CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE ACTIVITATI INTEGRATE
GRUPA MARE
18 NOIEMBRIE 2008
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL MARGINENII DE SUS
JUDETUL DAMBOVITA
PROIECT DE ACTIVITATE
Gradinita cu program normal Marginenii de Sus
Grupa: mare
Educatoare :
Tema: Cand , cum si de ce se intampla ?
Subtema : Culorile toamnei
Scopul :-verificarea si aprofundarea cunostintelor copiilor referitoare la anotimpul toamna, utilizand experienta socio-cognitiva acumulata prin intermediul activitatilor din gradinita;
-educarea gustului estetic prin armonizarea culorilor.
Centre de interes: - Biblioteca: puzzle cu anotimpul toamna
Stiinte: sortam fructe si legume de toamna
Arta: frunze in culorile toamnei
Constructii: ladite mari si mici pentru fructe si legume
Activitati integrate:
Domeniul experiential - Stiinte - Concurs: "Ruleta harniciei"
Obiective urmarite:
Sa descrie succint muncile care se desfasoara in anotimpul toamna;
Sa formeze grupe de fructe dupa anumite criterii(marime, culoare);
Sa raspunda corect la ghicitori.
Regulile concursului:
Copiii impartiti in doua echipe participa la un concurs cu 3 probe:
Proba 1: "Ruleta harniciei"- copiii rotesc ruleta si descriu succint activitatea observata pe imaginea in dreptul careia s-a oprit.
Proba 2: "Cosul cu mere" - copiii sorteaza fructele dupa culoare si marime.
Proba 3: "Raspunde repede si bine" - copiii raspund la ghicitori legate de anotimpul toamna.
Echipa care rezolva corect sarcinile propuse pentru fiecare dintre probe, primeste la sfarsitul probei cate o frunza. Castiga echipa care la sfarsitul concursului are cele mai multe frunze.
Sarcina didactica - descrierea muncilor care se desfasoara in anotimpul toamna;
sortarea fructelor folosind criteriile marime si culoare;
ghicirea raspunsului corect.
Elemente de joc: manuirea materialului, ghicirea, aplauzele, inregistrarea scorului.
Material folosit: ruleta cu aspecte de toamna, cos cu mere.
Domeniul experiential: - Estetic si creativ - Covor in culorile toamnei (dactilopictura )
Obiective urmarite:
ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES
Biblioteca: - Sarcini de lucru:
sa reconstituie aspecte de toamna, folosind imagini tip puzzle;
sa alcatuiasca propozitii pe baza imaginilor obtinute;
sa coloreze imagini sugestive de toamna.
Stiinte: - Sarcini de lucru:
sa sorteze jetoanele reprezentand fructe si legume de toamna;
sa puna jetoanele sortate in recipientele etichetate
sa rezolve cerintele fisei de lucru.
Arta: - Sarcini de lucru:
sa realizeze lucrarile, lipind bucatele de hartie creponata mototolita, in interiorul sabloanelor reprezentand frunze de toamna.
Constructii: - Sarcini de lucru:
sa construiasca ladite de diferite marimi pentru fructe si legume, folosind piese din jocurile de constructie.
ANEXA 1
Frunzele pe ramuri au ingalbenit,
Ploua, ploua-ntruna,
Cine a venit ?
(toamna)
Forma de ciuperca are
Si ne apara de ploaie.
(umbrela)
Verde, lung, din vrej l-aduni,
Toamna la murat sa-l pui.
(castravetele)
Boabele ii sunt margele,
Insa in ciorchini stau ele.
Must si vin din ele fac,
Cui ii dai, zau ca ii plac!
Ghici, ghicitoarea mea.
(strugurele)
Verde, auriu sau ros',
E ascuns printre frunzare.
Il culeg si-l pun in cos,
Dupa ce s-a copt la soare.
(marul)
Creste vara in gradina,
E rosie si zemoasa,
Dac-o uzi la radacina
Faci cu ea ciorba gustoasa.
(patlageaua rosie)
Buni sunt copti, fierti si prajiti
Si-s aproape nelipsiti,
Cand dorim o garnitura
Langa oricare friptura.
(cartofii)
Trebuia s-ajunga-n
ciorba
Insa fara nici o vorba,
Unui prieten de afara,
Nas eu l-am facut sa para.
(morcovul)
Verde, rosu ! Cine esti?
Lung ,subtire, gras ori dulce
Iute,
Poti sa mi-l ghicesti
( ardeiul)
SECVENTA DIDACTICA |
CONTINUTUL ABORDAT |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|
METODE |
MIJLOACE DIDACTICE |
|||
1.Captarea atentiei |
- Se realizeaza prin completarea calendarului naturii, evidentiindu-se aspecte caracteristice toamnei(legume, fructe, flori, munci specifice, pregatirea vietuitoarelor pentru anotimpul rece). - Dupa terminarea conversatiei, apare o fetita costumata in Zana Toamna. In mana are un cosulet cu fructe si legume. Ea recita poezia: "Regina mandra in culoare, Aduc rugina in frunzare Rotunde, inrosite mere Si galben-parfumate pere, Brumate prune Si cat puii Sunt rotunjimile gutuii." |
Conversatia Discutia colectiva Joc de rol |
Calendarul naturii Zana Toamna Cos cu fructe si legume din plastic |
Evidentierea de catre copii a aspectelor specifice anotimpului toamna |
2.Enuntarea temei |
- Se poarta o discutie cu copiii referitoare la culorile costumului, la podoabele Zanei Toamna si la continutul cosului adus de ea, anuntandu-se astfel tema activitatii: "Astazi ii vom arata impreuna Zanei Toamna tot ce am invatat noi despre acest anotimp." |
Conversatia |
Aprecierea raspunsurilor date de copii |
|
3.Prezentarea noului continut si conducerea invatarii |
- Pentru desfasurarea activitatii se prezinta copiilor centrele de interes. - Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, asculta cerintele educatoarei si sarcinile ce trebuie indeplinite; fiecare copil isi alege zona in care vrea sa lucreze. v La centrul Biblioteca, copiii reconstituie imagini tip puzzle, pentru a obtine aspecte de toamna; pe baza lor vor alcatui propozitii si vor colora imaginile alb-negru ale fiecarui puzzle. v La centrul Stiinta, copiii sorteaza jetoane cu fructe si legume de toamna, pe care le vor pune in recipientele etichetate corespunzator jetoanelor, iar la sfarsit vor rezolva cerintele fisei de lucru. v La centrul Arta, copiii lipesc bucati de hartie creponata mototolita de culoare galbena, maro si portocalie, in interiorul sablonului unor frunze, pentru a obtine frunze in culorile toamnei. v La centrul Constructii, copiii realizeaza ladite mari si mici pentru fructe si legume, folosind piese din jocurile de constructie. - Dupa incheierea activitatilor de la centre, Zana Toamna impreuna cu educatoarea trec pe la fiecare sector si apreciaza activitatea copiilor, acordand cate un mar sau un ardei vesel. -Zana Toamna isi ia la revedere de la copii, felicitandu-i pentru ceea ce au realizat si anuntandu-i ca va reveni in alta zi pentru a vedea ce au mai facut in continuarea acestor activitati la care ea a participat.Copiii o insotesc si o conduc la iesire. |
Conversatia Explicatia Demonstratia Exercitiul Munca in echipa |
Imagini puzzle Jetoane cu fructe si legume de toamna, recipiente cu etichete Hartie creponata,sabloane frunze, lipici Piese jocuri de constructie Mere si ardei din hartie glasata |
Intuirea materialelor cu care urmeaza sa opereze Realizarea sarcinilor de lucru primite in functie de profilul centrului ales |
4. Obtinerea performantei |
-Copiii revin si in urma recompenselor primite se formeaza doua echipe: echipa merelor si echipa ardeilor. Echipele astfel formate isi ocupa locurile pentru a participa la concursul numit "Ruleta harniciei" v Explicarea si demonstrarea probelor din concurs Concursul va avea trei probe: proba ruletei, proba cosului cu mere si proba ghicitorilor. Proba 1 - "Ruleta harniciei" Copiii rotesc ruleta si descriu succint activitatea observata pe imaginea in dreptul careia s-a oprit. Proba 2 - "Cosul cu fructe" Copiii sorteaza fructele dupa culoare si marime Proba 3 - "Raspunde repede si bine" Copiii raspund la ghicitori despre anotimpul toamna si despre fructe si legume de toamna. (ANEXA 1) Echipa care rezolva corect sarcinile propuse pentru fiecare dintre probe, primeste la sfarsitul probei cate o frunza. Castiga echipa care la sfarsitul concursului are cele mai multe frunze. v Desfasurarea concursului La inceputul fiecarei probe se va executa jocul de proba, apoi se trece la executarea lui propriu-zisa.Raspunsurile corecte ale fiecarei echipe vor fi recompensate cu cate o frunza de culoare galbena. Se va avea in vedere ca raspunsurile copiilor sa fie corect formulate din punct de vedere gramatical. Concursul se incheie prin numararea frunzelor acordate fiecarei echipe si declararea echipei castigatoare care va primi medalioane cu Zana Toamna. |
Exercitiul Demonstratia |
Ruleta harniciei, cos cu mere(mari si mici, rosii si galbene), frunze din hartie glasata de culoare galbena, medalioane cu Zana Toamna |
Indeplinirea sarcinilor |
5.Asigurarea feed-back-ului |
-Se realizeaza printr-o activitate de dactilopictura. Copiii primesc foi de desen pe care este conturat un covor si sunt incurajati sa decoreze acest covor utilizand numai paleta de culori specifice toamnei. Tehnica abordata pentru efectuarea lucrarii este dactilopictura.. Dupa enumerarea materialelor primite pentru realizarea picturii si efectuarea exercitiilor de incalzire a muschilor mainii, li se reaminteste copiilor de necesitatea realizarii cu acuratete a covorasului, deoarece cel mai frumos covoras va fi daruit Zanei Toamna. -Lucrarile vor fi expuse si va fi aleasa de catre copii cea mai frumoasa lucrare, motivand alegerea facuta. |
Conversatia Expunerea |
Foi de desen, acuarele, apa, servetele |
Dactilopictura covorului in culorile toamnei Evaluarea lucrarilor realizate |
6.Incheierea activitatii |
-Se fac referiri la modul de desfasurare a activitatii, daca sarcinile de lucru au fost corect rezolvate. -In incheierea activitatii copiii asezati in semicerc canta cantece despre toamna si recita poezii. |
Recitarea poeziilor si interpretarea cantecelor |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 13493
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved