CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE
ARIA CURRICULARA: Educatie estetica - Educatie muzicala
CURRICULUM NUCLEU: "Iepurasii", versuri de G. Cosbuc din folclorul copiilor.
MIJLOC DE REALIZARE: Joc cu text si cant.
Formarea si dezvoltarea unor deprinderi muzicale elementare, in mod intuitiv si gradat (auz muzical, voce, simt ritmic);
Cultivarea aptitudinilor muzicale ale copiilor prin interpretarea cantecelor si a jocurilor muzicale accesibile, prin executarea de catre copii a miscarilor sugerate de textul literar si de ritmul muzicii;
Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginatiei si a atentiei voluntare, prin repetarea in mod constient a cantecelor;
Stimularea si educarea interesului pentru ascultarea muzicii, cultivarea emotiilor artistice, a sensibilitatii pentru muzica, a intelegerii si aprecierii frumosului prin muzica, la nivelul varstei lor;
Dezvoltarea capacitatii de a aprecia o melodie audiata, interpretata de el sau de alti copii;
Educarea copiilor pentru a recunoaste cantece pentru copii, genuri de muzica populara si culta;
Antrenarea copiilor in diferite manifestari cultural-artistice ocazionate de evenimente diverse.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa fie disciplinati in timpul cantarii;
Sa aiba o pozitie corecta in cantare;
Sa preia corect tonul si masura pregatitoare inainte de a canta;
Sa aiba o respiratie corecta in cantare;
Sa cante corect piese muzicale cu interval de cvarta;
Sa pronunte corect textele cantecelor cu interval de cvarta;
Sa aiba o emisie vocala corecta, naturala (nu nazala sau glotala)a cantecelor cu intervale de cvarta;
Sa recunoasca fragmente melodice din cantece cu intervale de cvarta sau chiar prin executarea unor fragmente melodice;
Sa tacteze corect ritmul cantecelor invatate, utilizand mainile, picioarele, instrumente simple de percutie;
Sa analizeze cantece accesibile interpretate de copii, educatoare, discuri, casete;
Sa coordoneze miscarea, ritmul, melodia si textul cantecelor (prin miscari sugerate de textul cantecului).
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa inteleaga continutul cantecului;
Sa perceapa linia melodica;
Sa cante in colectiv (cu acompaniament instrumental);
Sa execute miscari sugerate de textul cantecului;
Sa manifeste bucurie si satisfactie in cant;
Sa inteleaga continutul de idei si sentimente al cantecului.
STRATEGIA DIDACTICA: algoritmica.
Resurse procedurale: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia, jocul, povestirea;
Mijloace de invatamant: un iepuras(jucarie), instrument muzical - orga;
Forme de organizare: frontala, pe grupe.
PRINCIPII DIDACTICE:
Principiul accesibilitatii;
Principiul participarii active si constiente a copiilor;
Principiul intuitiei.
EVALUARE: continua
BIBLIOGRAFIE
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
DURATA: 15 minute.
ETAPE |
ACTIVITATEA PRACTICANTEI |
ACTIVITATEACOPIILOR |
1. |
2. |
3. |
1. ACTIVITATI INTRODUCTIVE a) moment organizatoric b)moment muzical 5 min. 2. INVATAREA CANTECULUI 10 min. a) Discutie pregatitoare b) Anuntarea textului si a motivatiei invatarii c) Prezentarea model d) Invatarea pe text e) Invatarea melodica 3.FIXAREA CANTECULUI PRIN MISCARI SUGERATE DE TEXT: a) Demonstrarea jocului cu cantec. b) Executarea jocului cu cantec impreuna cu copiii 4. EVALUAREA |
Pentru buna desfasurare a activitatii: - voi aerisi bina sala de grupa; - voi pregati materialul didactic: instrumentul muzical - orga si iepurasul jucarie; - voi aranja scaunelele in semicerc; - voi pofti copiii in sala(si voi elimina orice preocupare straina de lectia noastra a acestora). Le spun o intamplare cu cativa copii care cantau foarte frumos. Le cer sa fie atenti pentru ca eu le voi canta la fel ca acei copii, iar apoi ei vor trebui sa cante impreuna cu mine. Le demonstrez vocal-instrumental primul exercitiu. Ex. 1 Voi repeta primul exercitiu cu copiii, folosind vocalele a, e, i, o, u, a, i, de doua ori. Le demonstrez vocal-instrumental al doilea exercitiu: Demonstrez cel de-al treilea exercitiu vocal-instrumental: In timpul cantarii celor trei exercitii corectez pozitia corpului copiilor, spunandu-le ca trebuie sa stea cu spatele rezemat de speteaza scaunelului, cu barbia putin ridicata, pieptul putin inainte, mainile pe genunchi (pentru o buna emisie a semnelor, pentru dozarea respiratie ti pentru o dozare cat mai corecta a sunetelor). IEPURASII din folclorul copiilor II. Sa v-ascundeti mai curand, iepurasilor, Vin copoii toti latrand, iepurasilor, Va ia urma si v-alunga, iepurasilor, Hai fugiti sa nu v-ajunga, iepurasilor. III. Vanatorul pune-apoi, iepurasilor, Pusca tinta drept in voi, iepurasilor, Glontul vajaie si zboara, iepurasilor, Face paf! si va omoara, iepurasilor. Le spun o scurta poveste despre un iepuras care, fiind gonit de un vanator si de caini, a venit la mine la usa si a cerut sa-l ajut. Eu l-am adapostit si astazi l-am adus la noi la grupa pentru ca ei sa-i cante si sa-l invete cum sa se apere de vanator. Le spun ca astazi avandu-l invitat pe iepuras, vom invata un joc numit "Iepurasii". Prezint model vocal-instrumental cantecul "Iepurasii Recit versurile, povestesc pe scurt textul cantecului si le explic cuvintele care sunt noi: "copoi", "crang", "a lua urma". Voi trece la memorarea pe strofe a versurilor: - recit prima strofa apoi o reiau de doua ori cu copiii, urmarind pronuntarea corecta a cuvintelor: I."Iepurasi, fugiti acum, iepurasilor, Hai la crang, nu stati in drum, iepurasilor, Vanatorul daca vine, iepurasilor, N-are sa va fie bine, iepurasilor". - recit a doua strofa apoi, o reiau de doua ori cu copiii: II."Sa v-ascundeti mai curand, iepurasilor, Vin copoii toti latrand, iepurasilor, Va iau urma si v-alunga, iepurasilor, Hai fugiti sa nu v-ajunga, iepurasilor". - reiau prima si a doua strofa cu copiii. - recit a treia strofa, apoi o reiau impreuna cu copiii de 2 ori: III."Vanatorul pune-apoi, iepurasilor, Pusca tinta drept in voi, iepurasilor, Glontul vajaie si zboara, iepurasilor, Face paf! si va omoara, iepurasilor". - recit impreuna cu copii intreaga poezie; Trec la invatarea melodica a cantecului pe fragmente melodice: - cant primul fragment melodic, apoi solicit copiilor sa-l cante impreuna cu mine de doua ori: - cant al doilea fragment melodic, apoi solicit copiilor sa-l cante impreuna cu mine de doua ori: - cant prima strofa in intregime cu copiii de doua ori; n -cant a doua strofa si apoi o reiau cu copiii de doua ori: II Sa v-ascundeti mai curand iepurasilor, Vin copoii toti latrand, iepurasilor, Va iau urma si v-alunga, iepurasilor, Hai fugiti sa nu v-ajunga, iepurasilor. - reiau prima si a doua strofa cu copiii; - cant a treia strofa si apoi o reiau cu copiii de 2 ori: III Vanatorul pune-apoi, iepurasilor, Pusca tinta drept in voi, iepurasilor, Glontul vajaie si zboara, iepurasilor, Face paf! si va omoara, iepurasilor. - solicit copiilor sa cante cu mine intreg cantecul. Inainte de a trece la demonstrarea miscarilor, voi organiza grupa in formatie de cerc. Le demonstrez jocul in intregime, dandu-le si explicatiile necesare. Desfasurarea jocului si a miscarilor ce vor fi executate de copii este urmatoarea: La cuvintele: "Iepurasi, fugiti acum, iepurasilor, Hai la crang, nu stati in drum, iepurasilor", Copiii se tin de maini si merg in ritm in cerc spre dreapta. La cuvintele: "Sa v-ascundeti mai curand, iepurasilor, Vin copoii toti latrand, iepurasilor", copiii simuleaza miscarea de ascundere(ghemuindu-se pe vine). La cuvintele: "Va iau urma si v-alunga, iepurasilor, Hai fugiti sa nu v-ajunga, iepurasilor", copii se ridica in picioare si alearga in cerc, spre stanga. La cuvintele: "Vanatorul pune-apoi, iepurasilor, Pusca tinta drept in voi, iepurasilor, Glontul vajaie si zboara, iepurasilor, Face paf ! si va omoara, iepurasilor". La cuvintele "Face paf ! si va omoara", copiii rostesc in cor onomatopeea "paf!" si se lasa pe vine. Inainte de a trece la executarea cantecului impreuna cu copiii, voi da indicatii suplimentare: - copiii sa alege numai in cerc; -sa se tina bine de maini pentru a nu cadea in timpul alergarii; - sa ma observe pe mine pentru a executa la timp miscarile. Voi trece la executarea jocului impreuna cu copiii, rar, interpretand impreuna cu ei cantecul. Voi indruma permanent copiii, voi urmari si controla executarea fiecarei miscari si, daca este nevoie, voi da explicatii sau voi demonstra din nou miscarile. Repet de 2-3 ori jocul impreuna cu copiii. Voi anunta incheierea jocului si voi face aprecieri cu privire la intreaga activitate desfasurata. Din partea iepurasului le ofer cate o bulina rosie. |
Copii intra organizat in sala de grupa si se asaza la locurile indicate de mine. Copiii asculta povestea mea. Copiii asculta exercitiul demonstrat de mine. Copiii canta impreuna cu mine. Copii repeta impreuna cu mine exercitiul. Copiii canta impreuna cu mine. Copiii asculta povestea. Copiii asculta cu atentie prezentarea cantecului, recitarea versurilor. Copiii recita prima strofa. Copiii recita a doua strofa. Recita primele doua strofe. Recita a treia strofa. Recita poezia in intregime. Canta primul fragment melodic. Canta al doilea fragment melodic. Canta prima, apoi a doua strofa. Canta prima, a doua, apoi a treia strofa in intregime. Canta in intregime cantecul. Copiii se asaza in formatie de cerc. Copiii sunt atenti la demonstrarea jocului si la explicatiile mele. Copiii asculta indicatiile mele. Executa jocul cu cantec. |
PROIECT DE ACTIVITATE
GRUPA: MIJLOCIE
ARIA CURRICULARA: Educatie estetica - Educatie muzicala
CURRICULUM NUCLEU: M. Constantin "Toamna" (repetare); "Culesul viilor" muzica I. Potolea (predare).
TIPUL ACTIVITATII: Mixta
MIJLOC DE REALIZARE: Cantare, joc muzical.
OBIECTIVE CADRU:
- Formarea si dezvoltarea unor deprinderi muzicale elementare, in mod intuitiv si gradat (auz muzical, voce, simt ritmic);
- Cultivarea aptitudinilor muzicale ale copiilor prin interpretarea cantecelor si a jocurilor muzicale accesibile, prin executarea de catre copii a mimarilor sugerate de textul literar si de ritmul muzicii;
- Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginatiei si a atentiei voluntare, prin repetarea in mod constient a cantecelor;
- Stimularea si educarea interesului pentru ascultarea muzicii, cultivarea emotiilor artistului, a sensibilitatii pentru muzica, a intelegerii si aprecierii frumosului prin muzica, la nivelul varstei lor;
- Dezvoltarea capacitatii de a aprecia o melodie audiata, interpretata de el sau de alti copii;
- Educarea copiilor pentru a recunoaste cantece pentru copii, genuri de muzica populara si culta;
- Antrenarea copiilor in diferite manifestari cultural-artistice ocazionate de evenimente diverse;
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- Sa fie disciplinati in timpul cantarii;
- Sa aiba o pozitie corecta in cantare;
- Sa preia corect tonul si masura pregatitoare inainte de a canta;
- Sa aiba o respiratie corecta in cantare;
- Sa cante corect piese muzicale cu interval de cvinta;
- Sa pronunte corect textele cantecelor;
- Sa aiba o emisie vocala corecta, naturala;
- Sa recunoasca fragmente melodice din cantec sau chiar cantece prin executarea unor fragmente melodice;
- Sa tacteze corect ritmul cantecelor invatate, utilizand mainile, picioarele, instrumente simple de percutie;
- Sa analizeze cantecele propuse, accesibile;
- Sa coordoneze miscarea, ritmul, melodia si textul cantecelor.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- Sa inteleaga continutul cantecului si al jocului muzical;
- Sa cante corect, respectand linia melodica;
- Sa cante in colectiv cu acompaniament instrumental;
- Sa asocieze miscarile corespunzatoare textelor propuse;
- Sa inteleaga continutul de idei si sentimente;
- Sa participe la activitate pe tot parcursul ei, manifestand bucurie si satisfactie in cant.
NIVELUL INITIAL: Copiii stiu sa cante cantece accesibile varstei si participa cu nerabdare si interes la activitatile muzicale.
STRATEGIA DIDACTICA:
- Resurse procedurale: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia, jocul;
- Mijloace de invatamant: orga, culegere de cantece, imagini;
- Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupuri.
PRINCIPII DIDACTICE:
- Principiul accesibilitatii;
- Principiul participarii active si constiente a copiilor;
- Principiul intuitiei;
- Principiul insusirii temeinice.
MODALITATI DE EVALUARE:
- Continua
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
BIBLIOGRAFIE
DESFASURAREA ACTIVITATII
ETAPELEACTIVITATII |
ACTIVITATEA PROPUNATORULUI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
|
1 |
2 |
3 |
|
1.ACTIVITATI INTRODUCTIVE a)Moment organizatoric. b) Moment muzical II.VERIFICAREA CANTECULUI INVATAT ANTERIOR. Interpretez vocal-instrumental cantecul b) Anuntarea titlului cantecului, a autorului si motivatia invatarii. c) Prezentarea vocal-instrumentala |
Asigur conditiile necesare desfasurarii activitatii: aerisesc clasa, asez mobilierul in semicerc, introduc copiii in sala de grupa. Prezentarea instrumentului. C - Copiii, voi stiti ce instrument v-am adus? - Da, este o orga cu ajutorul careia noi vom canta astazi. - Dar pentru a canta frumos trebuie sa ne incalzim vocile cu cateva exercitii. Prezint fiecare exercitiu vocal-instrumental folosind vocala "a", apoi reiau fiecare exercitiu in parte cu toata clasa, folosind vocalele a, e, i, o, u. Ex.1 Ex.2 Ex.3 Ex.4 - Acum, ca ne-am incalzit vocile, haideti sa cantam cantecul pe care l-ati invatat data trecuta. Sa fiti atenti pentru ca mai intai am sa cant eu, apoi vom canta impreuna. TOAMNA V - Voi ati fost la culesul viilor? D - Dupa cum bine stiti, intr-un an sunt 4 surori: Primavara, Vara, Toamna, Iarna. Cea mai bogata dintre ele este toamna si astazi, in cinstea ei, vom invata un cantec nou: "Culesul viilor" de Ion Potolea. Daca veti canta frumos poate va veni si la noi toamna cu daruri. CULESUL VIILOR Muzica: I. Potolea |
Copiii intra in sala de grupa ordonati. Copiii raspund. Copiii canta exercitiile. Copiii asculta cu atentie. Copiii raspund. |
|
d) Invatarea pe text. e) Memorarea versurilor. f) Invatarea melodica. IV. FIXAREA V. EVALUAREA ACTIVITATII |
II. Dupa o vara de munca si-asteptari, Toamna aduce belsug si desfatari. Fete mandre si flacai, toti muncesc de zor Si prelung rasuna-n vai cantecele lor. V - Voi recita versurile cantecului. - Voi explica cuvintele necunoscute: - belsug = bogatie zor = graba - Vom analiza continutul cantecului. - Acum va trebui sa invatam si noi versurile. Le voi recita prima strofa. O vor repeta de 2 ori cu mine; La fel voi proceda si cu cea de-a doua strofa. Vom relua integral poezia de 2 ori. O voi face pe fraze melodice. Voi prezenta prima fraza melodica, apoi o voi relua cu copiii de 2 ori (primele 2 versuri), apoi pe cea de-a doua, reluata cu grupa de 2 ori (versurile 3 si 4). Vom canta impreuna prima strofa de 2 ori. Voi canta model a doua strofa. O voi relua cu grupa de 2 ori. Vom canta de 2-3 ori cantecul in intregime. Voi organiza un concurs pe randuri. Voi solicita cativa copii sa cante singuri. Fac aprecieri asupra modului cum s-au comportat in timpul activitatii. Soseste "Toamna" care le ofera cate un strugure. |
Copiii asculta. Copiii recita. Copiii canta. |
PROIECT DE ACTIVITATE
ARIA CURRICULARA: Educatie estetica - educatie muzicala
CURRICULUM NUCLEU: - Cantec: "Alba ca zapada" (predare)
- Joc cu text si cant: "Ciocanul, coasa si luntrea" (repetare)
TIPUL ACTIVITATII: mixta
OBIECTIVE CADRU:
- Formarea si dezvoltarea unor deprinderi muzicale elementare, in mod intuitiv si gradat (auz muzical, voce, simt ritmic);
- Cultivarea aptitudinilor muzicale ale copiilor prin interpretarea cantecelor si a jocurilor muzicale accesibile, prin executarea de catre copii a miscarilor sugerate de textul literar si de ritmul muzicii;
- Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginatiei si a atentiei voluntare, prin repetarea in mod constient a cantecelor;
- Stimularea si educarea interesului pentru ascultarea muzicii, cultivarea emotiilor artistice, a sensibilitatii pentru muzica, a intelegerii si a aprecierii frumosului din muzica, la nivelul varstei lor;
- Dezvoltarea capacitatii de a aprecia o melodie audiata, interpretata de el sau de alti copii;
- Educarea copiilor pentru a recunoaste cantece pentru copii, genuri de muzica populara si culta;
- Antrenarea copiilor in diferite manifestari cultural-artistice ocazionate de evenimente diverse.
-Sa fie disciplinati in timpul cantarii;
-Sa aiba o pozitie corecta in cantare;
-Sa preia corect tonul si masura pregatitoare inainte de a canta;
-Sa aiba o respiratie corecta in cantare;
-Sa cante corect piese muzicale cu interval de sexta-octava;
-Sa pronunte corect textele cantecelor (dictie corecta);
-Sa aiba o emisie vocala corecta, naturala (nu nazala sau glotala)
-Sa recunoasca fragmente melodice din cantec sau chiar cantece din executarea unor fragmente melodice;
-Sa tacteze corect ritmul cantecelor invatate, utilizand mainile, picioarele;
-Sa dirijeze intuitiv cantecele accesibile varstei;
-Sa recunoasca fragmente ritmice din cantece sau cantece prin executarea unor fragmente ritmice;
-Sa analizeze cantece interpretate de copii, educatoare, discuri, casete, instrumente muzicale etc.;
-Sa coordoneze miscarea, ritmul, melodia si textul cantecelor;
-Sa aleaga si sa execute tempoul si nuantele potrivite fiecarui cantec;
-Sa cante expresiv si cu sensibilitate;
-Sa inteleaga continutul de idei si sentimente ale unui cantec.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) Cognitive:
-sa cante corect in colectiv, in grupuri mici (individual, cu solist, cu acompaniament);
-sa invete noul cantec "Alba zapada";
b)Afectiv-atitudinale:
-sa manifeste bucurie prin cant;
-sa adere la continutul de idei si sentimente al cantecului;
c)Psihomotorii:
-sa execute corect mimarile sugerate de textul cantecului.
STRATEGIA DIDACTICA:
a)Resurse procedurale: demonstratia, explicatia, exercitiul, conversatia.
b)Mijloace de invatamant:
-ilustrata cu anotimpul "iarna";
-orga
c)Forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe.
PRINCIPII DIDACTICE:
a)Principiul accesibilitatii;
b)Principiul intuitiei;
c)Principiul participarii constiente si active;
d)Principiul insusirii temeinice.
DURATA: 30 minute
LOCUL DESFASURARII: sala de grupa
DESFASURAREA ACTIVITATII
ETAPE/ SUBETAPE |
ACTIVITATEA PRACTICANTEI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
1 | ||
I. ACTIVITATE INTRODUCTIVA a) Momentul organizatoric. b) Momentul muzical. |
Asez scaunelele in forma de semicerc, creez spatiul pentru joc si aerisesc bine sala de grupa. Urmaresc intrarea copiilor in sala, corectez tinuta si pozitia copiilor. Ii anunt pe copii ca astazi vom face impreuna activitatea de muzica. - Ca sa putem canta corect, trebuie sa ne incalzim vocea. Eu voi canta si la orga, iar cu totii vom canta pe rand cu ajutorul vocalelor a, e, i, o, u, cateva exercitii. Ascultati! Ex.1 Ex.2 Ex.3 |
Copiii ocupa scaunelele, isi corecteaza tinuta. Copiii canta impreuna cu mine exercitiile, folosind pe rand vocalele a, e, i, o, u. |
II. VERIFICAREA JOCULUI cu text si Cant "Ciocanul, coasa si luntrea" Asocierea miscarilor sugerate de text. III. INVATAREA CANTECULUI "Alba zapada" de T. Popovici. a) Discutia pregatitoare. b) Anuntarea titlului noului cantec, a autorului si a motivatiei invatarii. |
Ex.4 - Copii, ora trecuta ati invatat un joc muzical "Ciocanul, coasa si luntrea", vi-l mai amintiti? Repet cantecul din jocul muzical, atat vocal, cat si instrumental. CIOCANUL, COASA SI LUNTREA Ne asezam in cerc si cantam, executand miscarile corespunzatoare. Port cu copiii o mica discutie despre zapada. - In ce anotimp se asterne zapada? - Cum se mai zice la "zapada"? - De ce va place voua cand ninge? Arat copiilor o plansa cu anotimpul iarna. Spun copiilor ca astazi vom invata un nou cantecel "Alba zapada"(de T. Popovici, un compozitor care a scris multe cantece pentru copii) pentru a canta cand ne jucam prin zapada, printre fulgi. |
Copiii canta si executa miscarile cunoscute de 3-4 ori. Copiii raspund la intrebari. - Iarna. - Nea, omat. - Pentru ca ne dam cu saniutele, facem oameni de zapada. |
c) Prezentarea model a noului cantec. d) Invatarea pe text a cantecului: - recitarea versurilor; - explicarea cuvintelor necunoscute; - analiza continutului; - memorarea versurilor pe strofe. e) Invatarea melodica pe fragmente. IV. FIXAREA CANTECULUI. V. EVALUAREA ACTIVITATII. |
Interpretez noul cantec si acompaniez cu orga. ALBA-ZAPADA Recit versurile cantecului "Alba zapada". Nu apar cuvinte necunoscute in text. Ii intreb pe copii: - Despre ce e vorba in cantec? - Ati ascultat cantecul, cum l-am cantat: repede sau lent? Recit prima strofa a cantecului integral. Apoi, reiau strofa de 2 ori cu copiii. Recit si cea de-a doua strofa, reiau versurile de 2 ori cu copiii. Recit copiilor primul fragment muzical din strofa I. Dupa ce le-am prezentat primul fragment, cer copiilor sa-l repete, impreuna cu mine de 2 ori. Prezint si cel de-al doilea fragment din strofa I. Dupa ce le-am prezentat si cel de-al doilea fragment, copiii il canta si pe acesta de 2 ori, fiind ajutati de mine. Reiau, impreuna cu toti copiii prima strofa. Prezint cea de-a doua strofa a cantecului, dupa care ii ajut pe copii sa o repete de 2 ori. Cant o data tot cantecul, si apoi cant impreuna cu copii de 2 ori. Impart copii in doua grupe: - grupa iepurasilor; - grupa ursuletilor. Pun cele doua grupe sa cante, pe rand, prima si respectiv cea de-a doua strofa. Solicit cativa copii sa cante singuri. Fac aprecieri asupra modului cum s-au comportat in timpul activitatii. |
Copiii asculta, observa respiratia, inspiratia, mimica. - Potrivit. Copiii recita (invata) versurile. Copiii canta primul fragment. Copiii canta si cel de-al doilea fragment. Copiii canta prima strofa. Copiii canta cea de-a doua strofa. Copiii canta tot cantecul. |
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA:
GRUPA:PREGATITOARE
ARIA CURRICULARA: ARTE - EDUCATIE MUZICALA
CURRICULUM NUCLEU:
"Noi, acum suntem scolari", muzica A. Ivascanu (repetare)
"Carticica mea" - versuri F. Donceanu - melodie populara (predare)
CONTINUTURILE INVATARII: Mersul melodic ascendent si descendent
TIPUL LECTIEI: mixta
OBIECTIVE CADRU:
1. Formarea si dezvoltarea unor deprinderi muzicale elementare, in mod intuitiv si gradat (auz muzical, voce, simt ritmic);
2. Cultivarea aptitudinilor muzicale ale copiilor prin interpretarea cantecelor si a jocurilor muzicale accesibile, prin executarea de catre copii a miscarilor sugerate de textul literar si de ritmul muzicii;
3. Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginatiei si a atentiei voluntare, prin repetarea in mod constient a cantecelor;
4. Stimularea si educarea interesului pentru ascultarea muzicii, cultivarea emotiilor artistice, a sensibilitatii, a intelegerii si aprecierii frumosului prin muzica, la nivelul posibilitatilor varstei prescolare;
5. Dezvoltarea capacitatii de a aprecia o melodie audiata, interpretata de el sau de alti copii;
6. Educarea copiilor pentru a recunoaste cantece pentru copii, genuri de muzica populara sau culta;
7. Antrenarea copiilor in diferite manifestari cultural-artistice ocazionate de evenimente diverse.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
- Sa fie disciplinati in timpul cantarii;
- Sa aiba o pozitie corecta in cantare;
- Sa preia corect tonul si masura pregatitoare inainte de a canta;
- Sa aiba o aiba o respiratie corecta in cantare;
- Sa cante corect piese muzicale cu interval de sexta - octava;
- Sa pronunte corect textele cantecelor propuse;
- Sa aiba o emisie vocala corecta, naturala (nu nazala sau glotala);
- Sa recunoasca fragmente melodice din cantec sau chiar cantece prin executarea unor fragmente melodice;
- Sa tacteze corect ritmul cantecelor invatate, utilizand mainile, picioarele, instrumente simple de percutie;
- Sa dirijeze intuitiv cantece accesibile varstei;
- Sa recunoasca fragmente ritmice din cantece sau cantece prin executarea unor fragmente ritmice;
- Sa analizeze cantece interpretate de copii, educatoare, discuri, casete, instrumente muzicale accesibile, alese cu grija;
- Sa coordoneze miscarea, ritmul, melodia si textul cantecelor;
- Sa aleaga si sa execute tempoul si nuantele potrivite fiecarui cantec;
- Sa cante expresiv si cu sensibilitate;
- Sa inteleaga continutul de idei si sentimente ale unui cantec.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) Cognitive:
- Sa recunoasca cantecul "Noi, acum suntem scolari" - muzica A. Ivascanu;
- Sa invete noul cantec "Carticica mea" - versuri F. Donceanu - melodie populara
- Sa cante in colectiv si in grupuri mici (individual, cu solist, cu acompaniament)
b) Afectiv - atitudinale:
- Sa manifeste bucuria si satisfactia executiei corecte si expresive a cantecului;
- Sa adere la continutul de idei si sentimente al cantecului;
c) Psihomotorii:
- Sa execute corect miscarile sugerate de textul cantecului.
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Resurse procedurale:
- explicatia;
- demonstratia;
- exercitiul;
- jocul;
- explicatia.
b) Mijloace de invatamant:
- orga;
- ghiozdan;
- culegere.
c) Forme de organizare:
- frontal;
- pe grupe;
- individual.
CONDITII INITIALE:
Copiii cunosc melodia si versurile cantecului "Noi acum suntem scolari" de A. Ivascanu.
TIPURI DE INVATARE:
prin exersare;
- prin imitatie.
PRINCIPII DIDACTICE:
principiul accesibilitatii;
- principiul
intuitiei;
- principiul insusirii
temeinice a cunostintelor;
- principiul participarii constiente si active.
FORME DE ORGANIZARE:
- frontala;
- individuala;
- pe grupe.
EVALUAREA:
- continua - prin aprecieri asupra comportamentului copiilor in timpul lectiei.
LOCUL DE DESFASURARE:
sala de grupa.
DURATA:
30-35 min.
BIBLIOGRAFIE:
Ion Serfezi - "Metodica predarii muzicii", E. D. P., Bucuresti, 1967.
- "Valoarea educativa a cantecelor" pag 58-60;
- I. Cerghit, I. T. Radu, E. Popescu, L. Vlasceanu - "Didactica", E. D. P., Bucuresti, 1993
- "Culegere de cantece pentru prescolari" pag 160-161.
DESFASURAREA ACTIVITATII
ETAPELEACTIVITATII |
ACTIVITATEA EDUCATOAREI |
ACTIVITATEA COPIILOR |
||
1 |
2 |
3 |
||
I. ACTIVITATI INTRODUCTIVE |
a) Moment organizatoric: Creez conditiile necesare desfasurarii optime a activitatii, stabilesc linistea si ordinea, pregatesc instrumentul si materialul didactic. b) Momentul muzical: Pentru a canta frumos, trebuie sa ne incalzim putin vocile. Va propun cateva exercitii. Cant model primul fragment folosind vocala "a", apoi repet impreuna cu copiii. La fel procedez si cu celelalte fragmente, folosind vocalele: "a", "e", "i", "o", "u". |
Copiii se pregatesc pentru activitatea de muzica. Copiii asculta cu atentie. Copiii canta impreuna cu mine. |
||
II. VERIFICAREA CANTECULUI "Noi, acum suntem scolari" III. INVATAREA NOULUI CANTEC IV. FIXAREA CANTECULUI EVALUARE |
Acum, vocile ni le-am incalzit, va rog sa fiti atenti si sa-mi raspundeti la niste intrebari: - In ce grupa sunteti? - Unde veti merge in toamna? - Ce cantec despre scoala ati invatat? V - Voi reaminti copiilor cantecul "Noi, acum suntem scolari", cantandu-l in intregime. "Noi, acum suntem scolari" Muzica: A. Ivascanu 2. Uita-te ce bine-mi sade Cu ghiozdan si-abecedar, De la mama am ghiozdanul, Cartea am primit-o-n dar. Cant impreuna cu copiii, cantecul in intregime (urmarind pronuntarea corecta si clara a cuvintelor, cantarea cu gura rotunjita, etc), apoi pe randuri, sub forma de concurs. Voi solicita cativa copii pentru a canta individual, stimulandu-l prin aplauze, calificative. a) Discutii pregatitoare: - Va rog sa va uitati la mine si sa imi spuneti ce am eu in mana? - Cine poarta ghiozdan? Ce poarta ei in ghiozdan? b) Anuntarea titlului noului cantec, a autorului si a motivatiei invatarii: -Astazi, copiii, vom invata impreuna cantecul "Carticica mea" - dupa o melodie populara, deci autorul lui nu este cunoscut. - Va rog sa fiti atenti, sa-l invatati bine si sa-l cantati si la scoala. c) Prezentarea model a noului cantec: "Carticica mea" Melodie populara Versuri: Felicia Doncenu 2. Pe o foaie sunt copii, carticica mea! Cine sunt nu vrei sa stii? Mi-a spus mama ca-s scolari, Silitori cu note mari. 3.Carte plina cu povesti, Tare draga imi mai esti, Eu mereu te-oi rasfoi, Si-am sa-nvat a te citi. d) Invatarea pe text a cantecului: - Recitarea versurilor; - Explicarea cuvintelor necunoscute; - Analiza textului; - Memorarea versurilor pe strofe; - Voi recita prima stofa a cuvantului, apoi o voi relua cu toata grupa de 2 ori; - Voi trece la strofa a doua pe care o voi relua de 2 ori; - Voi relua strofa unu si doi de 2 ori; Se va trece la strofa a treia si o voi relua de 2 ori. Apoi le voi relua pe toate trei de 2 ori cu intreaga grupa. e) Invatarea melodiei pe fragmente melodice: - Mai intai voi prezenta vocal - instrumental primul fragment muzical: Am o carte in culori, carticica mea, Cu desene si cu flori, - Voi relua fragmentul de doua ori. - Voi trece la fragmentul doi si-l voi relua de doua ori. - Voi relua de doua ori primul si al doilea fragment muzical. - La fel voi proceda si cu strofa a doua si a treia. Voi canta cu grupa cantecul pe grupe, individual, in lant. Se vor face aprecieri asupra comportamentului copiilor in timpul activitatii de muzica. |
Pregatitoare. La scoala. "Noi, acum suntem scolari". Copiii asculta cantecul. Copiii canta frontal, pe grupe, individual, in lant. Un ghiozdan. Scolarii. Carti, caiete. Copiii asculta cu atentie. Copiii vor fi atenti si vor raspunde la intrebari. Copiii asculta. Copiii canta. Copiii canta. |
||
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3616
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved