CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Proiect didactic
Unitatea scolara:Scoala gen. nr.2 'George Voevidca'
Cadru didactic
Data:
Clasa: a VI- a
Obiectul: Biologie
Tema: Mamifere: Cartita
Tipul lectiei: mixt
Competente specifice:
Identificarea unor grupe si specii de animale
Stabilirea relatiilor intre factorii de mediu si diversitatea animalelor
Explicarea structurii si functiilor organismului unor vietuitoare
Stabilirea relatiilor intre tipurile de comportament si procesul de adaptare a organismului la mediu
Utilizarea metodelor si a mijloacelor adecvate explorarii lumii animale
Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor
Elaborarea si aplicarea unor algoritmi de identificare,investigare, experimentare si rezolvare a unor situa ii problema
Obiective operationale:
Elevii vor fi capabili sa:
Ø Prezinte mediul de viata al cartitei
Ø Prezinte alcatuirea cartitei
Ø Prezinte sensibilitatea cartitei
Ø Prezinte locomotia cartitei
Ø Prezinte hranirea cartitei
Ø Prezinte respiratia cartitei
Ø Prezinte inmultirea cartitei
Ø Prezinte importanta cartitei
Ø Rezolve exercitii pe baza noilor cunostinte
Metode de predare - invatare: conversatia, explicatia, problematizarea
Mijloace didactice folosite: manualul,plansa,fise de lucru ,schema lectiei
Desfasurarea lectiei:
a)Momentul organizatoric:
S-a verificat prezenta, daca este creta si tabla stearsa.
b)Verificarea temei pentru acasa:
S-a verificat oral in clasa.
c) Verificarea cunostintelor :
Verificarea cunostintelor,din lectia anterioara, se face prin chestionare orala:
1. Care este mediul de viata al cangurului?
2. Din ce este alcatuit corpul cangurului?
3. Cum se deplaseaza cangurul?
4. Cu ce se hraneste cangurul?
5. Prin ce respira cangurul?
6. Cum se inmulteste cangurul?
d) Captarea atentiei:
Elevii vor rezolva un careu din care vor deduce titlul lectiei urmatoare.
Completati careul urmator:
Animal marsupial
2. Pasare inotatoare
3. Reptila de prada care traieste in Nil
4. Oasele care formeaza coloana vertebrala
5. Crapul respira prin ......
6. Cucul este o pasare ....
7. Ornitorincul sapa..
A-B Denumirea lectiei ce urmeaza sa o parcurgi
A
|
|
|||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
B
e)Anuntarea lectiei:
Astazi vom face lectia numita: Mamifere: Cartita
f) Comunicarea noilor cunostinte:
Noile cunostinte sunt comunicate cu ajutorul elevilor, pe baza plansei.
1. Mediul de viata
- sapa galerii iar pamantul il scoate la suprafata sub forma de musuroi
- cartita este un mamifer subteran
2. Alcatuirea corpului
Corpul este alcatuit din:
Cap - conic, care se continua cu un bot alungit, mobil prevazut cu peri sensibili
narile se gasesc pe varful botului;
urechile sunt lipsite de pavilioane;
ochii sunt mici si acoperiti cu blana(nu vede)
Trunchi - alungit,aproape cilindric, acoperit cu o blana de culoare neagra,catifelata si neteda formata din par scurt care o apara de frig
- se termina cu o coada scurta
Membre
membrele anterioare sunt scurte,groase,indreptate in lateral,au degete care se termina cu gheare lungi - ele servesc la saparea galeriilor;
membrele posterioare sunt mai lungi si mai putin dezvoltate, au degete care se termina cu gheare ascutite-cu ele scoate pamantul din galerii
3. Sensibilitatea
- auzul, mirosul, pipaitul sunt bine dezvoltate si o ajuta sa se orienteze in galeriile intunecoase
4. Locomotia
- se deplaseaza prin mers; calca pe toata talpa
5. Hranirea
- insecte, larvele lor- mamifer insectivor
- dentitia: incisivi; canini mici, conici; masele cu varfuri ascutite pentru a putea sfarama chitina insectelor
6. Respiratia
- prin plamani
7. Înmultirea
- femela da nastere o data sau de doua ori pe an la 3-5 pui,mici, nedezvoltati pe care ii hraneste cu laptele produs de mamele
8. Importanta
- cartita distruge radacinile unor plante, atunci cand isi sapa galeriile, insa pagubele nu sunt insemnate
- contribuie la afanarea solului si distrugerea insectelor daunatoare
Cartita trebuie ocrotita!
g) Fixarea noilor cunostinte:
Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei si pe baza fisei completata la sfarsitul orei.
FISA DE EVALUARE
1.Completati spatiile libere:
a. Cartita isi sapa ..deci este un animal ..
b. . sunt bine dezvoltate si o ajuta sa se orienteze in galeriile subterane.
c. Dupa modul de hranire este un animal.......
d. Dentitia: .., .. mici si , . cu varfuri pentru a putea sfarama .. insectelor
e. Este considerata mamifer pentru ca...........si ii hraneste cu.............
f. Cartita trebuie ocrotita deoarece si ..
2. Stabiliti corespondenta notiunilor punand litera in dreptul cifrei corespunzatoare:
a. cap ..1.alungit, cilindric,acoperit cu o blana neagra,catifelata,neteda formata din par scurt care o
apara de frig
b.trunchi ...2.anterioare -scurte,groase,indreptate in lateral; posterioare- mai lungi si mai putin
dezvoltate
c.membre ..3. scurta
d.coada .4.conic,care se continua cu un bot alungit,mobil prevazut cu peri sensibili
Care sunt adaptarile cartitei la viata subterana?
4. Completati urmatorul careu:
1. Au corpul acoperit cu chitina
2. Pasare rapitoare de noapte
3. Porumbelul este o .
4. Dupa modul de hranire, cangurul este un animal ..
5. .. este unul dintre cele mai primitive mamifere
6. Animale cu coloana vertebrala
7. Sarpe veninos de la noi din tara
8. Reptilele se inmultesc prin..
9. Animale care nasc pui vii si ii hranesc cu laptele din mamele
A-B - Animal care se hraneste cu insecte
A
| |||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
| |||||||||||||||
|
|||||||||||||||
| |||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
V |
|
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
B
h) Anuntarea temei:
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3850
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved