CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a V-a
Disciplina: Consiliere si orientare
Data
Profesor propunator
Modulul: Managementul informatiilor si al invatarii
Submodulul: Invatarea eficienta
Tema: O ZI DIN VIATA MEA
Obiective operationale - la sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
sa cunoasca semnificatia regimului zilnic;
sa accepte respectarea lui ca mijloc pentru optimizarea folosirii timpului;
sa-si formeze deprinderi de organizare eficienta a timpului de lucru si odihna;
sa inteleaga necesitatea muncii continue si de calitate.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, dialogul, ice-brekingul, ciorchinele, exemplul, exercitiul, munca in echipa.
Forme de organizare: frontal, pe echipe, individual
- Resurse materiale: hartie de scris, markere, creta colorata, tabla, caiete de notite
Desfasurarea activitatii
Momentul organizatoric: - discutarea unor aspecte legate de activitatea didactica de
pe parcursul primei saptamani de scoala a elevilor de
clasa a V-a;
- se prezinta raportul responsabililor.
Anuntarea temei: Regimul zilnic al elevului
Se prezinta obiectivele lectiei.
Pasul 1. Exercitiu de ,,spargere a ghetii". Elevii sunt solicitati sa spuna cum se numesc si cu ce gand au venit la ora de dirigentie.
Pasul 2. Elevii au avut ca tema pentru acasa de intocmit un program zilnic. Se verifica programele intocmite de elevi.
Se scriu pe tabla cuvintele REGIM ZILNIC. Elevii sunt solicitati sa spuna orice cuvinte, ce le vin in minte , care au legatura cu cuvintele scrise pe tabla. Se noteaza pe tabla toate raspunsurile care se dau. Au loc dezbateri legate de semnificatia cuvintelor date. Se concluzioneaza: REGIM ZILNIC = PROGRAM ZILNIC.
Pasul 3. Se propune elevilor sa precizeze ce ar cuprinde un program zilnic. Se realizeaza pe tabla un ciorchine.
Pasul 4. Elevii sunt impartiti in grupe de 4-5 si sunt solicitati ca, in cadrul a patru ateliere de lucru, sa realizeze cate un program zilnic. Timp de lucru 10 minute.
Anexa 1
PROGRAM ZILNIC
desteptarea, toaleta, aranjarea patului, micul dejun
revederea unor lectii mai dificile
deplasarea la scoala
cursuri
13 - 14 reintoarcerea acasa, masa de pranz
14 - 15 odihna (somn sau odihna activa)
15 - 19 pregatirea lectiilor, cu pauze de 10 - 15 minute dupa fiecare 50-60
minute de studiu
19 - 21 program de relaxare (lectura placuta, jocuri, filme, etc.)
pregatirea pentru culcare si culcarea
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4363
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved