CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DE LECTIE
Data: 3.10.2008
Obiectul: stiinte
Clasa: a-IV-a
Subiectul lectiei: Comportamente de supravietuira la plante si animale. Reactii de aparare si
adaptare la lumina, umiditate, vant, frig
Tipul lectiei: predare - invatare
Invatator: Gheorghe Mihaela
Obiectiv fundamental: intelegerea si utilizarea in comunicare a unor termini si concepte specifice
stiintelor naturii;
Obiective de referinta:
1.1. sa descrie relatii intre partile componente ale unui sistem familiar;
1.2. sa explice relatii intre sisteme din mediul inconjurator ;
1.3. sa comunice in maniere diverse observatii privind relatiile dintre partile componente ale
unui sistem si/sau sistemele studiate ;
1.4. sa formuleze ipoteze privind utilizarea unor proceduri de natura stiintifica ;
2.3. sa realizeze experimente simple pe baza unor ipoteze date;
3.2. sa constientizeze efecte ale mediului asupra propriului organism;
Obiective operationale:
O1: sa explice comportamentul unor plante si animale sub influenta factorilor de mediu;
O2: sa exemplifice factorii de mediu care influenteaza dezvoltarea vietuitoarelor;
O3: sa rezolve in timp util sarcinile prevazute in exercitiile si jocurile propuse;
O4: sa explice relatiile dintre sistemele din mediul inconjurator;
O5: sa realizeze experimente simple pe baza indicatiilor date;
O6: sa compuna scurte legende despre plante si animale referitoare la comportamentul
acestora;
O7: sa exprime oral efecte ale mediului asupra propriului organism ;
Metode si procedee : conversatia, observatia, exercitiul, experimentul, conversatia euristica, jocul
didactic, munca individuala ;
Forme de organizare : individual, pe grupe ;
Bibliografie : Programa scolara, Stiinta ale naturii , V. Paraiala. auxiliar pentru elevi, cadre
didactice si parinti , enciclopedii pentru copii , Biologie , manual pentru clasa a
V-a si a VIII-a,
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei |
Activitatea invatatorului |
|
Metode si procedee |
Activitatea elevilor |
1.Pregatirea clasei pentru lectie 2.Verificarea temei 3. Discutii introductive 4.Anuntarea subiectului si a obiectivelor lectiei 5. Desfasurarea lectiei 6. Evaluarea 7. Tema pentru acasa |
Pregatesc conditii optime pentru desfasurarea lectiei de stiinte. Aranjez materialele didactice necesare. Distribui elevilor fise de lucru. Verific tema elevilor adresandu-le intrebari referitoare la experimentul pe care l-au avut de realizat. Acesta a constat in masurarea volumului unui vas si observarea maririi volumului lichidelor cand in acestea scufundam un corp. Se poarta o scurta discutie referitoare la vreme, anotimp. Le voi reaminti elevilor ca in clasa a III-a au vizionat un material despre - Ce fac animalele iarna - si pentru ca stiu ca le-a placut m-am gandit sa incepem lectia de astazi revazand acel material. Le voi spune elevilor ca tot ceea ce au vazut despre gaze, animale, reptile, etc. Se numeste adaptare. Dar nu doar cele din material stiu sa se adapteze, ci si plantele se adapteaza la conditiile de mediu. Anunt elevii ca astazi vom invata despre Comportamente de supravietuire la plante si animale , dar in mod special despre Reactii de aparare si adaptare la lumina, umiditate, vant, frig . Se vor face cunoscute si obiectivele lectiei. Care sunt conditiile de mediu care influenteaza cresterea plantelor si animalelor ? Credeti ca mai sunt si alti factori care influenteaza cresterea si dezvoltarea plantelor si animalelor? Prezint elevilor o imagine in care este realizat un lant trofic si-i indrum spre explicarea si analizarea relatiilor care se stabilesc intre fiinte. Se concluzioneaza faptul ca in natura intre factorii de mediu si organismele vii trebuie sa existe un anumit echilibru. In continuarea lectiei se fac constatari si observatii asupra modului in care factorii de mediu influeateaza cresterea si dezvoltarea plantelor si animalelor. Toate plantele prefera multa lumina ? Care este rolul apei ? Unele plante nu pot creste decat in soluri umede , iar altele rezista in terenuri mai secetoase. Dati exemple de plante care prefera solurile umede. Asemanator se procedeaza pentru a scoate in evidenta rolul aerului, caldurii si solului in dezvoltarea plantelor si animalelor. Organizez cu elevii un concurs care va cuprinde mai multe jocuri. Primul joc Potriveste planta anexa 2) se va desfasura pe grupe . Prezint elevilor o curiozitate din lumea plantelor si anume ca un grup de savanti a prezentat la un congres urmatorul experiment. Un numar de plante au fost asezate in conditii normale iar alt numar pe langa conditile normale au fost tratate si cu muzica. S-a constatat in urma inregistrarii rezultatelor ca plantele asezate in mediul muzical au crescut de doua ori mai mult. Adaptarea reprezinta procesul prin care modul de viata al fiintelor se modifica corespunzator schimbarilor conditiilor de mediu, astfel organismul sa poata supravietui. In continuare se vor da exemple de reactii la schimbarile conditiilor de mediu observate in lumea vietuitoarelor. Adaptarea la lumina Zoreaua isi deschide florile dimineata. Papadia este inflorita numai ziua. Procesul de preparare a hranei la plantele verzi (fotosinteza) are loc numai ziua, in prezenta luminii, fiind mai intensa dimineata. Animalele isi desfasoara activitatea in stransa legatura cu alternanta zi-noapte si cu succesiunea anotimpurilor. Se vor prezenta elevilor si imagini cu aceste animale si plante. Adaptarea la umiditate Se vor efectua urmatoarele exercitii : Lucerna rezista la seceta deoarece... Floarea soarelui are. Cactusul poate supravietui in desert deoarece.... Prezint elevilor si alte informatii: Covorastele de muschi de pe pamant sunt verzi dimineata, cand este roua, frunzele sunt mai suculente, iar catre pranz, cand umiditatea scade, frunzulitele se strang si se rasucesc, pentru a nu pierde apa prin evaporare. Frunzele nufarului sunt foarte late, ceea ce permite captarea luminii si folosirea unei mari cantitati de apa in prepararea hranei. Adaptarea la temperatura Cum evita animalele temperaturile extreme ? Elevii vor completa un tabel (anexa 3)in care vor lipi imagini cu animale ce corespund modalitatilor prezentate mai sus. -adapostire la umbra: cainele, melcul - schimbarea blanii : lupul, ursul polar ; - hibernare : ursul brun ; - migratie: pasari calatoare Alte informatii: In zonele polare, cand vantul bate puternic, pinguinii se strang unul langa altul formand un grup compact. Temperatura grupului creste ca cateva grade fata de temperature mediului. Din cand in cand pinguinii din interior schimba locul cu cei din exteriorul grupului, astfel ca toti membrii grupului se incalzesc periodic. Adaptarea la frig Se discuta despre arborii din padurile de conifere, ghiocelul si vioreaua care apar primavara devreme si arborii si arbustii din padurile de foioase. Solicit elevii sa compuna legende despre vietuitoare. Se fac aprecieri si asupra modului in care trebuie protezata natura pentru a ne bucura de frumusetile ei. Prezint imagini de plante si animale ocrotite de lege. Elevii vor raspunde si la intrebarea de ce sunt acestea ocrotite ? Ultima etapa a concursului va cuprinde completarea unei fise de evaluare (din fisa de lucru). Concomitent, alti elevi din fiecare grupa vor planta o floare in ghiveci cu recomandarea sa o ingrijeasca in functie de cerintele fiecarei plante. Apreciez activitatea elevilor si acord punctajul final pentru fiecare grupa. In finalul lectiei voi prezenta un material in care sunt sintetizate notiunile predate in lectia de astazi. Pentru acasa elevii vor avea ca tema realizarea unui desen ce va reprezenta un mediu de viata ales de ei (pot folosi imagini decupate ). De asemenea trebuie sa caute si alte informatii referitoare la cele discutate si sa le prezinte in fata clasei. |
O1 O5 O2 O4 O1 O1 O3 O1 O3 O7 |
conversatia observatia conversatia euristica experimen tul conversatia explicatia observatia conversatia observatia conversatia jocul didactic conversatia explicatia conversatia exercitiul conversatia observatia conversatia Jocul didactic conversatia |
Elevii se pregatesc cu toate materialele necesare pentru desfasurarea lectiei. Fiecare elev va trebui sa aiba pe tema , voi trece si voi verifica. Elevii raspund intrebarilor adresate urmarind si datele din fisa de observatie. Elevii vor viziana un material despre cum se adaptea za unele pasari si plante , pentru a face fata frigului iernii. Existenta plantelor si animalelor se desfasoara in anumite conditii de mediu : lumina, apa, temperatura, aer, sol. Elevii sunt indrumati spre gasirea unui raspuns din care sa reiasa ca dezvoltarea fiintelor este influentata si de unele vietuitoare din jur : plante, animale, om. Elevii urmaresc imaginea si explica semnificatia elementelor prezentate. Vietuitoarele au nevoie de lumina pentru a trai. Lumina este necesara in primul rand plantelor verzi pentru prepararea hranei. Sunt plante care prefera mai multa lumina (floarea-soarelui), iar altele care prefera locurile umbroase (feriga). Apa dizolva substantele minerale din sol, ajutand la hranirea plantelor. Semintele incoltesc datorita umezelii. Plantele care prefera solurile umede sunt : orezul, trestia, papura s.a. Elevii vor constata pe baza observatiilor ca fara apa plantele nu pot supravietui Se concluzioneaza ca cele mai multe plante si animale au nevoie de multa caldura in procesul de incoltire,inflorire, crestere si dezvoltare. In regiunile reci vegetatia este foarte saraca. Solul ofera plantelor substantele minerale necesare hranirii, iar unele animale isi gasesc adapostul in sol (rama, cartita). Fiecare grupa va primi un tabel si un anumit numar cu imagini despre plante . Acestea trebuiesc asezate in chenarul corespunzator conditiilor pe care le prefera. Ex.: ghiocelul - locuri cu temperaturi scazute. Pentru rezolvarea acestei sarcini grupa va primi 10 puncte. Elevii vor observa ca viata vietuitoarelor poate fi influentata de diversi factori. Echilibrul din natura este pus in pericol sau total schimbat, astfel incat plantele si animalele sunt nevoite sa se adapteze. Elevii vor completa definitia adaptarii pe o fisa de lucru pe care o vor primi la inceputul orei si care va cuprinde si exercitii de evaluare(anexa 1). .. . are radacinile adanc infipte in pamant .perisori pe petale care o ajuta sa reziste la seceta . are ace si stocheaza apa cand ploua Elevii vor da exemple de animale care sunt active in timpul zilei ( veverita, vulpea, porumbelul, albina) si animale care sunt active noaptea (ariciul, liliacul, soarecele, cucuveaua, privighetoarea, fluturele cap de mort) Ele pot evita temperaturile extreme prin adapostire la umbra, prin schimbarea blanii, prin hibernare, prin migratie. Elevii pot interveni cu alte completari si informatii referitoare la adaptarea vietuitoarelor la diferite conditii de temparatura. Intrebarile se vor referi la potrivirea unor animale in diferite medii : polar, padure, apa. Rezultatele obtinute vor fi transformate in podoabe si vor fi asezate in bradul de Craciun, iar grupa care la sfarsitul semestrului va obtine cele mai multe puncte la diverse discipline va castiga concursul. |
Anexa 1
FISA DE LUCRU
1. Conditiile de mediu care influenteaza cresterea plantelor si animalelor sunt : .......
.......
.......
........
........
2. Completeaza tabelul scriind plante potrivite fiecarui mediu:
Locuri umbroase |
Locuri insorite |
Locuri umede |
Locuri cu apa putina |
Locuri cu caldura multa |
Locuri cu temperaturi scazute |
3. .........reprezinta procesul prin care modul de viata al fiintelor se modifica corespunzator schimbarilor conditiilor de mediu, astfel organismul sa poata supravietui.
4. Completeaza, alegand termenii potriviti din paranteza:
Plantele, animalele si oamenii formeaza........ . Petru a creste si a se dezvolta, organismele vii au nevoie de lumina,......., ......, ...... . Acestea formeaza ............. . Cand in natura exista echilibru, plantele si animalele se dezvolta........ . Atunci cand echilibrul este primejduit, pentru a supravietui, organismele vii se ........ la noile conditii de mediu.
( apa, aer, lumea vie, sol, normal, factori de mediu, adapteaza)
Anexa 2
Jocul Potriveste planta
Locuri umbroase |
Locuri insorite |
Locuri umede |
Locuri cu apa putina |
Locuri cu caldura multa |
Locuri cu temperaturi scazute |
SCOALA CU CLASELE I - VIII SCARISOARA
COM. CISLAU; JUD.
STIINTE ALE NATURII
CLASA A IV-A
INSTIT. Gheorghe Mihaela
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 15759
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved