CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I-VIII "G.E.Palede"- Buzau
PROFESOR
DATA
ARIA CURRICULARA Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romanana
CLASA : a VIII-a B
TEMA LECTIEI: Genul liric
TITLUL LECTIEI: "Emotie de toamna"- Nichita Stanescu
TIPUL LECTIEI: Predare - Invatare - Evaluare
SCOPUL: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor, cu referire speciala asupra universului liric.
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
O1 - sa identifice ideile poetice din textul literar;
O2 - sa identifice procedeele de expresivitate artistica aratand semnificatia lor;
O3 - sa recunoasca modalitatile de organizare a textului;
O4 - sa selecteze din textul literar, pasajele semnificative folosite ca argumente care sa sustina unele
afirmatii ;
O5 - sa isi exprime, oral si in scris,opiniile, sentimentele si atitudinile;
Strategia didactica
Resurse materiale: manualul, prezentare power point, film documentar, caietul elevului
Resurse procedurale: conversatia, spargerea ghetii, brainstorming, explozia stelara, reflectia, explicatia,
Descoperirea, cvintetul;
Forme de organizare a activitatii: frontal, individual, pe grupe;
Forme de evaluare: orala, fise de lucru
Material bibliografic
Alexandru Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian - "Limba si literatura romana pentru clasa a VIII-a",
Ed. Humanitas, 2003
Vistian Goia - "Didactica limbii si literaturii romane" - Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002
Alina Pamfil - "Limba si literatura romana. Structuri didactice deschise"
Ed. Paralela 45, Cluj-Napoca,
Momente si obiective operationale |
Timp |
Continutul lectiei |
Strategia didactica |
|
||||||||||||
Forme de organizare |
Resurse proceduarale si materiale |
Probe de evaluare |
|
|||||||||||||
I. Moment organizatoric |
Consemnarea prezentei Pregatirea conditiilor necesare bunei desfasurari a lectiei |
Frontal |
|
|||||||||||||
II. Actualizarea cunostintelor dobandite anterior |
Verificarea cantitativa si calitativa a temei de acasa. Reactualizarea cunostintelor. |
Frontal |
Exercitiul |
|
||||||||||||
III. Captarea atentiei |
Explozia stelara (anexa 1) Filme docum,entar despre Nichita Stanescu in care acesta isi spune opiniile legare de volumul de poezii "O viziune a sentimentelor" si sentimentul scrisului, perfectiunea creatiei |
Grupe de lucru |
Exercitiul Invatarea prin descoperire Observatia |
|
||||||||||||
IV. Anuntarea temei si a obiectivelor urmarite in cadrul demersului didactic. |
Continuarea discutiilor despre poezia "Emotie de toamna" de Nichita Stanescu, identificarea temeni, explicarea titlului, structura poeziei, explicarea sensurilor, elemente de prozodie. |
Frontal |
Conversatia |
Orala- elevii raspund la intrebari |
|
|||||||||||
V. Sistematizarea cunostintelor |
Profesorul solicita elevilor sa recite poezia. Se va vizualiza o prezentere in power point in care vr audia versurile poeziei pe muzica lui Nicu Alifantis. Tema poeziei: poezie de dragoste in care autorul comunica inefabilul sentimentului iubirii, teama ca el va disparea. Titlul poeziei: are valoare metaforica, substantivul "toamna" numind o stare sufleteasca, fragilitatea sentimentului iubirii. Figurativ, venirea toamnei inseamna racirea sentimentelor, distantarea intre indragostiti,stingerea iubirii. Concret, toamna= apropierea frigului, palirea luminii solare. Poezia are un grad ridicat de metaforizare a versurilor | |||||||||||||||
Structura poeziei: doua strofe inegale ca intindere: o strofa de 6 versuri(sextina) si o strofa de 4 versuri(catren) Se explica fiecare strofa, se indentifica sensurile profunde ale versurilor. Elementele de prozodie: Doua strofe , prima strofa cu rima imperecheata , cea de a doua rima incrucisata, masura versurilor de 7-15 silabe. |
Frontal Individual |
Conversatia Explicatia |
Orala- elevii raspund la intrebari |
|||||||||||||
VI. Feed-back-ul |
Se va aplica metoda cvintetului, fiecare grupa alcatuind un cvintet dupa regulile date(anexa 2) In timp ce elevii lucreaza pe grupe, vor audia o melodie si se vor derula imagini cu fotografii ale lui Nichita Stanescu In finalul oeri elevii vor fi invitati sa urmareasca un film documentar in care poetul isi spune opinia des[re faptul ca este studiat in scoli, ca o poezie a sa este in programa de Limba si literatura romana. |
Individual |
Scrisa - elevii alcatuiesc cvintetul |
|||||||||||||
VI. Notarea si tema pentru acasa |
Elevii activi vor fi recompensati cu calificative sau note si vor primi ca tema pentru acasa demonstrarea ca textul studiat apartine genului liric. |
individual | ||||||||||||||
Propunator,
Prof. Veronica Bulf
CVINTETUL:
Definitie - tehnica de reflectie ce consta in crearea de cinci versuri respectandu-se cinci reguli in scopul de a se sintetiza continutul unei teme abordate
Obiective -sa se sintetizeze cunostintele ,informatiile despre subiect
- sa exprime ganduri ,sentimente ,idei personale asupra subiectului prin intermediul cuvantului
Descrierea metodei
1.Comunicarea sarcinii de lucru (se anunta tema si sunt reamintite regulile de alcatuire a unui cvintet)
primul vers un singur cuvant ce denumeste subiectul
al doilea vers 2 cuvinte care definesc caracteristicile subiectului -2 adjective
al treilea vers - format din 3 cuvinte care exprima actiuni( verbe la gerunziu)
al patrulea vers -format din patru cuvinte care exprima starea copilului fata de subiect ( sentimentele)
al cincilea vers- un cuvant care arata insusirea esentiala a subiectului
2.Activitate pe grupuri : copiii se impart in 6 grupuri ,iar profesorul pentru fiecare vers compus repeta regula
3. Se prezinta cele doua cvintete si se analizeaza
Activitati premergatoare ( pregatitoare)
cuvinte care denumesc subiectul (Cine este?, Ce este? )
cuvinte care descriu subiectul (Ce stii despre mine? )
cuvinte care exprima actiuni (Ce face ?)
cuvinte care exprima sentimente ,insusiri sufletesti (Ce simti pentru.?)
cuvinte care arata insusiri esentiale ( Descrie-ma printr-un cuvant)
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6825
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved