CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE
CLASA: a IV-a
TITLUL Dimineata de basm"
MOTIVATIA
Aceasta activitate este importanta deoarece va capta atentia elevilor si le va antrena operatiile gandirii. Pe parcursul acestei activitati invatatorul se va edifica in ce masura elevii si-au exersat deprinderile de citire, imprumutand de la biblioteca acele carti recomandate.Prin metodele interactive folosite, elevilor li se ofera ocazia de a capata incredere in fortele proprii, motivandu-i sa participle cu interes si la alte activitati de acest gen..
SCOP -Insusirea cititului ca tehnica de munca intelectuala;
-Folosirea cartilor ca sursa de informare si formare;
-Dezvoltarea interesului si gustului pentru lectura.
OBIECTIVE: (Asteptari)
Pe parcursul activitatii, elevii trebuie :
1 -.sa demonstreze ca au citit basmele recomandate ,
-recunoscand titlul, autorul,personajele
-asezand evenimentele in ordinea in care s-au succedat
-raspunzand la intrebari
-enumerand caracteristici ale basmelor
2.-sa colaboreze cu colegii, pentru realizarea sarcinilor de grup;
3.-sa participle activ si cu interes la activitate.
CONDITII PREALABILE
Elevii trebuie- sa fi citit basmele Praslea cel voinic si merele de aur" de P.Ispirescu, ,,Fat Frumos din lacrima" de M. Eminescu si ,,Doi feti cu stea in frunte" de I. Slavici.
-sa posede abilitati de lucru in colaborare.
EVALUAREA: -orala (prin raspunsurile date)
-observatia sistematica (comportamentul la activitate)
-analiza produselor (individuale si de grup)
RESURSE:
a) umane: 23 de elevi ai clasei a IV-a, bibliotecarul scolii, invatatorul clasei;
b) informationale:
-Literatura pentru copii-disciplina optionala-cls. a IV-a, Angelica Calugarita, Ed. Dor,Tecuci,2007;
-Literatura pentru copii-disciplina optionala-cls. aIV-a,Olga Paraiala, Ed. Aramis, Bucuresti, 2005;
-Literatura pentru copii-Acceptiuni moderne, Genilia Aanei, Ed. Aramis, Bucuresti ;
-Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar, Gabriela Bratu, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti, 2004;
-Sugestii pentru
abordarea transdisciplinara, Mariana Negrici, Ed. Pax Aura Mundi,
-Carti cu basmele recomandate;
-Didactic.ro
c)procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic ,interviul, brainstormin-gul, masa rotunda, jocul de rol, ,,ganditi, lucrati in perechi, comunicati";
d)materiale: carti, fise, foi de scris, markere,panou mobil, bradut, fulgi podoabe de pom, diplome, videoproiector,flipchard;
e)spatiale: sala de clasa
f) financiare: donatii, resurse proprii.
Mod de organizare: frontal, individual, pe grupe.
DESFASURAREA ACTIVITATII
♦ Brainstorming -li se cere elevilor ca, inchizand ochii, sa se gandeasca la idei, cuvinte sau grupuri de cuvinte care s-ar asocia cuvantului BASM.(1 minut) Vor consemna pe o foaie raspunsurile, vor impartasi ideile lor in perechi, apoi la tabla se vor consemna cele mai bune raspunsuri intr-un ciorchine.
♦Sa reconstituim titlul si autorul basmelor pe care le-au avut de citit se reconstituie din benzi de hartie scrise, ce vor fi afisate in fata clasei.
♦ Esti reporter!-joc de rol; un elev va realize un interviu, referitor la activitatea desfasurata si la asteptarile lor.
♦ Bradul visator- pe catedra un bradut mic le destainuie elevilor care sunt visele lui
(obiectivele activitatii)-cate un elev va veni si le va citi pe rand de pe podoabele acestuia.
♦ Gaseste basmul in carte! -li se cere elevilor sa caute in raftul cu carti din fata clasei fiecare basm
R.A.I. (Raspunde! Arunca! Intreaba!) -invatatorul adreseaza primul intrebarea, apoi elevii isi vor adresa intrebari unii altora.
♦ Esti cineva! - elevii vor dramatiza cate un mic fragment din fiecare basm, specificand ,,cine sunt".
♦ Scrie o scrisoare! - li se cere elevilor sa se adreseze in scris unui personaj indragit, completand textul lacunar al unei scrisori. Se vor citi cateva dintre ele.
♦ Intrecere pe grupe -elevii vor fi impartiti in 4 grupe, prin extragerea dintr-un bol a unor bile de culori diferite, astfel:
-galbena → Imparatia de Aur
-alba→ Imparatia de Argint
-rosie→ Imparatia de Rubin
-verde→ Imparatia de Smarald
Li se explica elevilor ca fiecare proba va fi evaluata imediat, punctajul obtinut fiind consemnat pe un tabel pregatit anume. Probele vor fi unele de grup, iar unele individuale.
Isi vor alege cate un raportor care va prezenta produsul grupei .Vor avea 7 probe,punctajul maxim 33.
Proba 1 -pe ecran vor fi prezentate pe rand 3 fragmente din cate un basm.Elevii trebuie sa consemneze pe foaie titlul basmului si autorul .Se vor acorda cate 2 puncte pentru fiecare raspuns corect, in total 6 puncte.
Proba 2 -grupele vor primi cate o foaie pe care vor fi scrise cate 4 evenimente din cate un basm,. Elevii trebuie sa numeroteze succesiunea corecta a acestora. Se va acorda cate 1 punct pentru fiecare numerotare corecta, in total 4 puncte.
Proba 3 -grupele vor primi cate o fisa cu acelasi continut , personaje amestecate. Sarcina consta in selectarea a cel putin 5 personaje dintr-un basm (specificat de invatator).Se va acorda cate 1 punct pentru fiecare personaj, in total 5 puncte.
Proba 4 -grupele vor primi aceeasi fisa cu text lacunar. Prin metoda ,,Mesei rotunde",alegandu-si fiecare cate o culoare, vor completa cate un enunt cu cuvantul potrivit. Vor primi cate un punct pentru fiecare cuvant corect, in total 6 puncte.
Proba 5 -pe ecran se vor succeda 3 replici ale unor personaje. Elevii trebuie sa scrie pe fisa numele personajului. Vor primi cate un punct pentru fiecare raspuns corect, in total 3 puncte.
Proba 6- fiecare grupa va desemna cate 3 elevi care vor raspunde la cate o intrebare adresata de invatator. Pentru raspuns corect se vor primi 2 puncte, daca elevul va fi ajutat de colegii de echipa, va primi 1 punct. Fiecare grupa poate acumula cate 6 puncte.
Proba 7 - scrierea a 3 elemente specifice oricarui basm. Vor primi cate 1 punct pentru fiecare raspuns corect, in total 3 puncte.
Se insumeaza punctele si se anunta echipa castigatoare.
♦ D-na bibliotecar prezinta materialul ppt cu titlul ,,Intre biblioteca muzeu si biblioteca vie"
♦,,Nu citesti o carte?!"-sceneta ce ironizeaza pe cei care nu citesc.
♦ Se anunta urmatoarea activitate din cadrul proiectului Eminescu -poetul nepereche" -medalion literar ce va avea loc pe 15 ianuarie 2009. Elevii vor merge in continuare la biblioteca, de unde isi vor procura carti despre viata si opera lui Eminescu. Vor intocmi fise de lectura, vor invata versuri si vor realiza desene inspirate de poeziile marelui poet.
♦Cum te simti?-moment de evaluare a starii de spirit a fiecaruia , prin ridicarea unui jeton in pozitia ,,trist" sau ,,vesel"
♦ Activitatea se incheie cu aprecieri, acordarea diplomelor de participare si surpriza pregatita de Mos Nicolae.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2534
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved