CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA "CASA CU PITICI" GRUPA MIJLOCIE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATI PRACTICE SI ELEMENTE DE ACTIVITATE CASNICA
TEMA: IARNA
SUBIECTUL: PEISAJ DE IARNA
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE COLECTIVA(LIPIRE, DECORARE, ASAMBLARE)
TIPUL ACTIVITATII: CONSOLIDAREA DEPRINDERII DE A REALIZA IN COLECTIV O LUCRARE INSPIRATA DIN NATURA
OBIECTIVE CADRU:
Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor, precum si despre utilizarea de tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii unor lucrari colective;
Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica;
Dezvoltarea simtului practic si estetic.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Consolidarea cunostintelor cu privire la modul de utilizare a uneltelor simple de lucru pentru realizarea unei lucrari practice;
Fixarea notiunilor despre materialele de lucru - din natura ori sintetice;
Efectuarea unor operatii simple de lucru cu materiale din natura ori sintetice;
Dezvoltarea capacitatii de a realiza o lucrare colectiva inspirata din natura - iarna - valorificand deprinderile de lucru insusite;
Cultivarea spiritului critic si autocritic prin evaluarea lucrarilor proprii
si analizarea lucrarilor celorlalti copii din grupa;
Formarea deprinderii de munca independenta;
Consolidarea cunostintelor despre anotimpul iarna.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Pe parcursul si la incheierea activitatii toti copiii trebuie:
Sa recunoasca cele mai importante caracteristici ale anotimpului iarna;
Sa foloseasca un limbaj adecvat referitor la materialele folosite( zapada artificiala - granule de polistiren, cutii de chibrituri, aracet , crengute de copac, carioca etc. );
Sa utilizeze corect ustensilele de lucru necesare realizarii lucrarii colective(pensula, lipici);
Sa respecte indicatiile date in timpul executarii lucrarii;
Sa lucreze pe grupe realizand saniute, oameni de zapada , chip de copil si crengute pline de zapada;
Sa-si coordoneze motricitatea antrenand corect muschii mici ai mainii pentru a evita eforturile inutile si oboseala;
Sa analizeze macheta evidentiind aspectele pozitive si negative( daca exista).
Sa coopereze in vederea realizarii machetei;
STRATEGII SI METODE:
METODE DE PREDARE- INVATARE: observatia, conversatia, explicatia, munca independenta, expozitia, analiza.
MIJLOACE DE INVATARE: planse reprezentand diferite aspecte ale anotimpului iarna, caseta audio, casetofon, bile din polistiren, crengute de copac, aracet , cutii de chibrituri, crengute de brad, dopuri de pluta.
FORME DE ORGANIZARE:
Individual
Frontal
Pe grupe
BIBLIOGRAFIE: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii
Abilitati practice - Elena Barboni, Mariana Bosneag, Editura Emia , Deva , 2002
LOCUL DE DESFASURARE- sala de grupa
DURATA: 15-20min
DEMERSUL DIDACTIC |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 14566
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved