CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Data
Clasa : a IV a
Scoala Scoala cu cls. I-VIII Nr. 39 ,,N. Balcescu"
Invatatoare:
Aria curriculara Limba si comunicare
Subiectul lectiei : Pǎrti de vorbire
Obiective operationale
cognitive:
O1- sa recunoascǎ partile de vorbire invatate;
O2- sa completeze notiunile retinute pentru fiecare parte de vorbire;
O3- sa analizeze pǎrti de vorbire din propozitii date;
O4- sa alcǎtuiascǎ chema liniarǎ a unor propozitii date;
O6- sa alcǎtuiascǎ in echipǎ texte respectand cerintele date;
O7- sǎ alcǎtuiascǎ propozitii in care cuvintele date sǎ fie pǎrti de vorbire diferite;
afective :
O8- sa manifeste interes pentru lectie , participand activ pe parcursul acesteia , ca urmare a aprecierilor permanente
Strategii didactice
Metode : explicatia ,exercitiul , conversatia ,
Mijloace : -coli de flipchart ;
-markere
- fise de munca independenta ;
- manualul ;
- culegere de exercitii
Forme de organizare :
a) activitate : colectivǎ ;
individuala ;
c) participare : dirijata ;
independenta ;
BIBLIOGRAFIE:
1. Gabriela Bratu, Aplicatii ale metodelor de gandire critica la invatamantul primar, Educatia 2000/Ed. Humanitas Education, Bucuresti, 2004
2. Ligia Sarivan, Mihaela Singer, Predarea interactiva centrata pe elev;
3. Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Limba si literature romana,manual pentru clasa a IV a, Ed. Aramis, Bucuresti, 2006
Mǎdǎlina Bogdan-Tomescu, Ortografia practicǎ pentru ciclul primar,Editura Coresi 2006
Etapele lectiei |
OB. |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
metode |
mijloace |
forme de organizare |
||||
Moment organizatoric Captarea atentiei Anuntarea temei si a obiectivelor Reactualizarea cunostintelor Dirijarea invǎtǎrii Obtinerea performantei Asigurarea feed-back-lui Aprecieri finale |
Se asigurǎ materialele necesare pentru desfǎsurarea lectiei in conditii optime. Se completeazǎ la tablǎ un rebus a cǎrui solutie este : ,,Pǎrti de vorbire'' Elevii sunt anuntati ca in aceastǎ orǎ de limba romanǎ vom consolida pǎrtile de vorbire studiate pe parcursul clasei a patra, lucrand exercitii atat frontal, individual cat si in echipe. Vom face exercitii de recunoastere, analizǎ dar si scheme ale unor propozitii date pentru a sistematiza aceste notiuni. Propun elevilor sǎ reactualizam cunostintele prin completarea unei planse sub formǎ de ,, ciorchine". Elevii vor veni pe rand sǎ completeze plansa cu notiunile necesare. Se impart fisele de lucru elevilor si solicit rezolvarea primei sarcini la tablǎ. Se alcǎtuieste schema propozitiei si se analizeazǎ cuvintele subliniate. Propun elevilor rezolvarea exercitiului 2 independent pe fisa de lucru. Se verificǎ oral . Cer elevilor gruparea in echipe pentru a rezolva exercitiul 3. Se verificǎ textele de la cele trei echipe. Propun elevilor rezolvarea exercitiului 4 independent. Se verificǎ cateva rǎspunsuri. Adun fisele si fac aprecieri individuale si frontale privind activitatea din timpul acestei activitǎti . Se dǎ temǎ pentru acasǎ . |
conversatia conversatia exercitiul conversatia ,,ciorchinele" conversatia exercitiul problematizarea conversatia exercitiul problematizarea exercitiul conversatia problematizarea exercitiul problematizarea conversatia |
coalǎ de flipchart markere fisǎ de lucru |
frontala frontala frontala frontala frontalǎ independenta echipe independenta frontala |
evaluare oralǎ evaluare initiala orala si scrisǎ evaluare formativa observarea sistematica a elevilor evaluare scrisǎ aprecieri finale |
..............
PARTI DE VORBIRE
EXERCITII
Lucrǎm la tablǎ
Se dǎ propozitia:
Caprele incǎpǎtanate trec raul adanc peste puntea ingustǎ din lemn de stejar.
a) Alcǎtuiti schema liniarǎ a propozitiei.
b) Analizati cuvintele subliniate din propozitie.
M.I.
Se dǎ propozitia: Din curte a iesit Grivei grǎbit.
c) Alcǎtuiti schema propozitiei.
d) Analizati cuvintele propozitiei.
a)...................................
b).......................................................................
Muncǎ in echipǎ
Alcǎtuiti un text folosind verbe la viitor, trei pronume personale si douǎ substantive insotite de adjective.
M.I.
Alcǎtuiti cate o propozitie in care cuvintele: cascǎ si nouǎ sǎ aibǎ sensuri diferite.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3186
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved