CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Data:
Scoala:LICEUL
PEDAGOGIC "I.VULCAN"
Clasa:a VII-a
Profesor:
Obiectul:Educatie muzicala
Unitatea de invatare:Deprinderi melodice
Subiectul:Organizari sonore tonale (Tonalitati majore si minore)
Mijloace de realizare:
-cantecul
-auditia
-jocul muzical
Tipul lectiei:de recapitulare si sistematizare a cunostintelor
Obiective de referinta:
-sa interpreteze vocal cantece de diferite tipuri si genuri;
-sa diferentieze in auditie caracterul major sau minor al tonalitatilor;
-sa utilizeze diferite procedee armonico-polifonice.
Obiective operationale:
O -sa reconstituie si sa rezolve correct si constient exercitiile muzicale;
O -sa recunoasca cantecele studiate anterior si sa le interpreteze nuantat,expresiv,potrivit continutului de idei;
O -sa identifice caracterul major sau minor al lucrarilor muzicale audiate;
O -sa creeze fragmente ritmico-melodice de tip intrebare-raspuns in tonalitatile invatate.
Metode si procedee:
M -exercitiul
M -conversatia
M -explicatia
M -problematizarea
M -cantarea in variante
M -audierea
M -jocul muzical
Mijloace didactice:
-planse cu exercitii muzicale (m1)
-planse cu partiturile cantecelor (m2)
-instrumente de percutie:toba(m3)
-instrumente muzicale cu acompaniament:chitara (m4)
-C.D. player (m5)
-C.D.,casete audio (m6)
-aritmogrif (m7)
-cartonase cu titlurile lucrarilor muzicale (m8)
Tipuri de invatare:
-perceptiva
-prin identificare
-prin repetitie
-cognitiva
-afectiva
-prin descoperire
Bibliografie:
1.Arborele lumii
2.Catarig, L., 2000 - Cantece de sarbatoare, Colectia "Didactica" , Ed. Emia, Deva,p.11.
Nr. crt |
Secventele Lectiei |
|
M |
m |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
|
I |
ACTIVITATI INTRODUCTIVE a)organizatorice b)muzicale |
O1 |
M1 M3 M4 M7 |
m1 |
Se pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei in ordinea folosirii lor. Se creeaza atmosfera adecvata lucrului. Exercitii ritmico-melodice. Se cere ordonarea logica a planselor reprezentand fragmentele exercitiilor muzicale,in vederea reconstituirii acestora.Se propune reconstituirea celor doua exercitii simultan,contra cronometru. Se cere rezolvarea corecta, constienta a exercitiilor reconstituite. Exercitii armonice: Se propune intonarea exercitiilor anterioare in varianta armonizata. |
Observa elementele de limbaj muzical caracteristice fiecarui exercitiu.Reconstituie exercitiile,lucrand pe doua grupe. Analizand exercitiile precizand masura,valorile de note si semnele muzicale,tonalitatea; citesc ritmic pronuntand denumirile notelor;solfegiaza tactand. Citesc vocea secunda; Intoneaza exercitiile la doua voci. |
|
II |
PREZENTAREA MATERIALULUI STIMUL |
M4 M3 M7 |
m7 |
Se propune rezolvarea unui aritmogrif a carui solutie pe verticala a-b este tema lectiei. |
Rezolva aritmogriful. |
||
|
a SEMITON 1 SOL 2 TONICA 3 TERTA 4 BEMOL 5 DIEZ 6 ACOMPANIAMENT 7 BECAR 8 SUNETE 9 ALTERATIE 10 b
tonalitate majora.
descendent cu un semiton
cu un semiton. 7. In exercitiile rezolvate, vocea a II-a are rol de. 8. Anuleaza efectul diezului si bemolului. 9. Melodia este rezultatul inlantuirii mai multor. 10. Diezul, bemolul si becarul sunt semen de. |
||||||
III |
DIRIJAREA ACTIVITATII DE RECAPITULARE SI SISTEMATIZARE A CUNOSTINTELOR |
O2 O3 |
M1 M2 M4 M5 M6 M7 |
m8 m3 m4 m5 m6 |
Se propune un joc de asociere asociere a cantecelor, respectiv a lucrarilor audiate,cu tonalitatea corespunzatoare.Numele tonalitatii majore si minore studiate vor fi scrise pe tabla. Se propune rezolvarea urmatoarelor sarcini de lucru: a) Recunoasteti fragmentul audiat.Precizati tonalitatea si caracterul lucrarii. b) Gasiti cartonasul-pereche pentru tonalitatea mi minor. Interpretati cantecul in canon:Jimba, jimba. c) Recunoasteti lucrarea muzicala dupa ritm; interpretati fragmentul. d) Selectati pentru auditie lucrarea scrisa in Fa major. e) Descifrati fragmentul ritmico-melodic si recunoasteti cantecul. f) Numiti compozitorul dupa informatiile prezentate Enumerati cateva compozitii ale acestuia si selectati o lucrare scrisa in Sol major. g) Atasati tonalitatii re minor exemplele muzicale corespunzatoare. |
Elevii ataseaza de o parte si de alta cartonase continand titlul lucrarilor musicale interpretate de ei si al celor audiate. Cartonasul cu titlul F. Mendelssohn-Batholdy, Concert pentru vioara si orchestra in mi minor va fi atasat tonalitatii corespunzatoare. Ataseaza cartonasul pereche.Interpreteaza cantecul in canon, cu acompaniament ritmic. Selecteaza cartonasul cu titlul:G. Bizet,Carmen-Aria toreadorului si il ataseaza tonalitatii Fa major. Interpreteaza fragmentul studiat. Ataseaza cartonasul corespunzator;audiaza lucrarea. Analizeaza fragmentul de pe plansa,solfegiaza tactand,recunosc cantecul El ciodo . Interpreteaza in canon,cu acompaniament. Recunosc compozitorul,dau exemple de lucrari cunoscute,selecteaza cartonasul cu titlul: W.A.Mozart, Mica serenada si il ataseaza tonalitatii Sol major, audiaza partea I din lucrare. Rezolva sarcina de lucru. Interpreteaza cantecul Toamna cea bogata canta de Lucia Catarig. Audiaza lucrarea Arleziana de G.Bizet. |
|
V |
OBTINEREA PERFORMANTEI |
O4 |
M4 M3 M1 |
m1 |
Se cere elevilor sa creeze un raspuns muzical pentru intrebarea de la exercitiul armonic nr.1 in Sol major. |
Creeaza un posibil raspuns muzical pentru intrebarea muzicala. Intoneaza fragmentul creat. |
|
VI |
EVALUARAEA |
Se apreciaza verbal si prin note activitatea elevilor. | |||||
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4093
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved