CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
Sectia cu grupe de prescolari nr.2 Cornetu
Educatoare:
Grupa: mare-pregatitoare
Data: 27 februarie 2009
PROIECT DIDACTIC
Domeniul de activitate: domeniul stiinta
Denumirea activitatii: activitate matematica
Tipul activitatii: consolidarea- sistematizarea cunostiintelor
Tema activitatii: "Ajuta-l pe Pinocchio"
Forma de realizare: joc didactic
Scopul activitatii:
v Sistematizarea, consolidarea, fixarea cunostintelor si exersarea deprinderilor dobandite de copii cu privire la algoritmul adunarii si scaderii in limitele 1-10, cu si fara suport intuitiv;
Obiective operationale:
O1- Sa numere crescator si descrescator in concentrul 1-10;
O2- Sa numeasca vecinii cifrelor;
O3- Sa recunoasca si sa utilizeze cu usurinta simbolurile aritmetice ce reprezinta operatiile de adunare si scadere;
O4- Sa rezolve corect probleme cu operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati;
O5- Sa creeze probleme a caror rezolvare presupune operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati;
O6- Sa verbalizeze actiunile realizate utilizand un limbaj matematic corespunzator ("..am adaugat", "..am luat", "..au ramas", "..sunt in total")
O7- Sa manipuleze jetoanele puse la dispozitie;
O8- Sa rezolve corect fisa de lucru;
O9- Sa participe activ si constient la jocul didactic organizat de catre educatoare.
Metode si procedee: observatia, exercitiul, explicatia, conversatia euristica, jocul didactic, poblematizarea, analiza, sinteza, activitatea independenta
Material didactic folosit:
Material distributiv: jetoane (arici, iepuri, randunele, puisori), simbolurile aritmetice (+, -, =), cifre, fise de munca independenta, instrumente de scris
Material demonstrativ: planse cu probleme matematice ilustrate, panou, jetoane, cifre, cubul fermecat, Pinocchio
Forme de evaluare: individuala, orala, scrisa, continua
Material bibliografic:
"Programa activitatilor instructiv - educative in gradinita de copii", editia a II- a revizuita si adaugita, Ed. V&I Integral, Bucuresti, 2005.
Neagu, M., Beraru, G., Activitati matematice in gradinita, Bucuresti, 1995.
Durata: 35-40 minute
ETAPELE LECTIEI |
OBIEC OP. |
DESFASURAREA ACTIVITATII |
STRATEGII DIDACTICE |
EVA-LUARE |
1. Moment organizatoric |
Voi asigura conditiile necesare pentru buna desfasurare a activitatii, aerisirea salii de grupa, pregatirea materialului pentru activitate, organizarea copiilor la intrarea in grupa, imprimarea unei tinute corecte. |
Observatia |
Obser-varea comportamentului copiilor |
|
2. Captarea atentiei |
O9 |
Se va realiza prin intermediului personajului surpriza- Pinocchio. Recunoasteti personajul care a venit? "- Dragi copii, Pinocchio este invitatul nostru de onoare la activitatea matematica de astazi. A aflat ca voi sunteti foarte priceputi in calcule matematice si ne-a adus o multime de jetoane, simboluri matematice, planse. M-a rugat mult sa ma joc impreuna cu voi. Vedeti, el, nestiind sa rezolve adunari si scaderi, a spus numai rezultate gresite si nasul i-a crescut ca si cand ar fi mintit. Sunteti de acord sa-l invatam si pe el sa calculeze?" |
Surpriza Conversatia |
Evaluare initiala |
3.Anuntarea jocului si enuntarea obiectivelor |
"-Ne vom juca impreuna jocul matematic numit "Hai sa socotim!" prin care vom incerca sa il convingem pe invitatul nostru ca stim sa numaram corect pana la 10, sa adunam sau sa scadem un numar de obiecte pentru a afla rezultatul corect si ca ne pricepem rezolvam si sa compunem probleme matematice" |
Conversatia |
Obser-varea comportamentului copiilor |
|
.Reactuali-zarea cunostiintelor anterioare |
O1 O2 |
Voi solicita copiilor sa numere in ordine crescatoare descrescatoare, iar apoi din doi in doi in limitele 1-10, sa identifice vecinii cifrelor, sa realizeze multimi de obiecte in functie de diverse criterii de clasificare |
Exercitiul Proble-matizarea |
Evaluare indivi-duala, orala, continua |
5. Dirijarea consolidarii si sistemati-zarii cunostintelor insusite |
O3 O4 O5 |
Voi prezenta copiilor patru planse cu probleme ilustrate trimise de Pinocchio, pe care ei trebuie sa le rezolve. Problema nr.1 Uite colo intr-un tei/ Ciripesc doi cintezoi/ Iute mai vin inca doi. Cati cintezoi sunt acum in copac? Daca patru-s impreuna/ Si se iau la cearta acum/ Unul rau s-a suparat/ Si in graba a zburat. Cati cintezoi sunt oare acum in copac? Copilul care vine sa rezolve problema trebuie sa adauge sau sa ia atatea elemente cate ii indica problema, sa verbalizeze actiunile realizate si sa efectueze operatia matematica de scadere sau adunare. Concomitent cu copilul de la panou, ceilalti copii vor efectua aceleasi actiuni cu jetoanele din cosulete lor. |
Explicatia Exercitiul Jocul didactic Proble-matizarea Analiza problemelor ilustrate |
Evaluare indivi-duala, frontala -evaluare formativ-continua verificarea capacitatii de transfer a cunos-tintelor |
6.Asigurarea conexiunii inverse |
O6 O7 |
Copiii vor fi impartiti in sase echipe, grupandu-se in functie de bulinele colorate pe care le poarta in piept (rosu, verde, galben, portocaliu, albastru, violet) inca de la inceputul activitatii. In fata lor va fi asezata o problema ilustrata. Vor fi anuntati ca se vor juca un joc numit "Cubul fermecat" (care este expus si prezentat). Cubul (cu fetele colorate diferit- in culorile purtate in piept de echipe) va fi rostogolit de cate un membru al fiecarei echipe si in functie de culoarea care se va stabili dupa rostogolire, echipa aleasa va raspunde la cate o intrebare pregatita in plic dupa cum urmeaza: Rosu - Compune! "- Compune o problema! " Verde - Rezolva! "- Rezolva urmatoarea problema!" Galben - Asociaza! "- Compuneti o problema cu urmatoarele date!" Portocaliu - Analizeaza! "- Prin ce operatie putem afla cate obiecte sunt in total?" Albastru - Aplica ! "- Adunati/scadeti numerele si aflati rezultatul!" Violet - Argumenteaza! "- Este corect rezultatul aflat? De ce?" Copiii vor rezolva in acest mod probleme ilustrate de adunare si scadere. |
Exercitiul Analiza Problema-tizarea Conversatia eurastica |
Abilitatea de a efectua operatii logice de gandire Evaluare frontala, indivi-duala, continua |
7.Obtinerea performantei |
O8 |
Fiecare copil a primit pe masuta cate o fisa de munca independenta. Se va realiza intuirea fisei de catre copii, iar apoi se va trece la rezolvarea treptata a sarcinilor de lucru. Educatoarea va citi enuntul sarcinii, iar copiii o vor rezolva individual. Se va analiza in final corectitudinea rezultatului obtinut. |
Explicatia Exercitiul |
Evaluare formativa continua prin fise de munca indepen-denta |
8.incheierea activitatii |
Se fac aprecieri asupra modului in care au raspuns si actionat copiii pe parcursul activitatii si asupra modului de rezolvare a sarcinilor stabilite pe fisele matematice. Copii vor fi recompensati cu diplome de merit de la Pinocchio. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4799
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved