CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
Subiectul activitatii: |
"Toamna" - cantec "Mergi cum cant" - joc muzical |
Mijloc de realizare: |
Cantec, joc muzical |
Tipul de activitate: |
Formare/consolidare de priceperi si deprinderi |
Scopuri: |
S1: consolidarea deprinderii de a interpreta corect si expresiv un cantec sau un fragment melodic;S2: consolidarea deprinderii de a canta atat individual, dar si pe grupe, cu acompaniament sau fara; S3: consolidarea deprinderii de a respira corect in timpul cantarii; S4: fromarea gustului artistic, a dragostei pentru frumos. |
Obiective operationale: |
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii prescolarii vor fi capabili sa: O1: sa cante corect exercitiile de intonatie; O2: sa respire corect, respectand pozitia pentru cantat; O3: sa respect semnalul de inceput; O4: sa asocieze inaltimile si duratele sunetelor cu silabele ce alcatuiesc cuvintele unui cantec; O5: sa intoneze corect si expresiv melodia cantecului "Toamna". |
Metode si procedee: |
Conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul, instructajul verbal, dramatizarea. |
Material didactic: Forma de organizare Bibliografie: Durata activitatii: |
Scarita muzicala, imagini reprezentand momente semnificative din anotimpul toamna, caseta, casetofon. Frontal-individuala "Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii"elaborata de Ministerul Educatiei Nationale "Povesti si povestiri - cunoasterea mediului, natura si vietuitoare", Editura Tehno-ARt 30-35 de minute |
Etapele activitatii |
Ob. Op. |
Continut stiintific |
Strategii didactice |
Evaluarea |
I.Moment organizatoric II.Activitati muzicale introductive III.Captarea atentiei IV. Anuntarea temei noi si a obiectivelor V. Desfasurarea activitatii (dirijarea invatarii noului cantec) VI. Realizarea feed-back-ului VII. Incheierea activitatii |
O1 O2 O3 O2 O3 O4 O5 |
- Asigurarea conditiilor organizatorice si psihologice pentru desfasurarea eficienta a activitatii: aranjarea mobilierului si a materialelor, aerisirea salii etc. Copiii intra in sala de grupa si isi ocupa locurile si asculta indicatiile educatoarei. - Se vor executa cu copiii exercitii de respiratie, de emisie a sunetelor si de intonare. Se vor diferentia sunetele muzicale dupa inaltime - tonalitatea DO major. "Cantecul Gamei" - text adaptat. - Captarea atentiei se va realiza cu ajutorul poeziilor si ghicitorilor despre anotimpul toamna. - Dupa ce atentie le este captata, prescolarilor le este propus spre invatare un cantecel despre tema acestei saptamani, intitulat "Toamna". a) cantarea model; b) familiarizarea copiilor cu continutul literar si muzical al cantecului; c) scandarea textului cantecului; d) reluarea cantarii model; e) invatarea cantecului pe fragmente; f) cantarea integrala a cantecului. - Imitarea unor sunete din natura, uzand de capacitatile vocale. - Repetarea cantecului "Toamna" si a altor cantece invatate anterior. - Se vor face aprecieri cu privire la activitatea desfasurata de copii si li se vor acorda recompense. |
- Metode si procedee: instructajul verbal, explicatia. - Metodee si procedee: demosntratia, exercitiul, explicatia. - Metode si procedee: dramatizarea. - Metode si procedee: explicatia, conversatia euristica. - Metode si procedee: explicatia,demonstratia, conversatia euristica, exercitiul. - Mijloace de invatamant: caseta, casetofon, scarita muzicala. - Metode si procedee: jocul didactic, exercitiul, conversatia euristica, expunerea. - Metode si procedee: conversatia euristica. |
- Evaluarea: frontala, prin observarea curenta. - Evaluare: frontala, individuala; prin observarea curenta, prin aprecieri verbale. - Evaluare: frontala, individuala; prin observarea curenta, prin aprecieri verbale. - Evaluare: frontala. - Evaluare: frontala, pe grupe, individuala; prin observare curenta. - Evaluare: frontala, pe grupe, individuala; prin observare curenta. - Evaluare: frontala, pe grupe, individuala; prin observare curenta. |
TOAMNA
A venit pe dealuri toamna
Cu frunze si flori,
O primim cu bucurie
Si-i cantam in cor.
Refren- bis
Fructe parfumate
Si legume coapte,
In dar le primim
Si ii multumim.
Au plecat si pasarele
In stoluri pe sus;
Vanturi, ploaie, nori si ceata
Toamna ne-a adus.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6859
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved