CATEGORII DOCUMENTE |
Proiect didactic
Data
Clasa : a IX-a
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul Romanul "Mara"de I. Slavici
Tipul lectiei: mixta- de predare si de insusire de noi cunostinte
Obiectiv special cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor cu privire special asupra universului operei epice si a tipologiei literare ilustrate
Obiective operationale
La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:
sa identifice elementele compozitionale ale operei
sa recunoasca tema operei
sa prezinte subiectul romanului
sa precizeze timpul si spatiul desfasurarii actiunii
sa reliefeze particularitatile artistice ale limbajului autorului.
Resurse educationale
a) Textul literar "MARA ' disponibil in manualul ART
b) "MARA" de I.Slavici
Strategia didactica
a)
Metode si procedee : lectura expresiva a unor fragmente,
conversatia euristica, invatarea prin descoperire,
problematizarea
b)
Forme de organizare a activitatii elevilor : activitatea
frontala,
imbinata cu activitatea independenta pe grupe
Mijloace de invatamant : "Limba si literatura romana', manual
Scenariul didactic
Evenimentele instruirii |
Activitatea elevilor si a profesorului |
1. Organizarea colectivului de elevi. Captarea atentiei |
Profesorul face prezenta clasei, asigura climatul de lucru. |
2. Anuntarea obiectivelor capitolului pe secvente. |
Profesorul enunta obiectivele lectiei si scopul, conform proiectului. Astazi vom incepe studiul romanului "Mara"de I.Slavici, referindu-ne la : geneza, compozitie, structura, subiect. |
|
3. Reactualizarea cunostintelor prin conversatie frontala, explicatie. In ce consta activitatea literara a lui Slavici? Incadrati romanul "Mara' in literatura romaneasca. |
Elevii sunt atenti la intrebarile puse de profesor si raspund prompt. Slavici a scris nuvele (Moara cu noroc, Budulea Taichii, Padureanca, Popa tanda, Comoara )etc - adunate in volumul Novele din popor; povesti, tetru, memorii, romane :Mara- cel mai valoros. N. Filimon - "Ciocoii vechi si noi" (primul roman romanesc) I. Slavici - "Mara" - realismul obiectiv D. Zamfirescu - "Viata la tara', "Tanase Scatiu' - romanul ciclic I. Agarbiceanu - "Arhanghelii' M. Sadoveanu - "Neamul Soimarestilor' |
|
4. Dirijarea invatarii. Prezentarea noului continut. Deoarece elevii au avut ca sarcina anterioara lectura romanului sunt angajati in dezbaterea subiectului romanului prin conversatie frontala, explicatie, lectura selectiva Structura si compozitia romanului PERSONAJE. LOCUL si TIMPUL actiunii TITLUL PLANURILE NARATIVE. CONFLICTUL. Modurile de expunere 5.ASIGURAREA TRANSFERUI |
Profesorul alcatuieste pe tabla o schema. Prin lectura selectiva si folosind conversatia este fixata compozitia operei : Romanul este structurat in in 21 de capitole , purtand titluri semnificative pentru continutul acestora ex .Saracutii mamei, Maica Aegidia, Isita, Blestemul casei, Norocul casei, Pace si liniste. Care sunt personajele in jurul carora se concentreaza actiunea? Personajele sunt: Mara, Persida, Natl, Hubar , Bocioaca, Hubaroaie , Codreanu etc Timpul desfasurarii actiunii: sfarsitul secolului al XlX-lea , inceputul secolului al xx-lea.Locul- un targ ardelenesc de pe valea linistita a Muresului-Radna, langa Lipova si destul de aproape de Arad. Unele intamplari se petrec la Arad, Lipova sau Viena. Cum explicam titlul? De ce Mara? Elevii raspund. Mara este personajul principal. Persida si trica sunt copiii ei , sunt judecati si vazuti doar din aceasta perspectiva. Profesorul completeaza: Analizand romanul Mara, Nicolae Iorga scria ca titlul potrit al romanului ar fi fost 'Copii Marei '. Nicolae Monolescu considera ca titlul ales de Slavici se justifica pe deplin, 'Persida insasi nefiind decat o Mara juvenila..'. In roman, copii Marei, Persida si Trica, nu sunt ceea ce, in mod normal, poarta numele de personaje secundare. Daca Mara este un personaj stabil, care nu se modifica de-a lungul romanului, ci doar reactioneaza fata de anumite evenimente, Persida e un personaj care evolueaza. Precizati planurile narative . Romanul urmareste mai multe destine: destinul Marei si al copiilor ei. Prin urmare e un roman al parintilor si copiilor, dar si un roman de iubire. Elevii isi ilustreaza afirmatiile cu citate din critica literara( de pe fisa de citate): G.Calinescu afirma in Istoria literaturii romane.. ca insusirea esentiala a lui Slavici este "de analiza dragostea, de a fi un poet ti un critic al eroticii rurale () Jumatate de roman noteaza incet, rabdator, aprinderea, propagarea si izbucnirea iubirii la o fata constienta prin frumusete de farmecele ei, intai provocatoare si nehotarata, apoi stapanita si in stare de orice jertfa. Sentimentul se strecoara la inceput ca un simplu capriciu si devine la sfarsit jaratic mistuitor". Dumitru Micu identifica drama lui Romeo si Julieta reeditata intr-un cadru ardelean Principalul conflict e cel erotic. Magdalena Popescu identifica drept surse de conflict in ceea ce o priveste pe Mara - copiii si banii , IUBIREA MATERNA SI UIBIREA AURULUI. *Elevii prezinta subiectul romanului-insistand pe momentele seminficative. Elevii prezinta modurile de expunere: naratiune, dialog, descriere - ilustrand cu citate. Tema pentru acasa Argumentati ca Mara este roman. |
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5551
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved