Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

de lectie Clasa a IX-a Eficienta muncii in echipa si rolul liderului

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Proiect de lectie

Clasa a IX-a



Profesor:

Modul : Dezvoltarea personalitatii elevului

Tema : Eficienta muncii in echipa si rolul liderului

Scop : Dezvoltarea abilitatilor de munca in echipa

Obiective operationale : Elevii vor fi capabili :

O1- Sa stabileasca un set de reguli necesare muncii in echipa

O2- Sa analizeze modul in care s-a lucrat in cadrul grupului

O3- Sa explice factorii determinanti ai activitatii grupului

O4- Sa identifice factorii de optimiyare a muncii in grup

O5- Sa sesizeze aspectele pozitive si cele negative din activitatea liderului

O6- Sa motiveze necesitatea respectarii regulilor stabilite

O7- Sa colaboreze cu ceilalti membri ai echipei in vederea indeplinirii

sarcinii

Metode si tehnici : - Deprinderi de colaborare in grup

Capacitatea de aintelege correct situatia creata si de a actiona in

conformitate cu acestea

Materile : 8 coli de hartie, format A4 pentru fiecare grupa, lipici, banda scoth

Scenariul : - Moment organizatoric

- Exercitii de energizare

DESFASURAREA ACTIVITATII :

1. Evocare (10 min.):

se anunta subiectul lectiei

elevii sunt solicitati sa descrie caracteristicile generale ale muncii in echipa- brainstorming:

sunt notate ideile elevilor pe tabla

sunt stabilite impreuna cu elevii regulile muncii in echipa

2. Realizarea sensului(25 min.) :

A.           Se imparte clasa in trei grupe

B.           Se solicita fiecarei grupe sa-si desemneze un lider

C.          Liderii desemnati din fiecare grupa sunt chemati separat pentru instructaj; unul din cei trei elevi va fi liderul autoritar, un altul va fi liderul democrat, iar cel de-al treilea va fi liderul laisser fairez

D.          Se dicutacu fiecare lider in parte, I se indica fiecaruia modul in care trebuie sa se comporte in grupa din care face parte

E.            Liderul autoritar va trebui sa se impuna in fata colegilor prin punctual sau de vedere : le va cere colegilor sa-I respecte ideile

F.            Liderul democrat va discuta cu membrii grupei ideile fiecarui membru al grupei

G.          Liderul laisser fairez va lasa situatia sa decurga de la sine, fara sa intervina, el va da doar impresia ca este interesat de modul de desfasurare a activitatii si de succesul echipei.

H.          Fiecare lider se intoarce la grupa din care face parte si asteapta primirea sarcinii de lucru

I.      Se solicita elevilor sa realizeze in timp de 15 min. un turn de hartie de cel putin un metru si care sa stea pe propriul fundament; se reaminteste elevilor ca fiecare va lucra sub indrumarea liderului lor.

3. Reflectie (15 min.) :

- dupa expirarea timpului de lucru sunt evaluate produsele realizate (dupa criteriile stabilite)

- se discuta rezultatele evaluarii

- se apreciaza factorii care au determinat activitatea in fiecare grupa, felul in care au coordonat liderii activitatea, atmosfera din timpul activitatii

- se cere elevilor sa scrie scurte eseuri pe tema : "Cum ma vad eu in ipostaza de lider si de ce? " si "Care este liderul meu preferat si de ce ?"

- se dezbate problema implicatiei acestei teme in viata scolii si la locul de munca

4. Evaluarea :

- elevii vor utilize abilitatile si cunostintele dobandite in diverse situatii de munca in echipa

- vor identifica problemele aparute la nivelul grupei si vor gandi posibile solutii ale acestora



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4146
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved