CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
CLASA a IV-a
DATA:
ARIA CURRICULARǍ: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVǍTARE: Povestiri cu talc
SUBIECTUL: Substantivul
TIPUL LECTIEI predare-invatareLimba si comunicare
Limba si literatura romana
Povestiri cu talc
Substantivul
OBIECTIVE DE REFERINTǍ:
1.3 - sa sesizeze structurile gramaticale (morfologice si sintactice ) corecte sau incorecte dintr-un mesaj ascultat;
2.5 - sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elementele de constructie
a comunicarii studiate;
3.4 - sa citeasca in mod constient si corect un scurt text necunoscut;
4.1. - sa aplice in mod constient regulile de ortografie si punctuatie;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa identifice substantivele comune si proprii din textele date;
O2: sa analizeze substantivele comune si proprii;
O3: sa schimbe numarul substantivelor;
O4: sa gaseasca cuvinte cu inteles asemanator si opus pentru substantivele date;
O5: sa alcatuiasca propozitii cu substantive date;
O6: sa schimbe valoarea gramaticala a substantivelor date;
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICǍ:
v RESURSE PROCEDURALE: explicatia, exercitiul, conversatia euristica, observatia, problematizarea, munca independenta
v RESURSE MATERIALE: plansa - Rebus, plansa didactica-Substantivul, fise de lucru, fise de evaluare, markere, flip-chart, coli albe ;
v FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, in echipa;
DURATA: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
v Barbu, Marian (coord.), Metodica predarii limbii si literaturii romane la invatamantul primar, Craiova, Editura Ghe. Alexandru, 2003;
v Nuta, Silvia, Metodica predarii limbii romane in clasele primare, Bucuresti, Editura Aramis, 2002;
v Pitila, Teodora; Mihailescu, Cleopatra, Limba si literatura romana, manual pentru clasa a IV-a, Bucuresti, Editura Aramis, 2006;
v Iordachescu, C. - Exercitii de limba romana pentru clasele II-IV, Ed. Carminis, Pitesti, 1998
***Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a III-a, 2005-2006;
Nr. crt. |
Secventele instruirii |
Ob. Op. |
Continutul informational si demersul didactic |
Elemente de strategie didactica |
Evaluare |
|||
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Material didactic |
Forme de organizare |
||||
Moment organizatoric 1' |
Stabileste ordinea si pregateste materialele necesare pentru lectie . |
Se pregatesc pentru ora de limba si literatura romana. |
conversatia |
frontal | ||||
Verificarea temei 3' |
- Ce-ati avut de scris pentru astazi? Numesc elevi care vor citi tema de acasa. Face aprecieri asupra realizarii temei. |
,,exercitiile 2 si 4 de la pagina 37." Citesc/ asculta continutul temei si se corecteaza unde este nevoie. |
conversatia |
frontal si individual |
Aprecieri verbale |
|||
Captarea atentiei |
Distribuie fiecarei grupe cate o strofa ce contin omonime (vezi Anexa nr.1) si numesc un elev sa citeasca sarcina. |
Subliniaza cuvintele ce au aceeasi forma, dar inteles diferit :cer, vin, muste, ras. Precizeaza ce sunt aceste cuvinte ca parti de propozitie (verb si substantiv ). |
problematizarea conversatia |
fise |
frontal si individual |
Aprecieri verbale |
||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Pornind de la ultimul substantiv gasit de elevi, anunt lectia noua. - Astazi vom reactualiza cunostintele despre substantiv dobandite de voi in clasa a III-a si le vom completa cu altele noi apoi le vom aplica in rezolvarea unor exercitii variate. Scrie data si titlul lectiei pe tabla: Substantivul. |
Asculta. Scriu data si titlul lectiei pe caiete. |
frontal si individual | |||||
Dirijarea invatarii |
O3 O O O O2 O3 O O O6 O |
Solicit elevilor sa-si reaminteasca cunostintele despre substantiv prin intermediul unui ciorchine. Scriu pe tabla, schematic, ce denumeste substantivul. ( vezi Anexa nr. 2 ). Propun elevilor un text . Se cere elevilor sa specifice felul si numarul substantivelor descoperite in text. Completez schema la tabla, adaugand felul si cele doua numere (singular si plural) ale substantivului . Solicit elevilor sa spuna cand un substantiv comun este la numarul singular/ plural Propun elevilor sa rezolve la tabla si pe caiete cateva exercitii: 1.Schimbati numerele urmatoarelor substantive: corabie . tablou . floare . nor . 2. Gasiti cuvinte cu: a) sens asemanator pentru substantivele: tara zapada .. castel .. elev . b)sens opus pentru substantivelor: batranete .. minciuna .. baiat Numesc elevi care sa alcatuiasca propozitii cu urmatoarele substantive: toamna,casele,bruma,Decebal,. Solicita elevilor sa analizeze, in scris, primul si ultimul substantiv, iar pe celelalte, oral. Propun sa se rezolve oral urmatorul exercitiu scris pe flip-chart. 3. Schimbati urmatoarele adjective si verbe in substantive. vesel . trist bucuros a lumina a manca .. a vorbi .. Propun elevilor sa se alcatuiasca o propozitie dupa schema: S + P + P.S + P. S s.p v s.c adj |
Elevii scriu pe caiete ceea ce se scrie pe tabla. Exemplifica, oral, substantive ce denumesc fiinte/ lucruri/ fenomene ale naturii. Elevii citesc textul si descopera, pe rand, cuvintele ce denumesc fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni si stari sufletesti Precizeaza felul si numarul substantivelor. Elevii isi completeaza si ei schema pe caiete. Elevii schimba numerele substantivelor date. Elevii gasesc substantive cu sens asemanator si opus. Alcatuiesc propozitii. Analizeaza substantivele din propozitiile alcatuite. Scriu analiza primului si ultimului substantiv pe caiete. Raspund oral sarcinilor formulate. Elevii transforma adjectivele si verbele date in substantive. Alcatuiesc propozitii dupa schema data. |
exercitiul conversatia exercitiul explicatia problematizarea observatia exercitiul problematizarea exercitiul problematizarea exercitiul problematizarea exercitiu conversatia euristica, problematizarea explicatia exercitiul munca independenda, |
flip-chart, plansa cu ciorchine, marker negru si rosu plansa didactica: Substantivul fise de lucru flip-chart, plansa cu exercitiul propus |
frontal si individual frontal si individual individual frontal si individual frontal si individual frontal frontal si individual individual frontal si individual |
Aprecieri verbale Observarea sistematica a comporta- mentului elevilor Aprecieri verbale observarea sistematica a comporta- mentului elevilor Aprecieri verbale aprecieri verbale observarea sistematica a comporta- mentului elevilor aprecieri verbale |
|
Asigurarea retentiei si transferului |
Spun elevilor o poveste gramaticala (vezi Anexa nr.3). - Despre ce parte de vorbire am discutat astazi? - De cate feluri este substantivul ? - Cate numere are aceasta parte de vorbire ? Face aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie si ii evidentiaza pe cei care au raspuns corect pe parcursul acesteia. |
Elevii trebuie sa identifice propozitia corecta si sa motiveze incorectitudinea celorlalte (dezacord, scrierea incorecta a pronumelui personal ea, scrierea gresita a ortogramelor invatate) Raspund oral la intrebarile adresate. Asculta cu atentie. |
conversatia exercitiul, problematizarea |
frontal si individual |
aprecieri verbale |
|||
Incheierea lectiei |
Dau tema pentru acasa: exercitiile 2 si 3, din manual, de la pagina 38. |
Noteaza tema. |
conversatia |
manual |
individual |
Anexa nr.2
Substantivul
-schema -
Ø Este partea de vorbire care denumeste:
fiinte: om, pasare, floare;
lucruri: carte, masina;
fenomene ale naturii: ploaie, ninsoare , ceata;
actiuni: merge,danseaza,lucreaza;
stari sufletesti: bucurie, veselie;
Ø Este de doua feluri:
comun: tractor, zmeu;
propriu: Adrian, Bucuresti, Azor;
Ø Are doua numere:
Singular: urs;
Plural: ursi .
Anexa nr. 3
De-a scoala
Intr-o zi, Alina s-a dat drept invatatoarea prietenelor sale. Mai in joaca, mai in serios, le-a propus fel de fel de exercitii. Unul dintre acestea suna astfel:
Alcatuiti o propozitie care sa contina unsubstantiv comun, numarul plural.
Prietenele lor s-au grabit sa scrie raspunsul pentru a primi cat mai repede un calificativ de la noua dascalita. Alina s-a uitat pe acestea, dar a recunoscut ca se afla in dificultate: nu stie care raspuns este cel potrivit. A cerut timp de gandire prietenelor si a indraznit sa apeleze la voi pentru a o ajuta. Ce ziceti? Va incumetati?
Raspunsurile prietenelor Alinei sunt urmatoarele:
Magda: Ia s-a dus la bunica.
Maria: Ioana v-a pleca sau va ramane?
Raluca : Gazdele i-au indemnat pe oaspeti sa i-a fructe.
Bianca: Maria nu intelegea problemele.
Anexa nr. 1
Omonime prinse-n rime
I II
Ii cer unui nor stingher Draga mama, draga tata,
Sa coboare de pe cer. Mai am trei luni de armata
Eu il rog de-o ora-doua Si acasa am sa vin
Si el se face ca ploua. Cand s-o face mustul vin.
III IV
Lui Grivei cel credincios Vanatorul fara pusca
Astazi, cand i-am dat un os, Tot privind un ras in cusca
Iritat de niste muste Il ruga sa faca ,,miau"
Era gata sa ma muste. Si-am ras fara sa vreau.
Anexa nr. 4
Fisa de evaluare
1. Dictare
,,Soarele scapata dupa deal, iar luna iesi in rasarit la marginea dumbravii. Lizuca nu vazuse luna asa de mare. O neliniste i se furisa in suflet."
2. Subliniaza substantivele din textul de mai sus.
3. Analizeaza doua substantive, la alegere.
...............................
................................
4. Schimba numarul substantivelor:
nor . frumusete
copiii pamant ..
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 15583
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved