CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Studenta
Facultatea: ELECTRONICA TELECOMUNICATII SI TEHNOLOGIA INFORMATIEI
Anul de studiu IV
Specialitatea studentului : COMUNICATII TELEFONICE SI DE DATE
Scoala de aplicatie : COLEGIUL TEHNIC DE POSTA SI TELECOMUNICATII "GHEORGHE AIRINEI"
Anul de studiu(clasa) : IXA
Specializarea: Comunicatii
Disciplina la care se sustine lectia:MATERII PRIME SI MATERIALE
Clasa a IX-a
1.TEMA: MATERIALE UTILIZATE IN DOMENIUL ELECTRIC
2.LECTIA: MATERIALE CONDUCTOARE CU CONDUCTIVITATE MARE SI MATERIALE CU REZISTIVITATE MARE
3.TIPUL LECTIEI: Mixta
4. DURATA: 45 minute
5. LOCUL DE DESFASURARE: Sala de curs
6.DATA:
7. OBIECTIVELE OPERATIONALE ALE LECTIEI:
La sfarsitul lectiei, elevii sa fie capabili:
O1. Sa caracterizeze materialele cu conductivitate mare.
O2. Sa enumere materialele conductoare cu conductivitate mare.
O3. Sa defineasca materialele cu rezistivitate electrica mare.
O4. Sa clasifice materialele cu rezistivitate electrica mare
8. CONTINUTUL ACTIVITATII DE INSTRUIRE:
C1.Materiale cu conductivitate mare:
a) definitie
b) clasificare
c) utilizari a fiecarui tip de material cu conductivitate mare
C2.Materiale cu rezistivitate electrica mare
a) definitie
b) clasificare
c) utilizari a fiecarui tip de material cu rezistivitate electrica mare
9. RESURSE MATERIALE FOLOSITE ( MATERIALE DIDACTICE SI
MIJLOACE TEHNICE)
COD |
DENUMIRE |
PREZENTARE |
Mn |
Manual |
Materii prime si materiale, filieratehnologica,profil tehnic, autori:Aureliu Tonea,Ioana Aries, Mircea Baltac |
Rp |
Fisa test |
10. METODE SI PROCEDEE DE INSTRUIRE
-Conversatia, expunerea, explicatia, exercitiul
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei, evenimentele instru-irii, continutul, obiec-tivele activitatii |
Timp |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode |
Mijloace didactice |
Forme de organizare |
Evaluare |
I.SECVENTA ORGANIZATO-RICA |
Noteaza absentele; face observatii si recomandari, daca este cazul |
Raspund la intrebarile puse de profesor, isi insusesc observatiile si recomandarile primite. |
Instructaj |
- |
Frontala |
- |
|
II. VERIFICAREA SI APRECIEREA NIVELULUI DE CUNOSTINTE |
Adreseaza intrebari privind: Materiale de etansare: definitie si clasificari. Materiale abrazive. Apreciaza si noteaza raspunsurile elevilor . |
Raspund la intrebari: .Materialele de etansare au scopul de a impiedica trecerea unui fluid de orice fel si in orice stare (lichud, gaz) prin interstitii (spatii mici) existente in locurile de imbinare a pieselor unui ansamblu, aparat sau instalatie. -Materialele de etansare pot fi: materiale de etansare metalice si materiale de etansare nemetalice. -Materialele abrazive au proprietatea de a smulge aschii din materialele metalice sau din alte materiale mai dure. |
Conversatia |
- |
Frontala Colectiva Dirijata |
Orala |
|
III. TRANSMITE-REA NOILOR CUNOSTINTE |
| ||||||
1.Captarea atentiei elevilor |
Propune elevilor de a le fi prezentate materialele conductoare cu conductivitate mare si materiale cu rezistivitate electrica mare. |
Asculta si devin interesati de propunerea facuta. |
Expunerea |
Frontala |
- |
||
2.Dirijarea invatarii |
Le prezinta elevilor : -materiale cu conductivitate mare; -materiale cu rezistivitate electrica mare. |
Elevii asculta si noteaza : -caracteristicile si utilizarile materialelor cu conductivitate mare: cuprul si aliajele lui ( bronzul cu beriliu, bronzurile cu cadmiu, bronzurile cu argint), aluminiul, argintul si aurul; -carcteristicile si utilizarile materialelor cu rezistivitate electrica mare: aliaje pentru rezistoare etalon (manganina, aliaje pe baza de metale pretioase), aliaje pentru rezistoare obisnuite (constantanul, nichelina), aliaje pentru elemente de incalzire electrice (nicromul, feronicromul, kanthalul) |
Problemati-zare, Conversatie Observatie |
Frontala Colectiva Dirijata |
Orala |
||
3.Obtinerea performantei |
Solicita elevilor sa formuleze cateva idei de baza privind materialele conductoare cu conductivitate mare si materiale cu rezistivitate mare. |
Elevii stabiliti raspund la intrebari cu ajutorul profesorului ; colegii ii urmaresc si intervin atunci cand se raspunde gresit. |
Conversatie |
- |
Frontala Individuala Dirijata |
Orala |
|
4.Asigurarea FEED-BACK |
Confirma si apreciaza raspunsurile corecte; intervine cu explicatii suplimentare, daca este cazul. |
Retin aprecierile si explicatiile suplimentare ale profesorului. |
Explicatia |
Frontala Colectiva |
- |
||
5.Evaluarea performantei, fixarea si consolidarea noilor cunostinte |
Solicita elevilor sa noteze pe o foaie de raspuns (test cu itemi obiectivi + semiobiectivi) |
Noteaza pe foaia de raspuns solutiile pe care le considera corecte. Realizeaza corectarile necesare,pe baza confirmarilor primite. |
Chestionare scrisa |
- |
Frontala Individuala Nedirijata |
Scrisa |
|
IV. SECVENTA FINALA | |||||||
Aprecierea desfasurarii lectiei si a asimi-larii cunostintelor |
Formuleaza aprecieri, observatii si recomandari |
Retin aprecierile, observatiile si recomandarile |
Conversatia |
- |
Frontala |
Orala |
|
Prezentarea temei pentru acasa |
Prezinta continutul unei teme pentru acasa : -sa se faca un referat in care sa prezinte materialele conductoare cu conductivitate mare si materialele cu rezistivitate mare. |
Noteaza cerinta si retin precizarile profesorului cu privire la aceasta. |
- |
Frontala Individuala |
Scrisa |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 1995
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved