Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DIDACTIC Clasa: a IX-a Aventura in spatiu si timp Text-suport: Balta - Alba de Vasile Alecsandri

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



Grupul Scolar CONSTANTIN BRANCOVEANU

Catedra de limba si literatura romana



PROIECT DIDACTIC

Data: 19 martie 2007

Clasa: a IX-a D (liceu)

Profesor:

Unitatea de invatare: Aventura. Calatorie

Titlul lectiei: Aventura in spatiu si timp

Text-suport: Balta - Alba de Vasile Alecsandri

Tipul lectiei: Verificare si evaluare a cunostintelor

Scopul lectiei: Reactualizarea, sistematizarea si integrarea cunostintelor

COMPETENTE GENERALE

1. Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si in producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare.

2. Folosirea modalitatilor de analiza tematica, structurala si stilistica in receptarea diferitelor texte literare si nonliterare.

Argumentarea in scris si oral a unor opinii in diverse situatii de comunicare.

COMPETENTE SPECIFICE

1.3 Exprimarea orala sau in scris a propriilor reactii si opinii privind textele receptate.

2.1 Aplicarea unor tehnici vizand intelegerea textului literar.

2.3 Compararea ideilor si atitudinilor diferite in dezvoltarea aceleiasi teme propuse pentru studiu.

2.6 Aplicarea conceptelor de specialitate in analiza si discutarea textului literar discutat.

3.3 Argumentarea unui punct de vedere privind textul studiat.

OBIECTIVE OPERATIONALE

1.-sa utilizeze corect si adecvat formele exprimarii orale in diverse situatii de comunicare;

2.-sa identifice si sa compare idei diferite in dezvoltarea aceleiasi teme;

3.-sa specifice sensul termenilor de specialitate;

4.-sa aplice corect tehnicile ce vizeaza intelegerea textului.

STRATEGIA DIDACTICA

METODE SI PROCEDEE:

conversatia euristica

expunerea elevului

exercitiul

MIJLOACE DE INVATAMANT:

Vasile Alecsandri,

manualul

fise de lectura

fise de lucru

plansa de lucru

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII ELEVILOR:

activitate frontala

activitate individuala

METODE DE EVALUARE:

- observarea sistematica a elevilor

- chestionarea orala

CAPACITATI DE AVALUARE:

clasa de elevi, grup omogen, ritmuri de invatare apropiate

LOCUL DE DESFASURARE A LECTIEI:

sala de clasa

SCENARIUL DESFASURARII ACTIVITATII DIDACTICE

Momentul organizatoric:

Notarea absentelor si crearea atmosferei propice desfasurarii lectiei.

Captarea atentiei si asigurarea momentului afectiv:

Profesorul scrie pe tabla urmatoarele maxime:

,,Calatoria este aproape ca si cand ai vorbi cu oameni din alte secole."

,,O calatorie de o mie de pasi incepe cu primul pas."

Se vor discuta textele cu elevii.

Reactualizarea structurilor anterior invatate:

Se vor reactualiza notiunile de teorie literara (tema, motiv, leitmotiv) si a conceptelor operationale (proza scurta, povestire in rama), precum si elementele de structura si compozitie a textului epic suport .

Anuntarea subiectului lectiei   si enuntarea obiectivelor:

Se noteaza pe tabla titlul lectiei: Aventura. Calatorie. Text-suport: Balta-Alba de Vasile Alecsandri - justificarea apartenentei textului-suport la tema unitatii.

Demersul didactic:

a)     se va identifica in text motivatia calatoriei (motivul strainului, spiritul de aventura, dorinta de cunoastere, curiozitatea, specicul secolului al XIX-lea -calatoria ca initiere   etc);

b)    identificarea catorva trasaturi ale personajului-narator, zugravul francez;

c)     analiza perspectivei narative;

d)    mentionarea contrastelor existente in textul-suport;

e)     evidentierea structurii povestirii;

f)      momentele subiectului expuse pe scurt;

g)     concluzie (argumentare: textul studiat apartine temei Calatorie. Aventura).

Atingerea performantei si asigurarea feed-back-ului:

Profesorul distibuie elevilor:

fise de lucru cu citate semnificative pentru evolutia actiunii povestirii, din care elevii trebuie sa extraga insemnatatea acestora (Anexa 1) - lucru pe grupe de 4-5 elevi;

fise de lucru cu itemi obiectivi de tip pereche care condenseaza intreaga activitate desfasutata pe parcursul orei de curs (Anexa 2) - munca individuala.

Asigurarea retentiei si a transferului:

Se comunica temele pentru acasa (diferentiate pe niveluri de percetie) - (Anexa 3).

Evaluarea lectiei:

Vor fi apreciate raspunsurile elevilor prin notare sau verbal.

Anexa 1

Care este semnificatia acestor citate in evolutia actiunii povestirii?

Voi martirisi insa ca, cu cat ma departam de centrul Evropei si ma apropiam de tarile d-voastre, curiozitatea mea crestea. In toate partile videam o alta lume pe care nici o visasem. Din toate partile auzeam rasunand pe podul vaporului cuvintele: valah, Valahia si, in nestiinta mea vrednica de veacul de aur, nu intalageam ce insamna acele enigma, pentru ca eu eram incredintat ca, de la granita nemteasca si pana in Marea Neagra, se intindea numai Turcia Evropei.

In sfarsit capitanul, ce vorbea putin frantuzeste, imi talmaci ca pamantul ce se videa de-a stanga noastra se numea Valahia si ca era locuit de un neam de oamini cu totul straini de natia otomana!.

Sa va spun mirarea mea la aceasta descoperire e peste putinta! Atata numai voi marturisi ca, de-as fi avut atunci sub mana pe profesorul meu de geografie, l-as fi aruncat in Dunare!

Din ceasul acela ma samtii cuprins de un dor nemarginit de stiinta si hotarai a studia cu de-amanuntul aceasta tara necunoscuta mie si-acel neam de oamini atat de nou pentru mine

,,Iata, domnilor, istoria voiajului meu de la Balta-Alba. In 24 de ceasuri am vazut atatea lucruri nepotrivite, atate contrasturi originale, ca nu stiu nici acum daca Valahia este o parte a lumii civilizate sau de este o provintie salbatica!"

Anexa 2

Scrie in spatiul punctat din dreptul fiecarei cifre, litera/literele corespunzatoare unui raspuns corect si complet:

  1. Formula de adresare de la inceput, ,,dati-mi voie sa va istorisesc si eu partea cea mai curioasa din calatoria mea", anunta specia..
  2. Tema povestirii Balta- Alba este..
  3. Scopul initial al voiajului in care porneste personajul-narator este...
  4. Mijloacele de transport mentionate sunt...
  5. Fragmentul citat (,,Oprindu-se vaporul la Braila, ma hotarai a ma cobori pe uscat si a intrerupe calatoria mea in Orient, pentru a ma rataci catava vreme in campiile Valahiei. Speram sa intru intr-o viata noua si plina de intamplari originale.") constituie...
  6. Motivul pentru care tanarul vrea sa vada locul numit Balta-Alba - ,,o balta facatoare de minuni" - este..
  7. in timpul calatoriei spre balta facatoare de minuni are loc un accident, in urma caruia se rupe o roata. Vizitiul leaga ,,schitele rotii celei stricate" cu ..
  8. In scena cazarii in bordeiul unui strajer este prezent comicul...
  9. Naratorul intretine suspansul pe parcursul povestirii prin tehnica...
  10. O sintagma care exprima in ce consta ,,exotismul" Valahiei, din perspectiva calatorului strain, este...

a. calatoria in Orient, dupa moda vremii.

b. vaporul si caruta.

c. intriga povestirii.

d. curiozitatea.

e. un brau.

f. de situatie.

g. calatoria de 24 de ceasuri la Balta-Alba, in Valahia, a zugravului francez pornit initial spre Orient.

h. asteptarilor inselate, aici cu efect comic.

i. ,,atatea contrasturi originale".

j. povestire in rama.

Anexa 3

TEMA:

Memorialul de calatorie este specia literara in care autorul consemneaza retrospective observatii, impresii asupra evenimentelor sau faptelor la care a fost martor, descrieri de calatorie, de locuri si de oameni.

Scrie o pagina a unui memorial de calatorie in care sa descrii parcurgerea itinerarului prin orasul tau sau printr-o localitate de care esti atasat sufleteste. Noteaza nume de strazi, descrie locurile, surprinde detalii care te impresioneaza!

retrospectiv = adj. Care priveste in urma, care se refera la fapte si situatii din trecut.

TEMA:

Plecarea in calatorie, parasirea spatiului familiar, schimbarea orizontului cunoscut reprezinta inceputul unei aventuri care nu orienteaza privirea numai spre lumea exterioara, ci si (mai ales) spre cea interioara.

Alege doua opere literare studiate la clasa sau citite de tine in care este dezvoltata tema Aventura, calatoria. Scrie un eseu de 1-2 pagini, in care sa prezinti modul original in care aceasta tema se concretizeaza in cele doua creatii literare epice.

In elaborarea eseului, vei avea in vedere urmatoarele aspecte:

prezentarea modului specific de valorificare a temei in cele doua opere literare alese;

prezentarea structurilor prin care se dezvolta tema in fiecare dintre operele alese;

relevarea cel putin a unei asemanari si a unei deosebiri in dezvoltarea temei, in cele doua opere literare;

sustinerea argumentata a unui punct de vedere personal privind mesajul generat, in fiecare opera, de tema prezentata.

NOTA! Ordinea integrarii reperelor in cuprinsul lucrarii este la alegere.



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 8468
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved