CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect de activitate didactica
Scoala: "Geo Bogza"- Balan
Clasa : a VII-a C
Profesor
Data: 24 noiembrie 2006
Obiectul : Matematica
Subiectul: Patrulatere, arii;
Tipul lectiei: Fixare si consolidare a cunostintelor
Scopul lectiei: Consolidarea deprinderii de a aplica rapid si corect proprietatile
patrulaterelor, precum si formulele de calcul pentru arii;
Obiective:
Sa cunoasca enunturile teoremelor invatate la patrulatere si formulele de calcul pentru aria diferitelor figuri;
Sa aplice corect teoremele in rezolvarea problemelor;
Exersarea abilitatilor de lucru in echipa, cooperare, colaborare in vederea rezolvarii sarcinilor.
Metode si procedee Conversatia , Jocul didactic, munca in echipa ;
Resurse:
Ø De timp
Ø Umane: clasa de elevi impartita in 4 grupe a cate 5-6 elevi;
Ø Materiale: foi de flip-chart, fise de lucru cu sarcinile, postituri ptr. impartirea grupelor, casetofon, CD cu formatia "Profu de mate".
Desfasurarea activitatii
Salutul, prezenta.
Se propune un exercitiu de incalzire. Se completeaza individual propozitia " Daca as fi un patrulater, mi-ar placea sa fiu ...... , deoarece....... ." Se citesc prin voluntariat cateva raspunsuri.
Lectia se va desfasura sub forma unei calatorii cu trenul in tara patrulaterelor. Se imparte clasa de elevi in 4 grupe prin tragerea biletelor, cele 4 grupe formand vagoanele trenului. Fiecare statie in care trenul va opri va avea o anumita sarcina pe care fiecare grup va trebui sa o rezolve intr-un anumit timp.
Statia 1 numita "NUMARA" are ca sarcina numararea paralelogramelor dintr-o anumita figura data. Timpul alocat acestei statii este 5 min. Se discuta raspunsurile explicand grupei care eventual nu a rezolvat corect sarcina.
Statia 2 numita "PUZZLE MATEMATIC" are ca sarcina realizarea unui puzzle ce contine enuntul unei teoreme invatate la patrulatere. Fiecare grupa va avea la dispozitie 10 min sa aseze cuvintele in ordinea corecta, pentru a obtine enuntul unei teoreme .Se discuta solutiile.
Statia 3 numita "CE E CODIFICAT?" contine un rebus matematic pe care grupele vor trebui sa-l rezolve in 5 min, descoperind ce e ascuns pe verticala ingrosata. Se discuta solutiile.
Statia 4, si ultima, numita "REZOLVA" solicita aplicarea formulelor de calcul a ariei diferitelor figuri geometrice, precum si a proprietatilor triunghiului dreptunghic si a patrulaterelor. Elevii vor trebui sa afle aria unor figuri, lungimile unor laturi . Timpul de lucru pentru aceasta sarcina este 15 min.
Este important ca fiecare membru al grupului sa participe la realizarea sarcinii.
Profesorul trece pe la fiecare grupa discutand cu elevii eventualele neclaritati, monitorizand modul in care se implica fiecare in activitate.
Se propune auditia unei piese muzicale interpretata de formatia "Profu de mate" iar elevii vor trebui sa realizeze in grup un cvintet din care sa reiese ca au inteles despre ce patrulater este vorba in piesa respectiva. Se citesc cvintetele realizate.
STATIA I - Numara
Cate paralelograme sunt in imagine?
STATIA I - Numara
Cate paralelograme sunt in imagine?
STATIA II - PUZZLE MATEMATIC
STATIA II - PUZZLE MATEMATIC
STATIA III - Ce e codificat?
|
|||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||
|
|
STATIA IV - REZOLVA
STATIA IV - REZOLVA
STATIA IV - REZOLVA
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2738
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved