Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

Poezii si cantece

DE ACTIVITATE GRUPA: MIJLOCIE, EDUCAREA LIMBAJULUI, 'EU SPUN UNA, TU SPUI MULTE'

Gradinita



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: MIJLOCIE



OBIECTUL: EDUCAREA LIMBAJULUI

SUBIECTUL: ,, EU SPUN UNA, TU SPUI MULTE''

SCOPUL: insusirea corecta a formelor de singular si plural ale substan-

tivelor si formarea deprinderii de a le include corect in propo-

zitii ( acordul predicat- subiect )

SARCINA DIDACTICA Alegerea corecta a jetonului cu unul sau mai

multe obiecte si exprimarea corecta a singu-

larului si a pluralului; alegerea unui obiect

sau a mai multor obiecte, in functie de cerin-

ta

REGULILE JOCULUI in functie de varianta de joc, copiii realizeaza

mai multe tipuri de actiuni aleg o imagine si

spun daca in ea e reprezentata un obiect sau

mai multe, pun pe masuta un obiect sau mai

multe, apoi verbalizeaza actiunea, trec la plu-

ral (sau invers) un substantiv intr-un context

(stabilind deci acordul)

MATERIALUL DIDACTIC jucarii, imagini cu unul sau mai multe o-

biecte, tabla magnetica, o minge, fise de

evaluare, buline

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exer-

citiul

DURATA ACTIVITATII 20 de minute

TIPUL ACTIVITATII de consolidare a cunostintelor

PROPUNATOARE: Ciuraru Teodora

EVENIMENTELE INSTRUIRII

OBIECTIVELE      OPERATIONALE

CONCEPEREA SI ORGANIZAREA ACTIVITATII

EVALUAREA

1.MOMENT ORGANIZATORIC

2.CAPTAREA ATENTIEI SI ANUNTAREA TEMEI

3.DIRIJAREA INVATARII

-jocul de proba

-desfasurarea jocului propriu-zis

4.EVALUAREA CUNOSTINTELOR

-sa recepteze cu interes mesajul transmis

-sa execute varianta de joc propusa, folosind corect pluralul substantivelor

-sa numeasca pluralul substantivelor ale caror concepte sunt ilustrate pe jetoane

-sa spuna spontan singularul sau pluralul substantivului rostit de catre educatoare

-sa rezove fisa potrivit indicatiilor, verbalizand corect actiunea efectuata

-aerisirea salii de grupa;

-aranjarea scaunelor in

semicerc;

-asezarea materialului didactic la indemana educatoarei

Acest moment al activitatii se va realiza prin dezvelirea materialului cu care se va lucra (prezentarea lui sub forma de surpriza).

Se va anunta tema: jocul didactic ,,Eu spun una, tu spui multe''

Se vor explica regulile de joc ale primei variante si se va desfasura jocul de proba.

Varianta I: Copiii au in farfurioare figurine magnetice reprezentand jucarii si diverse obiecte. Ei trebuie sa puna pe masuta mai multe figurine (sau una, in functie de cerinta educatoarei). Actiunea efectuata se verbalizeaza. De exemplu, li se spune copiilor: ,,Eu ma joc cu o masina.''Copiii asaza pe masa mai multe masini si unul sau doi verbalizeaza actiunea: ,,Eu ma joc cu mai multe masini.

Varianta a II-a:

Pentru fiecare substantiv propus in joc, la aceasta varianta exista doua jetoane: unul cu un obiect, altul cu mai multe obiecte. Unul dintre cartonase este asezat pe masa educatoarei , iar celalalt pe masuta copiilor. Educatoarea alege de pe masa un jeton, il arata grupei si spune :

,,Eu am pe jeton un mar. Copiii care au jetonul cu mai multe mere il ridica, il arata grupei si unul dintre ei spune :,,Eu am pe cartonas mai multe mere.

Varianta a III-a : Se arunca mingea catre un copil si se spune un substantiv la singular, iar copilul trebuie sa-i spuna pluralul (si invers).

Evaluarea se va realiza prin intermadiul unei fise, reprezentand casute in care este desenat un obiect, mai multe obiecte de acelasi fel si buline autocolante. Copiii asaza o bulina in casusa cu un obiect si mai multe in casuta cu mai multe obiecte, verbalizand.Se apreciaza activitatea fiacaruia.

-observarea comportamentului copiilor

-observarea comportamentului copiilor

-evaluarea raspunsurilor copiilor prin apreciere verbala

-evaluare frontala si individuala

Observatii: Am considerat utila desfasurarea unui astfel de joc didactic avand ca scop utilizarea corecta a pluralului si a singularului unor adjective, deoarece la aceasta varsta este absolut necesara corectarea greselilor de exprimare, in caz contrar ele persistand si fiind mai greu de corectat ulterior. De asemenea forma de activitate aleasa s-a dovedit a fi cea mai nimerita, in joc copilul simtind mai putin faptul ca este corectat, neinhibandu-se la fel de mult ca intr-un alt context.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8541
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved