CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Poezii si cantece |
PROIECT DIDACTIC
v Data
v Gradinita:
v Grupa:Mare
v Denumirea activitatii:Educatie artistico-plastica
v Tema:''Poienita cu flori de primavara''
v Tipul activitatii:Consolidare
v Ora
v Durata:30 minute
Obiective generale:
-fixarea cunostintelor si deprinderilor copiilor referitoare la tehnicile folosite in pictura;
-educarea capacitatii de a sesiza si de a intelege frumosul din natura,astfel incat sa fie si ei insisi creatori de frumos;
-modelarea personalitatii copiilor,urmarind sensibilitatea artistica,a gustului pentru frumos,a imaginatiei creatoare;
-educarea sociabilitatii si a unor calitati morale,harnicie,rabdare,perseverenta;
-cultivarea spiritului critic si autocritic.
Obiective operationale
a)Cognitive:
-sa compuna in mod original si personal lucrarea,prin folosirea elementelor de limbaj plastic;
-sa foloseasca culori reci si calde,armonizandu-le sau combinandu-le;
-sa inteleaga subiectul si sa-l redea in compozitia ceruta;
-sa evalueze si sa autoevalueze corect lucrarile.
b)Psiho-motorii:
-sa-si coordoneze miscarile in scopul realizarii unui desen reusit;
-sa-si formeze deprinderea de a duce la bun sfarsit lucrul inceput.
c)Afective:
-sa utilizeze corect ustensilele si materialele puse la dispozitie;
-sa recunoasca culorile;
-sa combine culorile;
-sa coloreze pe contur;
-sa selecteze esentialul pentru a reda tema;
-sa manifeste interes pentru activitatea de Educatie artistico-plastica.
Metode si procedee:
-obervatia
-conversatia
-explicatia
-exercitiul
-munca independenta
-expozitia
-analiza
Material didactic:
-planse cu imagini ce reprezinta o poienita cu flori de primavara
-acuarele
-pensule
-foi de desen
-pahare cu apa
-servetele
-combina audio
-CD audio
Bibliografia:Elena Rafaila,''Educarea creativitatii la varsta prescolara'',Editura ARAMIS,Bucuresti 2002.
Stela Berciu,''Indrumator pentru invatamantul prescolar'',Editura PETRION,Bucuresti 1998.
***''Metodica activitatilor artistico-plastice'',Editura DIDACTICA si PEDAGOGICA,Bucuresti 1999.
Maria Cristea,''Ghid metodic de educatie plastica'',Editura PETRION,Bucuresti 1997.
DEMERS DIDACTIC
Etapele activitatii |
Activitatea propunatoarei |
Activitatea copiilor |
1.Moment organizatoric |
Creez conditii necesare pentru o buna desfasurare a activitatii: -aerisirea salii de grupa -aranjarea mobilierului -pregatirea materialelor didacti- ce necesare activitatii de Educa- tie artistico-plastica. |
Copiii intra ordonat in sala de grupa si se asaza la masute. |
2.Captarea atentiei |
-Buna ziua copii!Ma numesc Tugui Silvia si astazi,vom face impreuna activitatea de Educatie artistico-plastica. -Voua va plac ghicitorile? -Atunci,am sa va spun cateva. Clopotel Mititel, (ghiocelul) Ziua se
mareste,
Primavara
cand s-arata (liliacul) Cupe albe sangerii (laleaua) |
-da. -ghiocelul -primavara -liliacul -laleaua |
3.Reactualizarea cunostintelor |
-In ce anotimp suntem? -Ce se inampla cu natura in anotimpul primavara? -Ce se inampla cu pomii? -Ce culoare au florile pomilor? -Dar frunzele? -Voi stiti ce flori infloresc primavara? -Cum arata un ghiocel? -Cum arata o zambila? -Ce culoare are zambila? -Stie cineva cum arata o floare de liliac? -Ce culoare are laleaua? |
-in anotimpul primnavara. -inverzesc,inmuguresc,inflo- resc. -culoarea alba. -verde. -da.Ghiocelul,zambila,liliacul, laleaua,narcisa,.. -Este mic,frunze verzi,iar floarea este in forma de clopotel si are culoarea alba. -are tulpina verde,iar pe ea se gasesc multe floricele. -roza,alba,mova. -pe tulpina se gasesc multe floricele si are culoarea alba sau mova. -Rosie,alba,.. |
4.Anuntarea temei |
-Copii,astazi la activitatea de Educatie artistico-plastica trebuie sa realizati o plansa care va ilustra o poienita cu flori de primavara.Am inteles de la d-na educatoare ca sunteti foarte talentati si de aceea lucrarile voastre vor fi duse la liceul meu pentru a fi puse la expoizitie si de asemenea vor fi si premiate. | |
5.Dirijarea invatarii |
-Eu v-am adus 2 planse,pentru a va arata cam ce-ar trebui sa pictati voi. -Ce aveti pe masute? -Exercitii de incalzire a muschi- lor mici ai mainilor:''morisca'', ''miscam degetele'',''ploua'', ''batem pumnii'',''batem palmele''. -Trebuie sa pictati curat,sa nu depasiti conturul,iar de fiecare- data cand veti schimba culoarea, trebuie sa spalati bine pensula. -Dau drumul la muzica. -Realizarea de catre copii a temei propriu-zise. -Explicatii si ajutor din partea propunatoarei pe tot parcursul realizarii lucrarii. |
-acuarela,pensula,pahar cu apa,foaie de desen,servetele. -Copiii executa exercitii pentru incalzire. |
6.Evaluarea |
Organizez o mini-expozitie. Aleg cea mai frumoasa lucrare si o premiez. |
Privesc toate lucrarile. |
7.Aprecieri. Incheierea organizata a activitatii. |
Fac aprecieri generale asupra activitatii. Dau recompense tuturor copiilor. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 5358
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved