Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DE LECTIE CLASA: a XI a EDUCATIE MUZICALA - CLASICISMUL - EPOCI SI STILURI MUZICALE

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE

DATA:



SCOALA: GR.SC. CONSTRUCTII. TGV

CLASA: a XI a

NIVELUL:

PROFESOR:

OBIECTUL: ED.MUZICALA

UNITATEA DE INVATARE: CLASICISMUL - EPOCI SI STILURI MUZICALE

DETALIERE DE CONTINUT: LUDWIG VAN BEETHOVEN

TIPUL LECTIEI: MIXTA

PREMISE: elevii trebuie sa deprinda prin audierea anumitor opere le compozitorilor din perioada clasica trasaturile de timbru vocal si instrumental

COMPETENTE SPECIFICE:

- descoperirea auditiva a unor elemente ritmico-melodice din cantec, corelarea acestora cu notiunile corespunzatoare si compararea lor;

- recunoasterea unor lucrari audiate dupa motivele si temele componente;

- utilizarea elementelor specifice de comparare si clasificare a lucrarilor audiate.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O. 1 - sa interpreteze vocal si instrumental "Oda bucuriei - simfonia a 9 a" de Ludwig van Beethoven;

O. 2 - sa recunoasca prin auditie muzicala, anumite genuri muzicale specifice perioadei muzicale ( sonata, simfonie, concert, miniatura, poem simfonic etc.)

O. 3- sa analizeze genurile muzicale din punct de vedere al formei muzicale pe care o au.

METODE SI PROCEDEE:exercitiul, dialogul, demonstratia, explicatia, auditia

RESURSE:- manual de ed. muzicala,clasa a X a, Ed. Didactica si Pedagogica, p.62 - 63.

- CD-player, CD

FORMA DE ORGANIZARE:frontal-individuala,omogena

STRATEGIA DIDACTICA: inductiv-semialgoritmica

BIBLIOGRAFIE:-,,Manual de ed. muzicala",clasa a X a,Ed. Didactica si Pedagogica

-,,Didactica Ed. Muzicale",Gabriela Munteanu, Ed.Fundatiei Romaniei de Maine, Bucuresti, 2005

DESFASURAREA LECTIEI

SECVENTELE

ACTIVITATII

BUG

TIMP

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATEA

ELEVILOR

RESURSE

METODE SI

PROCEDEE

I. Moment organizatoric

5 min

-formula de salut si Imnul de Stat al Ro-maniei

-pregatirea vocala

- anuntarea activitatilor ce se vor desfasura pe parcursul orei

- elevii se pregatesc pentru lectie

- intoneaza in colectiv

- exercitii vocale

-Imnul de Stat al Ro-maniei

Dialogul

II. Verificarea elevilor

10 min

- Da-ti exemplu de creatii muzicale ale lui Wolfgang Amadeus Mozart?

Ce alt compozitor face parte din aceasta perioada, alaturi de Mozart si Beethoven?

Ce genuri muzicale a compus acesta?

- Ce lucrari muzicale am audiat ora trecuta?

- "Recviemul" dramatic care este o lucrare religioasa ce se canta la slujba inmormantarii la catolici etc., "serenade, sonate, fantezii, concerte, simfonii, operele "Rapirea din Serai", "Nunta lui Figaro" etc.

Compozitorul austriac Joseph Hayden.

Simfonia "Surpriza", "Militara"etc, concerte, sonate ptr pian, oratoriul "Anotimpurile".

Opera "Nunta lui Figaro" de Mozart si simfonia "Surpriza" de Hayden.

Manualul de ed. muzicala

Casetofonul

Explicatia

III. Predare

Comunicare-insusirea noilor cunostinte si de-prinderi

- solfegiez ritmic si apoi melodic "Oda bucuriei - simfonia a 9 a" de Beethoven" ;

- ii pun pe elevi sa solfegieze ritmic si melodic cele doua fragmente din opere.

- elevii urmaresc solfegierea model a profesorului

- elevii interpreteaza individual si in grup cantecul

Casetofonul

Chitara

Exercitiul

III.1.Intuitie auditiva,vizuala,kinestezica

- sa identifice prin auditie deosebirile de timbru vocal si instrumental dintre genurile muzicale audiate;

- profesorul interpreteaza model simfonia a 9a de Beethoven.

- elevii recunosc deosebirile dintre aceste opere atat din punct de vedere al timbrului cat si din punct de vedere al ritmului si al melodiei;

- elevii interpreteaza individual si apoi in grup.

Manualul

Casetofonul

Dialogul

Exercitiul

III.2 Dirijarea invatarii

- le propun spre auditie "Nunta lui Figaro" de W. A. Mozart si Simfonia a IX a de Beethoven .

Din punct de vedere estetic, clasicismul se ocupa ca forma si continutul operelor de arta sa aiba un canon armonios si echilibrat ca simetrie, ca rezultat al unui proces de sinteza a particularitatilor regionale. Clasicismul cultiva suprematia principiilor morale si rationale asupra fanteziilor si pasiunilor, datoria fata de patrie, religie, familie sau onoare fiind mai presus de sentimentele personale. Eroul clasic este unul ideal, comportamentul, gandirea, principiile si sentimentele lui se regasesc in orice om. Spre deosebire de baroc, secolul al XVIII-lea este unul antifeudal si antiabsolutist, cultivand, in prima parte a sa, conceptiile despre interesul general, care primeaza asupra celui personal. In ceea ce priveste muzica, clasicii iubesc constructia, forma clara, simetria si repetitia. Se poate spune ca formele de sonata domina in celelalte genuri: simfonia, concertul, cvartetul si chiar si uvertura si liedul. Ca terminologie, notiunea de clasic va capata de-a lungul timpului semnificatii precum exemplar, de prim rang, care este vrednic de luat model, care a atins excelenta din punct de vedere valoric. In privinta temporizarii, clasicul presupune tot ceea ce este vechi, care a rezistat eroziunii timpului, iar in estetica, termenul provine dintr-o doctrina literara aparuta in secolul al XVIII-lea in Franta, initiata de Nicolas Boileau.

In timpul lui Haydn, Mozart si Beethoven, creatia muzicala indiferent de gen, stil sau provenienta avea o cautare deosebita. Publicul, fie diletant, fie profesionist, era un consumator de arta extrem de critic si selectiv, ale carui aprecieri au avut uneori o importanta hotaratoare. Format din nobili, burghezi, targoveti si meseriasi, publicului trebuia sa i se propuna un mesaj mai accesibil, insotit de tehnici de compozitie mai usor de inteles. Motivul pentru care gasim melomani care provin dintr-o plaja sociala atat de larga se datoreaza atat prezentei unei vieti muzicale si a ansamblurilor instrumentale la curtile monarhilor si in saloanele muzicale din castelele nobililor, cat si concertelor oferite de diverse asociatii muzicale, turneelor organizate in Europa, dezvoltarii scolilor de muzica, aparitiei unor metode de predare a muzicii si de indrumare pentru auditoriu, orchestrelor ambulante din orase si mentinerii unui folclor regional. Printre centrele euro-pene care au avut o contributie importanta la conturarea muzicii de tip clasic se numara Paris, Praga, Berlin, Weimar, Salzburg, Dresda, Manheim si Viena

Prezint cateva date biografice ale compozitorului Ludwig van Beethoven.

Prezint principalele genuri muzicale abordate de catre acesta (sonate, concerte, simfonii, cantece pentru pian, opera "Fidelio", 2 misse, oratoriul "Hristos pe Muntele Maslinilor" etc.

- Elevii audiaza si deosebesc cu ajutorul meu anumite deosebiri de timbru de ritm, tempo, nuante, melodie si de stil.

- Elevii noteaza in caiete principalele trasaturi ale clasicismului

- elevii noteaza in caiete principalele genuri muzicale abordate in aceasta perioada;

- elevii noteaza principalele stiluri abordate de cei trei mari compozitori;

- elevii noteaza in caiete datele biografice ale compozitorului Ludwig van Beethoven;

- elevii noteaza in caiete principalele genuri muzicale

Manual

Casetofon

Instrument muzical

Exercitiul

Demonstratia

IV. Asigurarea Feedbackului

- Ce lucrari muzicale am audiat astazi?

- Ce am interpretat astazi?

- Ce alte genuri a mai compus Beethoven?

- Da-ti exemplu de cateva caracteristici are muzica din perioada clasica din punct de vedere al stilului?

- Opera "Nunta lui Figaro" de Mozart si Simfonia a 9 de Beethoven.

- Simfonia a 9 a de Beethoven.

- Sonate, oratorii, misse, simfonii, concerte etc.

- muzica clasica avea o constructie bine consolidata muzical, forma clara, simetria si repetitia. Formele de sonata domina in celelalte genuri: simfonia, concertul, cvartetul si chiar si uvertura si liedul.

Manual

Casetofon

Instrument muzical

Observatia

Exercitiul

V. Incheierea

10 min

- auditia muzicala

- dezbateri si impresii personale

CD-player,CD

Auditia muzicala



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4116
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved