CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Unitatea de invatamant: SCOALA DE ARTE SI MESERII NR.1 MATCA
Data: 12 martie 2010
Clasa: a II a D
Institutor:
Aria curriculara: Matematica si stiinte
Disciplina: MATEMATICA
Unitatea de invatare: Operatii cu numere de la 0 la 1000
Subiectul: Exercitii si probleme cu numere naturale de la 0 la 1 000
Tipul lectiei: de consolidare a cunostintelor si deprinderilor
Obiective de referinta :
2.6. sa rezolve probleme care presupun o singura operatie dintre cele invatate
* sa rezolve probleme care presupun cel putin doua operatii de adunare sau scadere;
1.3. sa efectueze operatii de adunare si scadere:
- cu numere naturale de la 0 la 100 fara si cu trecere peste ordin
- cu numere naturale de la 0 la 1 000 fara si cu trecere peste ordin;
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil :
O1: sa rezolve probleme date sau compuse ale caror solutionari implica efectuarea unor operatii matematice;
O2: sa exprime clar si concis semnificatia calculelor facute in rezolvarea unei probleme;
O3: sa efectueze exercitii de adunare si scadere cu numere naturale de la 0 la 1000 fara si cu trecere peste ordin;
O4: sa opereze cu terminologia specifica adunarii si scaderii in rezolvarea exercitiilor si problemelor propuse;
Elemente de strategie didactica:
v Resurse procedurale: conversatia, observatia, problematizarea, explicatia, exercitiul;
v Resurse materiale: fise de lucru, planse cu imagini suport, coli de scris, markere ;
v Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, in perechi;
Durata: 45 minute
v Chiran, R 200.- "Matematica " - manual pentru clasa a II a Bucuresti, ed. Aramis;
v Penes M. si Maior A 2002 - "Puncte de sprijin in organizarea predarii invatarii la clasele I -IV ", Bucuresti , ed Aramis;,
v Bratu G 2004 -"Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar" , Bucuresti, ed . Humanitas Educational;
v Stefanescu C. 2004.- "Ghid pentru practica pedagogica", Focsani, editura Terra;,
v *** "Descriptori de performanta pentru invatamantul primar", 2001, Bucuresti . Editura Prognosis,
Nr. crt. |
Secventele instruirii |
Ob. Op. |
Continutul informational si demersul didactic |
Elemente de strategie didactica |
Evaluare |
||||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Material didactic |
Forme de organizare |
|||||
Moment organizatoric ( 1min) |
Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei |
Se pregatesc pentru ora de matematica. |
Conversatia |
Materialele necesare la lectie |
Frontal | ||||
Verificarea temei (10 min ) |
O3 |
Voi verifica tema cantitativ timp in care elevii vor rezolva cateva exercitii scrise pe fisa de lucru. Se verifica tema calitativ. Se corecteaza exercitiile din fisa. (Anexa 1) |
Elevii rezolva exercitiile din fisa de lucru . Elevii verifica tema pentru acasa. Se rezolva exercitiile din fisa de lucru la tabla. |
Exercitiul |
Fise de lucru |
Individual |
Aprecieri verbale Observarea sistematica |
||
Anuntarea temei si a obiectivelor (1min) |
Anunt elevii ca astazi in ora de matematica vom rezolva exercitii si probleme. |
Elevii receptioneaza mesajul. |
Conversatia |
Frontal | |||||
Captarea atentiei (1min) |
Se dirijeaza atentia spre un colt special amenajat unde este un "PEISAJ DE PRIMAVARA". |
Descopera "Peisajul de primavara". Completeaza peisajul cu florile de mar pe care au rezolvat exercitiile de la munca independenta. |
Explicatia |
Tablou cu elemente de primavara (flori, albine, fluturi, randunele, .) |
Frontal | ||||
Dirijarea invatarii (20 min ) |
O3 O3 O3 O1 O1 O2 O3 |
Se solicita rezolvarea unor exercitii de calcul oral de tipul: Afla suma nr 270 si 130 Afla diferenta nr: 500 si 180; Se solicita completarea peisajului de primavara; fiecare exercitiu are in dreptul sau un element specific anotimpului. Solicita rezolvarea exercitiile din dreptul narcisei (Anexa 2), apoi completeaza peisajul cu narcisa. Se solicita rezolvarea sarcinilor scrise in dreptul fluturasului (Anexa 2) apoi completeaza peisajul cu fluturasul. Se solicita rezolvarea sarcinilor scrise in dreptul albinei (Anexa 2) apoi completeaza peisajul cu albina. Se solicita rezolvarea problemei scrise in dreptul buburuzei (Anexa 2) apoi completeaza peisajul cu buburuza. Verifica corectitudinea rezolvarii sarcinilor. |
Elevii rezolva oral exercitiile propuse. Elevii rezolva exercitiile corespunzatoare din fisa se lucru. Elevii rezolva exercitiile corespunzatoare din fisa se lucru. |
Exercitiul Exercitiul Exercitiul Problematizarea |
Fise de lucru Fise de lucru Fise de lucru Fise de lucru |
Frontal Individual Individual Individual Frontal Individual |
Aprecieri verbale Aprecieri verbale Observarea sistematica |
||
Obtinerea performantei (5 min) |
Solicita rezolvarea in mod diferentiat, pe grupe, a unei fise de lucru. (Anexa 3) Acorda fiecarei grupe cate o margareta pentru rezolvarea corecta a sarcinii. |
Rezolva sarcina diferentiat: prima grupa rezolva o problema cu o singura operatie, a doua grupa rezolva o problema cu doua operatii, a treia grupa formuleaza intrebarea astfel incat problema sa se rezolve printr-o operatie , a patra grupa formuleaza intrebarea astfel incat problema sa se rezolve prin doua operatii. |
Exercitiul Conversatia Problematizarea |
Fise de lucru |
Pe grupe |
Aprecieri verbale |
|||
Evaluarea activitatii (5 min) |
O4 |
Vantul primaverii a smuls petalele ghiocelului. Cititi cu atentie ce scrie pe fiecare petala apoi asezati-o la locul potrivit! (Pe fiecare petala va fi scris unul din cuvintele: termen, suma, descazut, scazator, diferenta.) |
Rezolva sarcina asambland ghiocelul, repetand terminologia specifica. Completeaza tabloul de primavara. |
Exercitiul |
Fise de lucru |
Pe grupe |
Observarea sistematica |
||
Asigurarea conexiunii inverse (1 min ) |
"- Ce am facut noi astazi la ora de matematica ? " |
. am rezolvat exercitii si probleme . |
conversatia |
Frontal Individual | |||||
Aprecieri. Concluzii Tema pentru acasa (1min ) |
Fac aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie si evidentiez elevii care au raspuns mai mult pe parcursul acesteia. Notez cativa elevi. Explic tema pentru acasa. |
Asculta cu atentie Elevii isi noteaza tema. |
Explicatia |
Frontal individual |
Aprecierea verbala |
Anexa 1
Munca independenta
Anexa 2
Fisa de lucru
Adevarat sau fals:
200 + 100 = 500 - 200 .....
750 - 50 = 900 - 100 .....
300 + 600 = 600 + 400 .....
Aflati numerele cu 80 mai mari decat: 400, 620, 793.
............
............
............
Micsorati cu 125 numerele: 250, 300, 775.
.............
.............
.............
La o florarie s-au adus cu ocazia zilei de 8 Martie 350 lalele iar narcise cu 60 mai multe.
Cate flori s-au adus la florarie in total?
Anexa 3
Grupa 1
In luna martie in livada s-au plantat 146 meri, iar peri cu 25 mai putini.
Cati peri s-au plantat in livada?
Grupa 2
In luna martie in livada s-au plantat 146 meri, iar peri cu 25 mai putini.
Cati pomi s-au plantat in livada?
Grupa 3
In luna martie in livada s-au plantat 146 meri, iar peri cu 25 mai putini.
Formuleaza intrebarea astfel incat problema sa se rezolve printr-o singura operatie
Grupa 4
In luna martie in livada s-au plantat 146 meri, iar peri cu 25 mai putini.
Formuleaza intrebarea astfel incat problema sa se rezolve prin doua operatii.
Anexa 4
+
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7131
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved