CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
CLASA: a II a
Sc. Cu cls. I-VIII, Zabrani PROIECT DE LECTIE
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Matematica
SUBIECTUL: Adunarea si scaderea in concentrul 0 -20; exercitii si probleme
TIPUL LECTIEI: recapitulare, sistematizare si exersare
SCOPURI:
- consolidarea limbajului matematic specific clasei a II a, asimilat pana in prezent;
- exersarea capacitatii de a raspunde rapid cerintelor formulate;
- exersarea deprinderilor de a juca jocuri colective matematice ordonat si organizat;
- exersarea si aprofundarea deprinderilor de calcul matematic scris rapid;
- dezvoltarea inventivitatii gandirii matematice prin compunere si rezolvare de probleme ;
- dezvoltarea spiritului de echipa, diminuarea egocentrismului.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - sa raspunda corect si succint la intrebarile adresate folosind un limbaj mathematic adecvat;
O4 - sa utilizeze corect in joc, notiunile de "succesor" si "predecesor" al unui numar;
O5 - sa aleaga rapid operatia potrivita si numerele cerute si sa efectueze exercitiul corect;
O6 - sa dovedeasca originalitate si corectitudine in formularea textului problemei;
O7 - sa depisteze erorile din enunturile problemelor formulate oral;
O8 - sa rezolve corect problema respectand planul de rezolvare si tehnica de calcul;
O9 - sa realizeze corespondenta dintre expresiile matematice si operatiile aritmetice;
O10 - sa participe cu placere la jocurile si activitatile pe echipe ale clasei.
STRATEGII DIDACTICE:
- eristic: explicative-investigative, discoverer independenta, problematizare, creative
METODE SI PROCEDEE:
expozitive, interogative, comunicare oral-vizuala, problematizare, ludice, creative
conversatia ,exercitiul
MIJLOACE DIDACTICE:, , caietul individual, jetoane cu semne caracteristice iernii;
Frontala
Pe echipe
Inteligenta
FORME SI METODE DE EVALUARE:
conversatia de verificare
observarea curenta
ETAPELE LECTIEI |
OPR. |
STRATEGIA INVATATORULUI |
STRATEGIA ELEVULUI |
Strategii didactice/e valuare |
||||||||||
1. MOMENT ORGANIZATORIC 2. VERIFICAREA TEMEI DE CASA 3CAPTAREA ATENTIEI 4.ANUNTAREA SUBIECTULUI SI A OBIECTIVELOR URMARITE 5.DIRIJAREA PROPRIU -ZISA A INVATRII 6.OBTINEREA PERFORMANTEI 7.TEMA DE CASA 8. APRECIERI SI RECOMPENSE 9.INCHEIEREA ACTIVITATII |
O1 O2 O3 O3 O4 O3 O4 |
Se asigura climatul adecvat desfasurarii optime a lectiei. Se verifica modul de rezolvare a exercitiilor. Cu ajutorul unor jetoane cu semne caracteristice anotimpului iarna se descopera tema despre care se va discuta de altfel intreaga zi "Iarna" Propun rezolvarea exercitiului-joc "Literele, prietenele numerelor" Din cel mai mare nr din 2 cifre scadeti predecesprul lui 27. 99 -26 =73 La cel mai mare nr de o cifra ,adunati succesorul lui 6. 9 + 7= 16 Aflati diferenta dintre cel mai mare nr din doua cifre cu z =1 si succesorul lui 3 19 - 4 = 15 La diferenta nr 16 si 9 adaugati succesorul lui 7. (16 -9)+8 = 7 + 8 =15 La suma nr 6 si 8 adauga cel mai mare nr par de o cifra (3 + 8) +8 = 19
1Exercitii de calcul oral: Imparte clasa in 2 grupe egale ca numar si competente matematice. Explica regulile jocului: din fiecare grupa vine pe rand cate un elev. Cei doi primesc cate o toba si un ciocanel. Invatatoarea formuleaza o intrebare. Copilul care bate primul in toba are dreptul sa raspunda. Daca raspunsul este corect, aduce un punct echipei sale, daca nu, are dreptul sa raspunda celalalt elev. Castiga echipa care cumuleaza mai multe puncte. Chestionarul 1Cum se numesc numerele care se aduna? 2.Prin ce operatie aflam scazatorul? 3.Cum se numeste primul termen al scaderii? 4Aflati diferenta nr 10 si 8. 5.Un termen al unei adunari este 6 ,iar suma este 12 .Care este celalalt termen? 6.Aflati nr cu 7 mai mare decat 5. 7 Vecini nr 11 sunt . 2.Exercitii scrise la tabla si in caiete: 7 +8= 3+7= 9+9= 13 - 6= 15 -8 = 12- 6 = 17 - 9= 11- 3= 6+9= Jocul lipsurilor: Ce-i lipseste problemei? 1. In curtea scolii elevii din clasa aIII-a au facut 8 oameni de zapada ,iar cei din clasa a II-a cu 3 mai multi . Compune probleme dupa imaginea data! Compuneti probleme dupa exercitiul dat : *Concurs: "Cea mai frumoasa problema" Se scriu la tabla datele problemei: 14 copii ... cu 7 copii mai putini ? copii sunt in total? Cerinta: formulati textul problemei cat mai frumos. Cuvinte cheie: iarna, partie ,sanii ,schiuri ,imbujorati Se noteaza tema de casa ,apoi se explica Se fac aprecieri individuale si colective si chiar notarea unor elevi |
Se pregatesc pentru ora cu toate cele necesare. Citesc pe rand exercitiile si rezultatele acestora. Elevii trebuie sa stie carei grupe apartin. Se pregatesc de joc. Raspund la intrebari. Raspunde prima echipA Elevii raspund la intrebarile chestionarului Elevii ies la tabla cate trei si rezolva fiecare cate un exercitiu .Ceilalti rezolva exercitiile date in caiete corectandu-se apoi dupa tabla Copiii noteaza Se formuleaza oral textul problemei. |
Frontala si individuala Exercitiul jocul Conversatia problematizarea Individuala exercitiul jocul evaluarea raspunsurilor si a rapiditatii Conversatia problematizare observarea e. frontala individuala creativa evaluarea calculelor aprecieri pozitive incurajari aprecieri verbale Evaluare frontala, generala a clasei. |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3664
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved