CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE
Data :
Locul : Colegiul National 'CONSTANTIN CANTACUZINO' - Targoviste
Profesor :
Clasa : a IX-a A
Obiectul: dirigentie
Tema : Adolescenta - crestere si schimbare.
Competen]e generale:
1.Explorarea resurselor personale care influenteaza planificarea carierei.
Competente specifice
1.2. Examinarea caracteristicilor specifice adolescentei.
Scopul lectiei:
-transmiterea de cunostinte: definirea pubertatii [i a adolescentei, modele de
crestere pentru varstele de 14 si 15 ani;
-dezvoltarea deprinderilor : de comunicare, de argumentare si sustinere a unei
idei, de ascultare activa, de lucru in echipa, de gandire critica;
-formarea de atitudini constiente si responsabile fata de sine si fata de ceilalti.
Obiective operationale:
-sa alcatuiasca un text utilizand cuvintele cheie;
-sa defineasca termenul de adolescenta;
-sa argumenteze puncte de vedere diverse;
-sa compare modelele de dezvoltare propuse pentru 14 si 15 ani;
-sa sintetizeze intr-un cvintet ceea ce s-a discutat despre adolescenta .
Metode si procedee: explicatia, conversatia, dezbaterea, "termeni cheie", cvintetul
Material didactic: Anexele 1,2,planse .
Durata: 50 minute
MOMENTELE LECTIEI |
ESALONAREA CONTINUTULUI |
STRATEGII DIDACTICE |
||
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Material didactic |
|
1.Moment organizatoric |
Asigur conditii optime pentru desfasurarea lectiei: Sala aerisita, distribuirea materialului didactic (fise de lucru), asezarea bancilor, stabilirea grupurilor de lucru. |
Elevii se pregatesc pentru lectie | ||
2. Anuntarea temei, |
Tema lectiei de astazi este "Adolescenta - crestere [I schimbare " |
Asculta. |
Conversatia. | |
3.Captarea atentiei |
Afiez plansa cu etapele vietii omului. Le explic ca astazi vom vorbi despre perioada in care ei se afla- trecera de la pubertate catre adolescenta. Solicit elevilor sa alcatuiasca un text in care sa foloseasca termenii cheie : -adolescenta -profesie -`nvatatura -reusita Invit cativa elevi sa citeasca textul scris de ei (pe scaunul autorului). |
Elevii sunt atenti. Elevii compun textul. |
Explicatia. Termeni cheie. Scaunul autorului |
Plansa 1(etapele vietii omului) Plansa 2(termenii cheie) |
4. Dirijarea invatarii |
Afisez plansa cu sistemul de notare SINELG si explic elevilor ceea ce au de facut. Distribui elevilor fisele 1 si 2. Solicit elevilor sa citeasca fisele 1 si 2 , marcand textul cu semnele prezentate. Inteb elevii ce anume au marcat cu fiecare din semnele prezentate, explicand acolo unde este cazul. Distribui coli de flip-chart fiecarui grup si solicit sa compare modelele de crestere pentru varsta de 14 respectiv 15 ani. Prima grupa compara din punct de vedere fizic, a doua din punct de vedere social , a treia grupa din punct de vedere cognitiv iar a patra din punct de vedere al limbajului. Solicit elevilor sa prezinte ceea ca au lucrat. Prezint plansa cu poezia "Adolescentii", pe care o citim. Discutie despre mesajul poeziei. |
Asculta cu atentie. Citesc textul si marcheaza cu semnele prezentate. Urmaresc textul si raspund. Elevii colaboreaza in cadrul grupurilor pentru a rezolva sarcina Raportorul fiecarui grup iese in fata clasei [i prezinta ceea ce a lucrat fiecare grup. Elevii sunt atenti, corecteaza sau aduc completari. Asculta cu atentie. |
Sistemul de notare SINELG Conversatia. Explicatia. Conversatie Activitate in grup. Explicatia , Conversatia. Conversatia |
Plansa 3(sistemul de notare SINELG) Fisele 1 [i 2 (modele de crestere) Planse care trebuie completate. Plan[a 5 |
5. Evaluare |
Reamintesc elevilor ce este un cvintet si prezint plansa cu structura unui cvintet. Solicit elevilor sa compuna , in grup, cvintete despre adolescenta. Fiecare grup isi prezinta cvintetul. |
Asculta cu aten]ie. Compun cvintete, colaboreaza `n grup |
Cvintetul |
Plansa 6 (structura unui cvintet |
6. Aprecieri , recomandari |
Apreciez modul `n care elevii au participat la lec]ie. |
Varsta de 14 ani - modele de crestere
FIZIC
Energie superioara.
Apar problemele de ten; igiena este o problema de baza.
Fetele au atins `n medie 95 % din `naltimea de maturitate.
Baietii au majoritatea vocea `n schimbare; explozia de crestere este cu circa un an `n urma fetelor.
SOCIAL
Ordinea este element central in aspectul individual ; dar nu in mediul personal.
Oglinda este cel mai bun prieten si cel mai rau dusman .
De multe ori mai linistit (tacut) decat copiii de 13 sau de 15 ani.
Acasa prefera sa stea singur.
Se simte deseori ranit in sentimente si poate rani sentimentele celorlalti.
Ultrasensibil , cu izbucniri violente de furie.
Prieteniile apropiate sunt evident mult mai importante pentru fete.
Baietii formeaza grupuri sau chiar se organizeaza in gasti.
Fetele arata mai mult interes pentru baietii mai mari.
Ambele sexe arata mult interes pentru sport.
Telefonul, calculatorul, jocurile video si alte distractii electronice ocupa mult timp.
Muzica devine o preocupare majora.
Influenta celorlalti adolescenti este tot mai puternica `n privinta hainelor, a limbajului, a muzicii "meseriase".
E ingrijorat de invatatura.
Umorul este subliniat prin dezvoltarea sarcasmului.
Glumele proaste si farsele sunt foarte practicate de baieiti.
Se colectioneaza obiecte (bijuterii, produse cosmetice, casete)
LIMBAJ
Raspunsuri monosilabice la intrebarile adultilor.
Limbajul strazii/ limbajul de gasca este foarte important.
Grosolanii.
COGNITIV
Retras si sensibil , aparandu-si propria identitate in formare; ideile intelectuale `nca incomplet formate.
Rationamentele abstracte si "operatiile logice" incep sa fie operative la unii elevi de 14 ani.
Abordare prudenta a sarcinilor intelectuale dificile; sunt evitate riscurile majore de invatare.
Ii place sa sfideze autoritatea (intelectuala sau sociala)
Varsta de 15 ani - modele de crestere
FIZIC
Continua perioada de mare energie cheltuita
In general sta bine cu sanatatea
Zgomotos, vorbeste tare
Alcoolul si drogurile au o mare influen]a
Fetele : dezvoltare completa aproape incheiata
Baieii : forta segmentului superior incepe sa se dezvolte
Mare necesitate de activitati fizice
SOCIAL
Ii place sa-si aglomereze programul zilnic;
Tot mai evidenta personalitatea adulta;
Deseori este jenat sa fie vazut in compania parintilor, critica maniera parintilor de a se imbraca, obiceiurile lor, prietenii, ideile;
Se comporta zgomotos din dorinta de a iesi in evidenta;
Nu-i plac "predicile" adultilor, sau reactioneaza negativ; are impresia ca intelege ce va urma indata ce au fost pronuntate primele cuvinte, faza de "atotstiutor"
LIMBAJ
Argoul scolaresc este de maxima importanta; incepe sa invete cum s abordeze lumea adultilor;
Se angajeaza mai mult in discutiile de grup;
Interesat in semnificatia cuvintelor;
Dezvolta un vocabular mai bogat;
Zgomotos/ vorbeste tare.
COGNITIV
Rationamente mai abstracte se manifesta mai ales in legatura cu cauza si efectul;
Accepta mai usor sa recunoasca o gre[eala, sa corecteze ce au facut , sau sa incerce ceva a doua sau a treia oara;
Sensibil la problemele lumii largi si in general mai dispus sa se antreneze in gasirea solutiilor sau sa invete mai mult;
Interesat in tehnologie si functionarea lucrurilor;
Invata bine in grup;
Raspunde bine la diversitatea didactica si la dificultati ;
Se "plictiseste" cu usurinta.
Adolescentii
Ei poarta haine prea stramte.
Ei poarta haine prea mari.
Au niste pieptanaturi de speriat,
Cred ca au nevoie de peruca.
Ei au voie sa vina mai tarziu.
Ei au voie sa se descurce.
Au voie sa poarte haine
Care atarna lalai pe ei.
Ei au voie sa aiba prieteni.
Ei au voie sa aiba prietene.
Pot sa-si vada de treaba.
Sunt bagati in tot felul de curente.
Ei sunt obraznici si ascunsi.
Asa se cred ei,
Cand ii vaad asa imi vine sa vomit.
La anu'
Asa voi fi si eu ?
Mellisa Mercedes (12 ani)
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 9159
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved