CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE
Comunicarea asertiva. Comportamentul asertiv, pasiv si agresiv
DISCIPLINA: Consiliere si orientare
TEMA: Comunicare asertiva. Comportamentul asertiv, pasiv si agresiv
CLASA: a VI-a
DURATA: 50 minute
PROPUNATOR:
Obiectiv De REFERINTA: sa distinga intre comportamentul asertiv, pasiv si agresiv
ObiectivE OPERATIONALE:
O1: sa identifice componentele comunicarii (emitator, receptor, mesaj)
O2: sa sesizeze importanta comunicarii in realizarea unei activitati in grup
O3: sa aplice deprinderile de comunicare cu colegii
o4: sa ofere exemple de raspunsuri asertive, pasive si agresive in diferite situatii
STRATEGII DIDACTICE:
EVALUAREA: Modul in care se realizeaza obiectivele stabilite se urmareste prin: observatia directa la clasa, tehnici autoevaluative, chestionar de evaluare
SCENARIUL ACTIVITATII:
Moment organizatoric: pregatirea video-proiectorului si a materialului de prezentat
![]() |
Exercitiu: Studiul imaginii
Priviti imaginea incercand sa identificati componentele comunicarii. Ce alta reprezentare despre comunicare puteti sugera? Discutii (O1)
Enuntarea temei. Precizarea obiectivelor
![]() |
Exercitiu de incalzire: Desenul
Fiecare elev isi pregateste o foaie de hartie si un creion.
Unui elev voluntar i se ofera o imagine cu o figura geometrica. Ceilalti elevi nu au vazut figura. Sarcina elevului voluntar este sa descrie numai verbal figura, in timp ce ceilalti elevi incearca sa o reproduca pe hartia lor (ex. desenati in partea de sus a foii un patrat; in coltul de jos din partea dreapta desenati un dreptunghi, etc.). Ceilalti elevi nu au voie sa puna intrebari, doar sa incerce sa redea prin desen cat mai exact figura descrisa. In final se compara figurile desenate cu figura initiala. (O2)
Exercitiu: Alegerea observatorului
Trebuie ales un elev pentru a observa reactiile colegilor in timpul activitatii. Cine se ofera?
Discutii (O3)
Prezentare teoretica: Comunicare asertiva. Comportament asertiv, pasiv, , agresiv
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Pe masura ce crestem, invatam sa ne adaptam
comportamentul la ce se intampla in jurul nostru, la persoanele pe care le
intalnim. Daca increderea in noi insine este diminuata prin ironie sau
violenta, atunci cand vom fi adulti
vom avea tendinta sa reactionam pasiv
sau agresiv in situatii similare.
Desi
o persoana a invatat sa reactioneze pasiv sau agresiv, se poate schimba si poate
invata sa devina asertiva. Care sunt efectele comportamentului pasiv, agresiv,
in comparatie cu cel asertiv?
Consecinte ale comportamentelor asertive, pasive si agresive
Pasiv |
Asertiv |
Agresiv |
Problema este evitata |
Problema este discutata |
Problema este atacata |
Drepturile tale sunt ignorate |
Drepturile tale sunt sustinute |
Drepturile tale sunt sustinute fara a tine cont de drepturile celorlalti |
Ii lasi pe ceilalti sa aleaga in locul tau |
Iti alegi tu activitatea |
Iti alegi activitatea ta si pe a celorlalti |
Neincredere |
Au incredere in ei |
Ostili, blameaza, acuza |
Vezi drepturile celorlalti ca fiind mai importante |
Recunosti si drepturile tale si ale celorlalti |
Drepturile tale sunt mai importante decat ale celorlalti |
Fiecare copil, adolescent sau adult trebuie sa constientizeze drepturile asertive si sa faca apel la ele de cate ori este necesar.
Adultul,
parintele sau profesorul trebuie sa accepte ca si copii si tinerii au aceleasi
drepturi asertive ca si adultii.
Drepturi asertive:
Am dreptul sa accept
ceea ce-mi place
Am dreptul sa refuz ce
nu-mi place, ce nu-mi convine
Am dreptul sa critic
cand cineva ma deranjeaza
Am dreptul sa refuz
criticile care nu mi se cuvin
Am dreptul de a face
greseli, de a ma razgandi
Am dreptul sa obtin ce
este mai bun pentru mine
Exercitiu de comunicare: Se formeaza grupe de 5-6 elevi. Fiecare grupa primeste o coala mare alba de hartie si marker. Se prezinta clasei cateva mesaje si li se cere elevilor sa noteze raspunsurile pasive, agresive si asertive la aceste mesaje.
Exemple de mesaje:
Raspunsul pasiv: ..
Raspunsul agresiv: ..
Raspunsul asertiv:
Fiecare grupa isi prezinta raspunsurile. (O3, O4)
Autoevaluarea: Li se propune elevilor sa se incadreze intr-una dintre cele 3 categorii.
|
![]() |
BIBLIOGRAFIE:
Adriana Baban - Consiliere educationala, Ghid metodologic pentru orele de dirigentie si consiliere, Cluj-Napoca 2001
Universitatea de Vest din Timisoara, Revista de psihologie aplicata, Revista Centrului de Studii si cercetari psihologice - anul 2,nr. 1 2000
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 8139
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2025 . All rights reserved