Scrigroup - Documente si articole

     

HomeDocumenteUploadResurseAlte limbi doc
Gradinita

DE LECTIE CLASA: a-VI-a EDUCATIE MUZICALA - CALITATILE SUNETULUI MUZICAL

didactica pedagogie



+ Font mai mare | - Font mai mic



PROIECT DE LECTIE



SCOALA:  SCOALA CU CLASELE I - VIII TOPALU

DATA:  SAPTAMANA 2

CLASA:  a-VI-a

ARIA CURRICULARA: ARTE

DISCIPLINA:  EDUCATIE MUZICALA

CAPITOL: CAP. I MELODIA - ELEMENTE DE SCRIS - CITIT MUZICAL

TEMA:  CALITATILE SUNETULUI MUZICAL

TIPUL LECTIEI: REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR DIN CLS. a V-a

PROPUNATOR:  prof.

OBIECTIVE

OBIECTIVE DE REFERINTA

Formarea capacitatii de a interpreta vocal, individual sau in grup, respectand elementele de limbaj muzical: note, valori, intervale, intensitate, timbru, masura

OBIECTIVE OPERATIONALE

O - Sa respecte pozitia corecta de cant in vederea realizarii

respiratiei costo-diafragmale si a unei emisii corespunzatoare

a sunetelor

O Sa reprezinte grafic pe portative elementele de limbaj

muzical invatate in anul de studiu anterior

O Sa marcheze pe scara muzicala invatata tonurile si

semitonurile

O Sa intoneze corect ascendant si descendent intervalele

musicale de la secunda la octava

O Sa intoneze corect exercitiile melodice si ritmice

O Sa recunoasca in urma dictarii formule ritmice egale si

inegale pe timp

O Sa recunoasca si sa execute corect masurile simple

de 2/4, 3/4 si compuse de 4/4

O Sa interpreteze expresiv si corect intonational si ritmic

Cantecul "Ca o zi de primavara"

O Sa recunoasca in cantecul "Ca o zi de primavara" calitatile

sunetului muzical, intensitatea si timbrul

O Apropierea copilului de arta prin transformarea artei in

mijloc de formare si modelare a personalitatii viitorului om

STRATEGII DIDACTICE

I. METODE

II. MIJLOACE

M Demonstratia

M Exercitiul

M Explicatia

M Conversatia

M Proiectie

M Conspectare

M Aprecieri

m1 - manual, caiet, creion, guma

m2 - creta

m3 - fisa de lucru

m4 - cantecul "Ca o zi de primavara"

m5 - exercitii melodico-ritmice

m6 - auditie

m7 - calculator

m8 - fise compozitori

m9 - evaluare sumativa initiala

m10 - recompense

BIBLIOGRAFIE - Manual cl. aVI-a - EDUCATIE MUZICALA - Anca Toader

MOMENTELE LECTIEI

OBIECTIVE

ELEMENTE DE CONTINUT

STRATEGII DIDACTICE

METODE

MIJLOACE

I. ACTIVITATE INTRODUCTIVA

O

MOMENT ORGANIZATORIC:

  • Se face prezenta
  • Se asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei
  • Pregatirea materialelor: manual, caiet de muzica, creion, guma, fisa de lucru, aparat audio, calculatorul
  • Amintirea pozitiei corecte de cant - spate drept, picioare apropiate, mainile pe banca

M

m1

m2

m3

m6

m7

II. REACTUALIZARE

O

O

O

O

O

O

O

O O

O

O

O

EXERCITII DE CULTURA VOCALA:

  • Aplicarea exercitiilor de dictie, respiratie si intonatie pe gama Do Major

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR PRACTICE

INVATATE IN CLASA a V-a

  • Se corecteaza pozitia de cant
  • Se executa exercitii de respiratie
  • Se executa exercitii de dictie
  • Se da tonul si gestul ce arata inspiratia si momentul de pregatire pentru a incepe intonarea gamei Do Major

REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR TEORETICE

INVATATE IN CLASA a V-a

  • Explicarea tipului de lectie
  • Pregatirea fisei de lucru si explicarea acesteia
  • Se scrie definitia sunetului
  • Se scriu calitatile sunetului
  • Se scriu denumirile tuturor sunetelor de pe portativul din fisa de lucru
  • Se delimiteaza cele trei octave in care se incadreaza sunetele din portativ
  • Se intoneaza scara muzicala creeata cu toata clasa
  • Se canta scara muzicala dupa exemplele a si b /pag. 7
  • Se scrie definitia inaltimii

M

M

M

M

M

M

M

M

M

M

M

m5 m7

m5 m7

m1

m2

m3

m4

m5

m6 m7

II. REACTUALIZARE

O

O

O

O

O

O O

O

O

O

  • Se scrie definitia intervalului
  • Se scrie intervalul, nr. de trepte, nr. de tonuri si semitonuri in fisa de lucru
  • Se intoneaza fiecare interval cu toata clasa ascendent si descendent
  • Se scrie definitia duratei
  • Se scrie semnul fiecarui sunet, semnul fiecarei pauze si durata in fisa de lucru
  • Se scrie definitia ritmului
  • Se scrie definitia formulei ritmice
  • Se scriu exemple de formule ritmice egale si inegale dupa dictare
  • Se solfegiaza ritmic exercitiul de la pag. 9
  • Se scrie definitia intensitatii
  • Se scrie definitia timbrului
  • Se scrie definitia masurii
  • Se completeaza schemele masurilor simple de 2/4, 3/4 si compuse 4/4 din fisa de lucru
  • Se executa tactarea corecta a masurilor
  • Se prezinta catecul "Ca o zi de primavara" de la pag. 12
  • Se analizeaza cantecul: tonalitate, masura, durate, inaltimi, nuante, tempo, text
  • Se realizeaza auditia cantecului
  • Se citesc notele, apoi se citeste ritmic cu tactarea masurii
  • Se solfegiaza cu tactarea masurii, adaugandu-se ulterior cuvintele
  • Se canta impreuna cu clasa, cu tactarea masurii
  • Se verifica individual si in grup
  • Se distribuie Fisa de compozitor cu date importante din viata compozitorului Gavriil Musicescu

M

M

M

M

M

M

m1

m2

m3

m4

m5

m6 m7

m8

III. EVALUARE

O

  • Aprecieri asupra desfasurarii lectiei
  • Evidentierea elevilor care au dat raspunsuri corecte
  • Evidentierea elevilor care au interpretat corect exercitiile si cantecele propuse

M

m9

m10



Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare



DISTRIBUIE DOCUMENTUL

Comentarii


Vizualizari: 4423
Importanta: rank

Comenteaza documentul:

Te rugam sa te autentifici sau sa iti faci cont pentru a putea comenta

Creaza cont nou

Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved