| CATEGORII DOCUMENTE | 
| Gradinita | 
MEDALION LITERAR "MIHAI EMINESCU"
PROIECT DIDACTIC
DATA: 23 martie 2004
SCOALA cu clasele I-VIII Nr.4, Suceava
CLASA:a III-a E
INVATATOR
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba romana
TEMA: Medalion literar " Mihai Eminescu"
TIPUL LECTIEI: de verificare si consolidare a cunostintelor
OBIECTIV CADRU: Formarea si cultivarea gustului pentru lectura.
Consolidarea cunostintelor despre marele poet ,
Mihai Eminescu.
OBIECTIVE DE REFERINTA
O1- sa recite expresiv versuri, evidentiind prin intonatie ritmul;
O2- sa desprinda mesajul unei poezii studiate;
O3- sa cunoasca tematica poeziilor lui Eminescu;
O4- sa expuna fisa bio- bibliografica a poetului;
O5- sa dramatizeze un text liric studiat;
O6- sa recunoasca titlurile poeziilor, dupa versuri date;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, recitarea expresiva,
dramatizarea,exercitiul muzical, jocul didactic;
FORME DE ORGANIZARE : colectiv-frontal, individual, pe grupe;
FORME DE EVALUARE: evaluare frontala, evaluare orala, evaluare prin joc;
MIJLOACE DE INVATAMANT: mape-munca independenta, plansa,caseta audio;
| 
   Momentele lectiei  |  
   Activitatea invatatorului  |  
   Activitatea elevilor  |  
   Metode si procedee  | 
 
| 
   1.Moment organizatoric  |  
   Organizez activitatea de invatare.  |  
   Isi pregatesc materialele necesare.  |  |
| 
   2.Verificarea temei acasa  |  
   Se verifica frontal temele.  |  
   Se citeste compunerea cu titlul "Pe urmele lui Eminescu,la Ipotesti".  |  
   
   conversatia  | 
 
| 
   3.Captarea atentiei  |  
   Se citeste compunerea, pe muzica marelui compozitor, George Enescu.  |  
   conversatia auditia muzicala  | 
 |
| 
   4.Anuntarea temei si a obiectivelor  |  
   Elevii sunt anuntati ca lectia este dedicata marelui poet, Mihai Eminescu.  |  
   conversatia  | 
 |
| 
   5.Reactuali- zarea si consolidarea cunostintelor  |  
   Se reactualizeaza cunostintele despre viata si activitatea marelui poet, Mihai Eminescu. Relatati: date biografice infatisarea poetului descrisa de alti scriitori; autoportretul realizat in romanul "Geniu pustiu"; prietenia dintre Eminescu si Creanga; se discuta conditia geniului:viata,opera, infatisarea, moartea poetului.  |  
   Relateaza date despre viata si opera lui Mihai Eminescu. Elevii citesc referatele intocmite. Participa la discutie. Participa la discutie.  |  
   
   
   
   
   conversatia explicatia conversatia  | 
 
| 
   Momentele lectiei  |  
   Activitatea invatatorului  |  
   Activitatea elevilor  |  
   Metode si procedee  | 
 
| 
   copilaria prezentata in poezia "Fiind baiet paduri cutreieram" locul unde se retragea cand voia sa mediteze; -se discuta relatia poetului cu codrul; -versurile lui Eminescu au fost puse si pe muzica. -elemente din natura intalnite in poeziile lui Eminescu; -istoria zbuciumata a poporului roman; -capodopera creatiei eminesciene; -Se discuta conditia Luceafarului si asemanarea lui cu poetul; -ce a scris George Calinescu la moartea poetului?  |  
   Se recita poezia. Se recita poeziile inchinate codrului:"Freamat de codru" si "Ce te legeni" Participa la discutie. Se canta "La mijloc de codru". Se recita poeziile reprezentative:"O ramai" si "Lacul". Se dramatizeaza poezia "Scrisoarea III Recita poezia"Luceafarul". Participa la discutie. Se citeste referatul.Se recita poezia-testament"Mai am un singur dor". Se canta cantecul "Eminescu",inchinat poetului.  |  
   
   
   
   recitarea expresiva conversatia exercitiul muzical recitarea expresiva dramatizarea conversatia recitarea expresiva exercitiul muzical  | 
 |
| 
   6.Evaluarea  |  
   Se prezinta jocul didactic "Sa-l cunoastem pe Eminescu!",explicandu-se regulie jocului.  |  
   Elevii participa la joc.  |  
   jocul didactic  | 
 
"SA-L CUNOASTEM PE EMINESCU!"
1.Cand s-a nascut Mihai Eminescu?
2.Unde si-a petrecut copilaria?
3.Care era numele initial al lui Eminescu?
4.Cu ce poezie debuteaza Eminescu?
5.Din ce poezie fac parte versurile:
"Ce-ti pasa tie chip de lut
Dac-oi fi eu sau altul?
Traind in cercul vostru stramt
Norocul va petrece,
Ci eu in lumea mea ma simt
Nemuritor si rece."
6.Care a fost prietenul cel mai bun al lui Eminescu?
7.Ce l-a indemnat Eminescu pe Creanga?
8.Care a fost marea iubire a lui Eminescu?
9.Cand a murit Mihai Eminescu?
10.Cine a spus la moartea poetului:
"Astfel se stinse () din viata cel mai mare poet pe care l-a ivit si-l va ivi vreodata pamantul romanesc."
| 
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare | 
              
                Vizualizari: 7718				
                Importanta: ![]()
Termeni si conditii de utilizare | Contact 
     
      © SCRIGROUP 2025 . All rights reserved