaua sus rasare - prin redescoperirea colindei. in fata clasei sunt invitati elevii care poarta pe piept cartonasele cu urmatoarele valori de note
Li se solicita elevilor sa tacteze masurile si sa le coreleze cu inceputul colindei, descoperind astfel primul vers al colindei mentionate.
3. Astazi s-a nascut Hristos - se procedeaza analog cu 2.
4. Domn, Domn sa-naltam - idem
5. Scoala gazda din patut - plansa didactica
Priviti cu atentie plansa expusa! Colinda pe care o veti descoperi contine un indemn adresat de colindatori in seara de Ajun gazdelor. Despre ce indemn este vorba?
6. Sus, la poarta Raiului - concomitent cu inregistrarea de pe caseta audio. Si, pentru ca e in preajma sarbatorilor de iarna, va propun sa sorcoviti pe invitatii nostri dupa datina strabuna!
Se recita Sorcova, dupa care se intoneaza:
"La multi ani cu sanatate
Va uram astazi de sarbatori
Sa va dea Domnul prosperitate,
Dragilor nostri invatatori.
Zile senine si casa-casa
Din toata inima noi va dorim,
S-aveti de toate, din plin, pe masa
Si suflet cald, asa cum va stim!'
V. INCHEIEREA ACTIVITATII
Invatatorul va face aprecierile de rigoare asupra intregii activitati si va distribui al doilea rand de fise ca munca independenta pentru acasa.
Nota, Toate versurile au fost create de propunatoare.
Conceperea si materializarea unui proiect de activitate didactica poate imbraca diferite aspecte.
Si daca "la noi, romanii, intai se aud cantecele si apoi rasare Soarele', asa cum spunea N. lorga, noi, dascalii, suntem datori sa sadim in sufletele micilor scolari dragostea de cantec astfel incat sa pregatim atat pe consumatorul avizat de valori estetice muzicale, dar si pe interpretul si creatorul de muzica.
FISA NR 1.
1.Adauga ceea ce consideri ca lipseste, pentru ca scrierea sa fie corecta!
2.Continua exercitiul cu inca trei masuri! Foloseste si semnele grafice ale pauzelor invatate!
3.Ajutandu-te de cuvintele: urare, sarbatoare, sanatate, de toate, incearca sa alcatuiesti un catren caruia sa-i gasesti si o melodie adecvata!
FISA NR.2
Orizontal:
Se pune la inceputul fiecaruiportativ.
Grupare de cinci linii paralele si patru spatii.
Se spune la cumpana dintre ani.
Nota muzicala cu durata de untimp.
5 muzicale (Se scriu pe portativ.)
Nota muzicala cu durata de doi timpi
Nota muzicala cu durata de ½ timpi (o jumatate de timp).
La o dezlegare corecta, veti descoperi de la A - B (pe verticala) denumirea cantecelor specifice sarbatorilor de iarna
Numele si prenumele elevului
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7918
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved