CATEGORII DOCUMENTE |
Astronomie | Biofizica | Biologie | Botanica | Carti | Chimie | Copii |
Educatie civica | Fabule ghicitori | Fizica | Gramatica | Joc | Literatura romana | Logica |
Matematica | Poezii | Psihologie psihiatrie | Sociologie |
PROIECT DE LECTIE
UNITATEA: SCOALA CU CLS. I-VIII ,'AL.D.GHICA'',NR.3,CACIULATI
.DATA: 08,10.2008
PROPUNATOR:
CLASA: A VII-A
OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA
UNITATEA DE INVATARE: TIPURI DE DESCRIERE
SUBIECTUL: CALIN (FILE DIN POVESTE) de MIHAI EMINESCU (lectura aprofundata)
TIPUL LECTIEI: DE COMENTARE A UNEI OPERE LITERARE (OPERA EPICA IN VERSURI)
OBIECTIVE CADRU:
dezvoltarea capacitatii de exprimare a mesajului oral;
dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
2.1 - sa asigure coerenta ideilor exprimate;
2.5 - sa recurga la elemente de afectivitate in comunicarea orala;
3.1 - sa recunoasca modalitatile specifice de organizare a textului epic si procedeele de expresivitate in textul liric;
4.2 - sa organizeze secventele textuale in functie de o cerinta specifica;
4.6 - sa-si exprime, in scris, opinii, sentimente si atitudini.
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1 ~ sa explice prezenta expresiei "file din poveste", ca subtitlu al poemului eminescian;
O2 ~ sa delimiteze cele trei tablouri distincte din ultima parte a poemului Calin (file din poveste) de M. Eminescu;
O3 ~ sa completeze cele patru cadrane de pe fisa de lucru cu imagini vizuale, auditive, olfactive din text;
O4 ~ sa identifice elementele fabuloase, specifice basmului, din tabloul nuntii imparatesti;
O5 ~ sa comenteze cele trei citate propuse pe fisa < jurnalul dublu >;
O6 ~ sa precizeze cel putin patru trasaturi (fizice sau morale) ale fetei de imparat;
O7 ~ sa manifeste receptivitate fata de continutul poemului eminescian.
STRATEGII DIDACTICE:
a). METODE SI PROCEDEE: conversatia, lectura selectiva, interpretarea, lucrul cu manualul, explicatia, metoda "cadranelor", metoda "jurnalului dublu", brainstorming;
b). RESURSE MATERIALE: manualul, fise de lectura, volum de poezii, fise de lucru, tabla, caietele elevilor, creta;
c). RESURSE UMANE: elevii clasei a VII-a, cadrul didactic;
d). FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, in perechi;
e). TIMP, SPATIU: 50 de minute, sala de clasa.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programe scolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limba si comunicare, Editura Cicero, Bucuresti, 1999;
Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian,Limba romana. Manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2003;
Parfene Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala, Editura Polirom, Iasi, 1999;
Goia Vistian, Didactica limbii si literaturii romane pentru gimnaziu si liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002;
Eminescu Mihai, Poezii, Editura Minerva, Bucuresti, 1970;
Eminescu Mihai, Proza literara, Editura Cartea Romaneasca, Bucuresti, 1978;
Stefan Badea, M. Eminescu- Poezia de inspiratie folclorica, Editura Albatros, Bucuresti, 1982;
Florica Chereja, Dezvoltarea gandirii critice in invatamantul primar, Editura Humanitas Educational, Bucuresti, 2004.
SCENARIUL ACTIVITATII
EVENIMENTUL ACTIVITATII |
OB. |
ACTIVITATEA DE INSTRUIRE |
TIMP |
METODE SI PROCEDEE |
EVALUARE |
|
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
1. ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE ELEVI |
Verificarea prezentei elevilor Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei Stabilirea ordinii |
Elevul de serviciu face prezenta elevilor Fiecare elev isi va pregati cartile si caietele de limba romana | ||||
2. ACTUALIZAREA UNOR CUNOSTINTE SI IMPRESII DE LECTURA |
Se va verifica tema pentru acasa atat calitativ, cat si cantitativ. Solicit elevilor sa vorbeasca despre impresiile de lectura pe care le-au perceput in urma citirii poemului Calin(file din poveste) de M. Eminescu. |
Raspund intrebarilor puse. Isi exprima sentimentele si impresiile in legatura cu poemul eminescian. |
conversatia |
Verific tema . Analizez raspunsurile elevilor. Fac aprecieri verbale. |
||
3. CAPTAREA ATENTIEI |
Solicit elevilor sa spuna tot ce le trece prin minte la auzul cuvantului "poveste". -De ce credeti ca am ales acest cuvant? -M. Eminescu a scris povesti? -Care este definitia basmului? -Unde isi are punctul de plecare acest poem pe care noi il studiem? -Poate cineva sa povesteasca basmul popular Calin Nebunul? |
Spun ceea ce le trece prin minte. Elevii formuleaza raspunsuri la intrebarile adresate. Dau definitia basmului. Raspund cerintelor. |
Brainstorming conversatia |
Fac aprecieri verbale; stimulez elevii pasivi. |
||
4. ANUNTAREA SUBIECTULUI LECTIEI SI A OBIECTIVELOR |
-Astazi, vom comenta versurile din poemul eminescian Calin (file din poveste). Scriu titlul lectiei la tabla. Precizez in mod clar obiectivele urmarite pe parcursul activitatii. |
Receptioneaza mesajul. Scriu pe caiete titlul lectiei. |
|
|||
5. CONDUCEREA INVATARII |
O1 O2 O3 O7 O4 O6 O7 |
-Din cate parti este alcatuit poemul Calin (file din poveste)? -Cum explicati prezenta in titlul acestui poem a expresiei " file din poveste"? -Dati un sinonim cuvantului "file". -Din cate parti este alcatuit poemul Calin(file din poveste)? -Partea a VIII-a, adica fragmentul nostru din manual, ce structura compozitionala are? Voi cere elevilor sa delimiteze cele trei tablouri ale acestei ultime parti. -Care sunt elementele naturii ce revin constant in poezia eminesciana? Voi da elevilor cate o fisa de lucru , unde trebuie sa completeze cele patru cadrane cu imagini vizuale, olfactive, auditive, precum si sentimentele de care sunt cuprinsi atunci cand citesc aceasta parte de descriere. -In cea de-a doua parte a partii noaste ce motiv apare? -Care este semnificatia pe care o dobandeste nunta in finalul povestii noastre? -Care sunt personajele care participa la bucuria celor doi miri? -Este o nunta reala, asa cum intalnim de obicei pe la noi? -Care sunt elementele fabuloase din tabloul nuntii imparatesti? Voi cere elevilor sa prezinte portretul fetei de imparat, asa cum apare el in versurile eminesciene. -Care sunt personajele care participa la cea de-a doua nunta de la sfarsitul poemului? -Cum este descris alaiul mirelui (fluturele) care se indreapta spre casa miresei (viorica)? -Prin ce figura de stil primesc insectele si florile un statut social specific uman? -Care sunt asemanarile existente intre alaiul de nunta al gazelor si o nunta taraneasca? -De ce credeti ca finalul poemului se incheie cu imaginea celor doua nunti? |
Elevii raspund la intrebarile adresate, folosind atat manualul cu textul poemului, cat si fisele de lectura realizate de ei. Raspund la intrebari. Completeaza fisele de lucru, urmarind pe continutul textului literar. Raspund la intrebari. Explica semnificatia nuntii . Fac comparatie intre o nunta obisnuita si nunta imparateasca. Raspund cerintei. Raspund in mod clar la intrebarile puse. Raspund la intrebari. |
Conversatia Explicatia Lectura selectiva Metoda cadranelor Lucrul cu manualul Conversatia Interpretarea Interpretarea Conversatia Lucrul cu manualul Explicatia Conversatia |
Fac aprecieri verbale. Fac aprecieri verbale. Fac aprecieri verbale. Fac aprecieri verbale. |
|
6. OBTINEREA PERFORMANTEI SI A FEED-BACK-ULUI |
O5 O7 |
Voi cere elevilor sa completeze in perechi cate o fisa de lucru, bazata pe metoda "jurnalului dublu". Pe fisa sunt date cateva citate din poemul Calin(file din poveste), pe care elevii trebuie sa le comenteze. Supraveghez si indrum activitatea fiecarei perechi, observand in ce masura colaboreaza fiecare cu perechea sa. Solicit ca "raportorul" fiecarei perechi sa prezinte raspunsurile date. Apreciez comportamentul general al elevilor participanti la activitate. Evidentiez elevii cei mai activi. Concluzii |
Studiaza sarcinile de lucru de pe fise si le completeaza in perechi , colaborand. Citesc raspunsurile date pe fisele de lucru. Receptioneaza informatiile. |
Metoda "jurnalului dublu" Explicatia Interpretarea |
Evaluarea rezultatelor si a comportamentelor elevilor urmareste initiativa pe care o au acestia. Urmaresc ingeniozitatea fiecarui elev in activitatea de invatare, nivelul motivatiei. Notez In catalog elevii care s-au remarcat pe parcursul orei. |
|
7. ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI |
Precizez elevilor sarcina pe care o vor efectua acasa: -exercitiul 6 / pag.131 Comentati modul in care este sugerata atmosfera de sarbatoare din secventa a treia a textului. |
Noteaza sarcina pentru acasa. |
CALIN (FILE DIN POVESTE)
DE MIHAI EMINESCU
Completati cele patru cadrane:
Imagini vizuale |
Imagini olfactive |
Imagini auditive |
Sentimente |
CALIN (FILE DIN POVESTE)
DE MIHAI EMINESCU
JURNALUL DUBLU
Comentati, in partea dreapta a paginii, versurile citate:
" In cuibar rotind de ape, peste care luna zace." | |
" Iata craiul, socru-mare, rezemat in jilt cu spata, Tapan, drept, cu scriptru-n mana, sede-n perine de puf Si cu crengi il apar pagii de muscute si zaduf." | |
" Vin tantarii lautarii, gandaceii, carabusii, Iar mireasa viorica i-astepta-ndaratul usii." |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6417
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved