CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PLAN DE LECTIE
Clasa: a VIII a
Obiectul: Geografia Romaniei
Subiectul: Podisul Moldovei
Categoria de lectie: comunicarea si insusirea noilor cunostinte
Varianta: lectie de formare de deprinderi de activitate intelectuala
Obiective operationale: La sfarsitul activitatii, toti elevii vor fi capabili:
Cognitive:
O.1. sa descrie ,utilizand imagini din Podisul Moldovei,aspectele de relief specifice podisului;
O.2 .sa defineasca in cuvinte proprii notiunea de podis;
O.3. sa precizeze limitele Podisului Moldovei utilizand harta fizica de pe ecran;
O.4 .sa descrie ,utilizand softul educational A.E.L.,fenomene geografice specifice reliefului de podis;
O.5. sa identifice caractere specifice de relief ale podisului in simularile computerizate (relief petrografic-alunecari de teren,relief monoclinal-cueste);
O.6 . sa rezolve probleme geografice prezentate in aplicatii;
O.7 . sa completeze corespunzator itemiii testului de evaluare;
Metodologice
O.1 sa localizeze pe harta denumiri geografice in contextul diferitelor ierarhii;
O.2 sa manifeste interes pentru cunoasterea particularitatilor Podisul Moldovei, prin participare activa si constienta la activitate;
Nivel initial: elevii stapanesc algoritmul de analiza geografica a unei unitati de relief;
Strategia didactica
conversativ-explicativ-exersativa cu elemente de comparatie,problematizare;
Resurse procedurale:
centrate pe actiunea profesorului
explicatia; expunerea;
centrate pe activitatea elevilor
conversatia euristica;
observarea dirijata ;
lucrul cu harta;
problematizarea;
descoperirea;
instruirea asistata pe calculator (A.E.L.);
centrate pe actiune
exercitiul geografic; lucrul cu harta;
Procedee: munca cu manualul:
cartea;
folosirea tablei;
Resurse materiale
o grafice
imagini soft educational;
atlase scolare;
harta fizica a Romaniei;
desene schematice;
simulari computerizate;
o tehnice:calculatorul
o de rationalizare a timpului didactic:fise de evaluare;
Organizare: frontala; individuala; pe grupe;
Evaluare:Ce dovezi exista ca elevii au invatat lectia:
A.De continut:raspunsurile la intrebarile orale,rezolvarea itemilor din test;
B.De utilizare a operatiilor gandirii:analiza si comparatia dupa anumite criterii a componentelor hidrografiei ,identificarea unor elemente pe harta;
Bibliografie:
Cucos ,C-tin- ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare
in invatamant si grade
didactice", Ed. ,,Polirom",
Dulama,Maria Eliza- ,, Modelul invatarii depline a geografiei",
Ed.Clussium,Cluj- Napoca,2004.
Ilinca, Nicolae - ,,Didactica Geografiei" , Ed.,,Corint", Bucuresti, 2000.
Mandrut,Octavian - Geografie - manual pentru clasa a VIII a ,
Ed. ,,Corint",Bucuresti, 2004 .
*** Curriculum national -programele pentru clasele V-VIII
Aria
curriculara -,,
M .E .N Buc. .
Desfasurarea activitatii:
Nr crt |
op. |
Evenimentele instruirii |
Continutul lectiei Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Resurse |
Evalu are |
|
Organiza rea clasei |
Atentioneaza elevii asupra momentelor lectiei. Conectarea la sistemul A.E.L. . Prezenta. |
Conectarea elevilor ca utilizatori ai sistemului A.E.L. . |
procedurale: -lucrul cu calculatorul; |
indrumari; |
|||
Adreseaza interogatii de control cu privire la cunostintele predate si invatate anterior: Subcarpatii. |
Asculta, analizeaza, reflecteaza, raspund, formuleaza raspunsuri asteptate, indrumati de profesor. |
procedurale: -interogatii de control; -lucrul cu harta; materiale: materiale: -harta fizica a Romaniei; |
chestionarea de control; |
||||
Pregatirea apercepti va |
Lanseaza lectia computerizata. Deschide fisierul corespunzator primei etape. |
Observa prima resursa a lectiei (imagini din Podisul Moldovei). |
procedurale: -problematizarea; -observarea dirijata; -lucrul cu calculatorul; |
stimularea participa rii elevilor la raspun-suri; |
|||
Anuntarea temei si obiective lor |
Precizeaza obiectivele si strategia de rezolvare, conditiile de lucru Scrie titlul lectiei pe tabla: Podisul Moldovei." |
Asculta,accepta,se mobilizeaza. Noteaza in caiete. |
procedurale: -observarea dirijata ; -lucrul la tabla; |
observa rea sistemati- ca; |
|||
Dirijarea invatarii |
Se face schema lectiei la tabla in timpul expunerii si discutiilor despre caracterele specifice de relief ale Podisului Moldovei. Alternativ cu discutiile ,lanseaza in executie fisierul cu harta fizica a Podisului Moldovei,pe care cere elevilor sa analizeze limitele , altitudinea maxima si alte aspecte de relief. |
Asculta,accepta si se motiveaza. Analizeaza interfata fisierului , reflecteaza,raspund. Analizeaza,formuleaza, raspund |
procedurale: -conversatia; -explicatia; -lucrul cu calculatorul; procedurale: -conversatia euristica; -observarea dirijata; |
stimularea participa-rii elevilor la raspuns uri; -provoaca participa-rea tuturor elevilor la lectie; |
|||
|
Dirijarea invatarii |
Lanseaza in executie fisierul cu simularile reliefului monoclinal si ale alunecarilor de teren. Cere elevilor sa observe fenomenele geografice prezentate si sa descrie procesele . |
Analizeaza,observa, actioneaza si explica modul de formare al cuestelor si al alunecarilor de teren . |
procedurale: problematiza-rea; -fisier virtual cu simularea crearii reliefului in strate monoclinale; -fisier virtual cu simularea alunecarilor de teren; -lucrul cu calculatorul; -explicatia; -conversatia euristica; |
Observa-rea comporta mentului elevilor; -analiza raspunsurilor; autoevalu-area; interevaluarea; |
||
Atingerea feedback-ului. |
Lanseaza fisierul cu aplicatii unde propune elevilor o situatie geografica de rezolvat cu resursa de timp. |
Analizeaza,reflecteaza,com-para ,raspund. |
procedurale: problematiza-rea; -fisier virtual cu exercitii; |
-analiza si aprecierea raspunsuri lor; |
|||
Obtinerea performantei |
Propune rezolvarea urmatoarei situatii geografice: ,,Argumentati de ce majoritatea raurilor din Podisul Moldovei au cursuri paralele ." |
Analizeaza,reflecteaza, propun argumente. |
procedurale: problematizarea; -fisier virtual cu exercitii; |
-analiza si aprecierea raspunsuri lor; |
|||
Asigurarea retentiei si transferului. |
Propune elevilor sa completeze fisa virtuala de evaluare cu informatiile corespunzatoare prin bifarea variantelor corecte de raspuns. Analiza modului de realizare a testelor,afisarea variantelor corecte de raspuns si acordarea directa a notelor. |
Selecteaza informatiile pentru completarea testului si formularea corecta a raspunsurilor. Solicita informatii referitoare la modul de rezolvare a testelor, precum si despre notele acordate. |
procedurale: problematia-rea; -lucrul cu calculatorul; materiale: -fisa de evaluare virtuala; |
-evaluarea directa a raspunsurilor din grile de catre calculator; |
|||
Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa. |
Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu. |
Asculta si noteaza. |
procedurale -explicatia . |
Observa-rea comporta mentului elevilor; |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3285
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved