CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Profesor
Scoala "Octavian Goga "Cluj Napoca
Data 27 X 2009
Clasa: a V-a
Aria curriculara: Limba si comunicare
Obiectul: Literatura romana(notiuni de teorie literara)
Subiectul: Figuri de stil.Epitetul
Tipul lectiei: de insusire de noi cunostinte
Durata: 50 minute
Obiective cadru: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
Obiective de referinta:3.3 identificarea expresiilor si a cuvintelor noi intr-un text literar sau nonliterar-figurile de stil.epitetul
2 selectarea elementelor de lexic adecvate situatiilor de comunicare ,sensul unor cuvinte in diferite contexte utilizarea, in contexte diferite, a achizitiilor lexicale noi.
4.4 redactarea unor texte imaginative si reflexive
Obiective operationale
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili
-sa defineasca notiunea de "epitet"
-sa recunoasca epitetele dintr-un text dat
-sa creeze texte in care sa apara epitete.
Strategia didactica:conversatia euristica, explicatia,descoperirea inductiva, metoda exercitiului, lucrul cu manualul.
Resurse materiale: tabla, creta, caietele elevilor, manualul, enunturi si texte lingvistice, fise de lucru
Resurse umane clasa de elevi omogena, 29 de elevi
Forme de organizare:activitate frontala, activitate individuala
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
1.Programe scolare pentru clasele I-VIII. Aria curriculara: limba si comunicare, Bucuresti, 2009
2.Alina Pamfil, Limba si literatura romana in gimnaziu.Structuri didactice deschise,Ed Paralela 45,2006
3.Literatura.Limba romana.Comunicare,caiet de lucru, ed Art,Bucuresti,2008
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lectiei |
Continutul lectiei |
Mijloace didactice |
evaluare |
||
Activ profesorului |
Activitatea elevului |
||||
1.Moment organizatoric |
Pregatirea clasei pentru lectie |
conversatia | |||
2.Actualizarea cunostintelor predate anterior |
Prin intrebari profesorul actualizeaza cunostintele predate anterior:poezia "Fiind baiet",organizarea poeziei,emotia transmisa de text, lumea copilariei. |
Conversatia Activitate frontala | |||
Anuntarea obiectivelor operationale si a subiectului lectiei |
Profesorul anunta titlul lectiei si obiectivele acesteia. |
Elevii noteaza in caiete titlul lectiei | |||
4. Conducerea invatarii. V.Realizarea feedbackului Tema 3pg 27 |
I. Profesorul aminteste elevilor notiunea de "expresii frumoase"pe care o foloseau in ciclul primar.Unde ati intalnit astfel de expresii? Ce rol aveau ele? II. Din clasa aV-a ele se numesc figuri de stil, sunt de mai multe feluri.Vom decupa mai intai categoria epitetului(prof. noteaza pe tabla) III.Epitetul (gr. epitheton = cuvant
adaugat) IVdentificati epitetele din prima strofa a poeziei"Fiind baiet" Explicati alaturarea dintre subst+adj sau verb+adj V Conditia ca un cuvant sa fie epitet-sa produca imagine poetica, sa intre in combinatii neobisnuite. Comparati:toamna aurie-bratara aurie. Drum lung-oftat lung. VI Stiu mai mult-Clasificare a epitetelor.a.ornant(general) b. cromatic. Prima strofa dintr-un text cunoscut de voi(Balada unui greier mic, Toamna, de Octavian Goga)identificati epitetele. Concurs.Jocul epitetelor in lant.pe trei benzi de hartie se scriu cuvintele toamna, cantec, curge.Fiecare elev scrie un epitet potrivit,banda se indoaie ca sa nu se vada ce este scris,apoi profesorul citeste.castiga echipa care are cele mai surprinzatoare epitete. |
In textele literare,le foloseam in compuneri Folosite pentru a exprima frumusetea peisajului, pentru a produce o impresie puternica Elevii isi noteaza definitia in caiete. Elevii rezolva exercitiul . Elevii isi noteaza observatia. Elevii recita strofa ceruta apoi identifica epitetele. Elevii indeplinesc sarcinile cerute. epitete. |
Intrebari directe Explicatia Exercitiul de recunoastere Explicatia Exercitiul Jocul didactic |
Aprecieri verbale Intarirea raspunsurilor Notarea elevilor care sau evidentiat la lectie |
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8028
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved