CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita nr. 13 Brasov
DATA:
GRUPA: mica
TEMA ANUALA: "Cand, cum si de ce se intampla?"
PROIECTUL TEMATICA: Toamna
SUBTEMA: "Legumele de toamna"
MOD DE ORGANIZARE: activitate integrata (ALA, domenii experientiale: Stiinta si Estetic si Creativ, ADP)
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare si predare de noi cunostinte
FORMA DE REALIZARE: activitate pe arii de stimulare, frontal si individual
SCENARIUL ZILEI
Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata. La intrarea in sala de grupa, copiii au fost salutati cu formula "Buna dimineata , dragi copii!". Se face prezenta si copiii se hotarasac impreuna cu educatoarea asupra calendarului naturii.
As vrea sa va povestesc ce mi s-a intamplat azi cand veneam spre gradinita. Pe drum m-am intalnit cu "Spiridusul Legumici", el este ajutorul Zanei Toamna care coloreaza legumele si este foarte trist deoarece a uitat care sunt legumele de toamna. Vreti sa-l ajutam sa-si aminteasca? Copiii vor reaminti legumele de toamna pe care le-au invatat deja. Unii vor merhe la centrul "joc de masa" unde vor rezolva un puzzle si ii vor arata Spiridusului legumele descoperite de ei, alti copii il vor duce pe Spiridus in piata si il vor invata "Drumul spre piata" respectand regulile de circulatie. Apoi vor sorta ardeii grasi dupa culoare (rosii, galbeni, verzi) iar la sfarsit vor invata impreuna cu Spiridusul un cantecel de toamna ca sa-l mai inveseleasca pe Legumici.
A. Activitate de dezvoltare personala
-(Rutina) Prezenta si Calendarul naturii.
-(Rutina) Intalnirea de dimineata, prezentarea scenariului zilei
-(Rutina si tranzitii) : cantecele
B. Activitate pe arii de stimulare ( pe sectoare)
-Joc de masa:
Subiect: "Legume de toamna"
Mijloace de realizare: puzzle
Materiale didactice: imagini cu fructe si legume de toamna
Scop: recunoasterea legumelor si fructelor de toamna
Obiective operationale: - sa denumeasca legumele pe care le-au descoperit;
- sa coopereze cu membrii echipei in scopul rezolvarii sarcinilor.
Joc de circulatie rutiera:
Mijloace de realizare: joc de rol
Materiale didactice: plansa cu drumul pana la piata, semne de circulatie.
Scop: respectarea regulilor de circulatie
Obiective operationale: - sa interpreteze rolurile corect;
-sa relationeze cu colegii de grup interpretand un rol.
C. Activitati pe domenii experientiale:
DS- organizarea interdisciplinara a continutului.
Tema: gruparea legumelor de toamna dupa culoare.
Subiectul activitatii: "Cosulete cu legume".
Tipul de activitate: consolidarea cunostintelor.
Mijloc de realizare: joc didactic
Forma de organizare: frontal si individual.
Obiective de referinta:
- sa stabileasca relatii intre obiecte si grupuri de obiecte dupa diferite criterii realizand comparatii;
- sa realizeze clasificarea de obiecte si fiinte dupa unul sau mai multe criterii asociate;
- s ordoneze obiectele care au aceeasi culoare in grupe diferite.
Obiective operationale:
Cognitiv-informative:
O1 -sa aseze obiectul in grupa cu obiecte de acelasi fel;
O2 - sa formeze corect grupele de obiecte in functie de culoare;
O3 - sa compare grupele precizand unde sunt mai multe/putine.
Socio-afective:
O4 -sa manifeste interes in scopul rezolvarii sarcinilor date.
Psiho-motorii
O5 -sa sorteze ardeiul dupa culoare;
- sa aseze ardeiul extras in grupa potrivita.
Strategii didactice:
-metode si procedee: conversatia, explicatia, povestirea, exercitiul, etc.
-mijloace didactice: spiridus de plus, puzzle, planse etc.
DEC- organizarea interdisciplinara a continutului
Tema: invatarea unui cantecel pentru Spiridus.
Subiectul activitatii: cantecelul "Toamna".
Tipul de activitate: de predare- invatare.
Mijloc de realizare: cantare.
Forma de organizare: colectiv, frontal.
Obiective de referinta
sa interpreteze cu placere cantece pastrand linia melodica;
sa acompanieze ritmic cantecele;
sa diferentieze sunete din mediu pentru a-si dezvolta auzul.
Obiectice operationale:
Cognitiv-informative:
O1 - sa redea linia melodica a cantecelului "Toamna" cu usurinta;
O2 - sa recunoasca linia melodica interpretate de educatoare.
Socio-afective:
O3 - sa-si aprecieze propia contributie la realizarea activitatii.
Psiho-motorii
O4 - sa execute exercitii de repiratie pentru activitate.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul muzical.
D. Activitate de relaxare
Vizionarea unor desene animate educative.
ANEXA 1.
Toamna
Vers: G. Moraru
Muzica: A. Motora- Ionescu
Toamna, toamna, harnica,
Toamna aurie,
A adus la noi in sat
Numai bucurie
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA (instrumente si indicatori) |
|
1. Moment organizatoric |
Se aseaza scaunelele in semicerc. Se pregateste materialul didactic. |
----- ----- -------- |
----- ----- ---- |
|
2. Captarea atentiei |
Se realizeaza prin intermediul povestii si al Spiridusului Legumici pe care copii il vor ajuta sa-si aminteasca legumele. |
Povestirea |
Se urmareste motivarea copiilor pentru activitate. |
|
3. Reactualizarea cun ostintelor |
Copii ii spun Spiridusului ce fructe si legume de toamna cunosc |
Conversatia Explicatia |
----- ----- ----------- |
|
4. Anuntarea temei |
Se comunica copiilor ca vor incerca sa-l ajite pe Spiridus sa-si aminteasca legumele de toamna |
Conversatia |
----- ----- ------------ |
|
5. Dirijarea invatarii |
Se solicita prescolarilor sa aleaga un ardei apoi sa-l aseze in cosuletul caruia ii corespunde in functie de culoare |
Exercitul |
Se apreciaza corectitudinea sortarii ardeilor in functie de culoare |
|
6. Obtinerea performantei |
Se solicita copiilor sa precizeze care grupa are mai multe legume |
Explicatia |
Se urmareste identificarea corecta a grupei |
|
7. Asigurarea feed-back-ului |
Se solicita copiilor sa arate cosuletul cu legume rosii respectiv verzi si galbene |
Conversatia Explicatia |
Se uramreste identificarea culorilor |
|
8. Aprecierea si incheierea activitatii |
Se aprecieaza copiii care au participat la activitate si au fost cuminti. |
----- ----- ----------- |
||
EVENIMETUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA(instrumente si indicarori) |
1. Momentul organizatoric |
Se aseaza scaunelele in semicerc |
----- ----- ------------- |
----- ----- ----- ----- ------ |
2. Captarea atentiei |
Educatoarea poarta o discutie cu Spiridusul Legumici. |
Converstia Explicatia |
Se apreciaza implicarea |
3. Anuntarea temei |
Haideti sa-l inveselim pe Spiridusul Legumici si sa invatam impreuna un cantecel. |
Demonstratia | |
4. Dirijarea invatarii |
a). Interpretarea model -educatoarea interpreteaza modela cantecul "Toamna" (anexa 1) si cere copiilor sa fie atenti. b) Invatarea cantecului -cantecul se repeta de mai multe ori impreuna cu grupa: primul vers se repeta de 2-3 ori al doilea vers se repeta de 2-3 ori se vor repeta primul si al doilea vers impreuna de 2-3 ori versul trei si patru se repeta de mai multe ori la sfarsit se repeta versurile unu, doi, trei, patru, impreuna. c) Obtinerea performantei -se interpreteaza cantecelul cu batai din palme. |
Exercitiul |
Se urmareste ca prescolarul sa retina si sa interpreteze cantecul |
5. Asigurarea feed-back-ului |
Se poarta o discutie despre ce cantec au invatat si despre ce ne-a invatat acest cantecel. |
Conversatia Explicatia |
Se urmareste corectitudinea interpretarii |
6. Aprecieri si sfarsitul activitatii |
Aprecierea se face individual si apoi grupal. Se apreciaza prescolarii care au iesit in fata si au cantat cantecelul invatat si vor fi aplaudati de intreaga grupa. Apoi intreaga grupa va fi recompensata de catre Spiridus. |
Conversatia |
Se apreciaza spiritul critic si autocritic. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 7210
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved