CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
GRADINITA: "Step by Step" Baia Mare
GRUPA: mare
ACTIVITATEA: Educarea limbajului
TEMA: "Cum circulam pe strada?"
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare, verificare
FORMA DE REALIZARE: convorbire
SCOPUL ACTIVITATII
Insusirea regulilor de circulatie rutiera;
Formarea unor deprinderi de comportare civilizata pe carosabil, dezvoltarea autocontrolului; dezvoltarea gustului estetic;
Educarea unei exprimari verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic.
OBIECTIVE OPERATIONALE
- cognitiv-informationale:
Sa explice importanta regulilor de circulatie, semnificatia indicatoarelor si marcajelor rutiere;
Sa relateze rolul agentului de circulatie in dirijarea circulatiei pe carosabil;
Sa descrie deplasarea pe un spatiu dat, trotuarul, sa cunoasca traseele de acces ale pietonilor;
Sa exemplifice regulile care reglementeaza deplasarea pe drumurile publice ale pietonilor, reguli in mijloacele de transport in comun si in alegerea locului de joaca;
Sa dovedeasca interes pentru semnificatia cuvintelor in limba romana si maghiara;
Sa discrimineze reguli de circulatie pozitive si negative.
- psiho-motorii:
Sa manuiasca imagini, jetoane;
Sa-si dirijeze efortul oculo-motor catre centrul de interes vizat de educatoare;
Sa parcurga un traseu, sa aleaga corect formatiile de deplasare in functie de locul pe unde se circula;
Sa se deplaseze in timp util pentru a rezolva o sarcina din activitate.
- afectiv-motivationale:
Sa recepteze afectiv tema propusa;
Sa aprobe/dezaprobe conduita si faptele in circulatia civilizata pe carosabil;
Sa-si exprime liber opinia, apeland la gandirea logica;
Sa motiveze actiunile desfasurate.
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul, aprecierea.
MATERIAL DIDACTIC: imagini reprezentand: indicatoare, marcaje rutiere, intersectie, semafor, asa da - asa nu, agentul de circulatie, masini.
RESURSE TEMPORARE: 30 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC
romanesc;
DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluarea (instrumente indicatori) |
|
1. Pregatirea psihologica pentru activitate |
Cantec (in limba romana) Stopul" se reactualizeaza cunostintele despre semafor, prin initierea unui scurt dialog cu copiii |
- conversatia |
- oral - sa cante in grup cantecul propus. |
|
2. Reactualizarea cunostintelor |
Prezentarea imaginii pretext: - vom discuta despre copilul care alearga pe zebra, iar semaforul arata rosu ; - ce greseste copilul care alearga spre carosabil. |
- frontal - conversatia - exercitiul |
- sa denumeasca regula de circulatie adecvata; - sa denumeasca comportamentul gresit al copilului. |
|
3. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor |
"Cum circulam pe strada": - locurile marcate si nemarcate unde se poate trece strada; - semnificatia semaforului; - rolul agentului de circulatie. |
- frontal - explicatia - exercitiul |
- oral - sa enunte titlul; - sa exemplifice rolul indicatoarelor si marcajelor rutiere; |
|
4. Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
"Sa circulam corect!" - vom enumera locuri marcate prin indicatoare; - vom atrage atentia asupra locurilor nemarcate; "Culorile semaforului" (lb. magh.) si "Semaforul (lb. romana) - poezii din repertoriu; - vor manipula un mic semafor din carton. "Ghici ghicitoarea mea!" "Micul biciclist" - vom stabili locuri permise pentru deplasarea cu bicicleta; - vom vedea cine poate circula singur cu bicicleta. |
- frontal - conversatia - explicatia - exercitiul - conversatia |
- sa enumere locuri unde putem trece strada (zebra, semafor, pasaj subteran); - sa spuna rolul adultul si al agentului de circulatie; -practic - sa recite poeziile; - sa potriveasca culorile semaforului; - sa rezolve ghicitori; - sa exemplifice reguli care reglementeaza deplasarea cu bicicleta. |
|
5. Obtinerea performantei |
"Agentul de circulatie" - vom relata rolul agentului; - vom imbraca un agent: sacou si pantalon albastru, chipiu alb, baston, manusi albe. |
- conversatia - frontal - exercitiul |
- sa spuna rolul agentului (dirijare, supraveghere, control pe drumurile publice); - sa foloseasca jetoane de articole vestimentare, pentru a imbraca agentul; |
|
6. Asigurarea retentiei si a transferului |
Joc "Asa da - asa nu!" - vom folosi imagini referitoare la circulatia pietonilor si a biciclistilor; "Amenda politistului!" - vom folosi o imagine in care sunt prezentate unele comportamente gresite intr-o intersectie. |
- exercitiul |
- sa discrimineze imaginile pozitive de cele negative; - sa taie din imagine aspectele gresite. |
|
7. Incheierea activitatii |
- aprecieri asupra modului de participare a copiilor la activitate |
- conversatia |
- se apreciaza comportamentul la activitate - se apreciaza raspunsurile corecte |
dobandite pe centre de activitate
JOC DE ROL |
"De-a agentul de circulatie" |
- sa interpreteze roluri specifice costumului ales; - sa utilizeze calitatile expresive ale limbajului oral si ale celui corporal in transmiterea unor idei si sentimente; - sa interactioneze in joc, avand o atitudine pozitiva fata de cei din jur, manifestand prietenie, toleranta si armonie, concomitent cu invatarea autocontrolului; - sa exerseze reguli si norme de circulatie rutiera; - sa se orienteze corect in camp vizual. |
MATEMATICA, MANIPULATIVE |
"Sorteaza semne de circulatie!" (mare-mic) "Aseaza atatea masini cate arata cifra!" "Aseaza-ma la locul meu!" "Din jumatati intreg" - puzzle "Semne de circulatie" si "Mijloace de locomotie" - domino |
- sa inteleaga pozitiile si relatiile spatiale; - sa aseze imagini si mijloace de locomotie intr-un spatiu dat; - sa plaseze in mod adecvat un numar sau o cifra intre 1 si 5 in interiorul sirului crescator sau descrescator; - sa descopere cifra care lipseste intr-un sir dat de cifre; - sa compuna corect jumatatile obtinand imaginea intreaga dorita; - sa respecte regula jocului domino. |
ARTA |
"Primavara pe strada mea" - pictura le sevalet "Semne bune strada are" - aplicatie "Stopul" - modelaj "Pictura surpriza" - pictura pe fundal cerat |
- sa realizeze efecte plastice prin tehnica piturii, colajului, modelajului, indoiturii; - sa obtina efecte plastice spontane elaborate prin tehnica "picturii surpriza", prin desenarea cu lumanare pe o coala de desen; - sa lipeasca formele taiate si sa realizeze lucrari estetice, functionale; - sa modeleze prin rularea plastelinei fata de planseta si prin presare intre doua degete; - sa realizeze lucrari originale, manifestand creativitate si imaginatie in alegerea subiectelor; - sa utilizeze lucrarile obtinute in impodobirea cadrului ambiental. |
GATIT |
"Trenuletul comestibil" - legume, fructe |
- sa-si imbogateasca reprezentarile referitoare la forme pe care la pot lua diferite alimente in timpul lucrului, cartofii fierti, morcovii, ardeii, realizand reteta culinara: - sa participe, alaturi de adulti, la prepararea unui trenulet; - sa traiasca emotii pozitive; - sa respecte norme igienice in actiunile intreprinse; - sa utilizeze produsul muncii in contextul propus. |
NISIP SI APA |
"Strada mea spre gradinita" "Desenam mijloace de locomotie pe nisipul umed" |
- sa traseze linii drepte si serpuite, orientandu-se in spatiul dat; - sa-si exprime emotia sentimentului senzorial pozitiv prin desenarea strazii; - sa-si construiasca strada si diferite mijloace de locomotie cu elemente imaginative prin utilizarea conturului. |
CONSTRUCTII |
"Intersectia" |
- sa realizeze constructii colective, ci imita o intersectie (zebra, trotuar, semafor, sosea). |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6817
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved