CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
Scoala cu clasele I-VIII, Nr. 1, Iaslovat
Profesor:
Disciplina: Consiliere si orientare
Data:15.IV.2008
Clasa: a VIII-a B
Subiectul lectiei: Meseriile viitorului
Modul tematic:4. Planificarea carierei
Tipul lectiei: mixta
Analiza continutului: Lectia este importanta deoarece ofera prilejul elevilor de a se informa cu privire la tipurile de profesii si meserii existente.
Obiective operationale:
Pe parcursul activitatii didactice elevii trebuie:
O1-sa precizeze care sunt meseriile preferate.
O2-sa identifice si sa utilizeze eficient informatiile despre reteaua profesionala;
O3-sa distinga intre ceea ce vor, ce pot si ce trebuie.
O4-sa-si asume o responsabilitate personala si una de grup.
Strategii didactice:
a) metode de lucru: exercitiul bingo, conversatia, eseul de 5 minute, activitate individuala/pe perechi/frontala
b) mijloace de invatamant: foi A4, fisa de lucru, calculator conectat la internet, www.go.ise.ro - Ghidul ocupatiilor.
c) Locul de desfasurare: cabinetul de informatica
d) Timp:
OP |
Etapele instruirii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode/mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
Evaluare |
Timp |
O1 |
1.Moment organizatoric |
Verifica efectivul clasei, discuta cu elevii problemele curente ale clasei. |
Comunica dirigintelui problemele curente. |
-conversatia | |||
2.Captarea atentiei |
Propune elevilor completarea unui tabel cu numele elevilor carora le place sau le-ar placea activitatea notata in tabel.Dupa completarea unei linii elevul poate striga BINGO! |
Fiecare elev primeste o fisa pe care sunt notate diferite activitati, ce acopera diverse ramuri profesionale. Fiecare elev cauta pe cineva caruia ii place activitatea respectiva si-i noteaza numele. Castiga cel care completeaza primul o linie si striga Bingo! |
-exercitiu bingo/ exercitiu de spargere a ghetii; |
-individuala |
-tabel completat | ||
O2 |
3. Desfasurarea activitatii |
Dupa completarea tabelului, solicita elevilor sa numeasca alte profesii care ii atrag. In functie de profesiile numite( profesii opuse), profesorul asigura asocierea elevilor 2 cate 2. |
Dupa numirea profesiilor preferate si asocierea pe perechi fiecare elev comunica colegului ceea ce cunoaste despre profesia respectiva. |
-conversatia tematica; |
-individuala -pe perechi |
-schimbul de informatii |
OP |
Etapele instruirii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode/mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
Evaluare |
Timp |
O2 O2 O4 |
Propune elevilor consultarea paginii de internet www.go.ise.ro (Ghidul ocupatiilor) pentru a afla mai multe despre ocupatia preferata. Ghideaza elevii spre sectiunea "Lista ocupatiilor in ordine alfabetica". Ofera sprijin elevilor in demersul de identificare a informatiilor necesare. Propune elevilor sa revina in perechile formate la inceputul activitatii si sa comunice noutatile pe care le-au descoperit referitor la meseriile preferate. |
Ghidati de profesor consulta pagina de internet si identifica noi informatii despre meseria preferata. Informatiile oferite de site raspund in general la urmatoarele intrebari:Care sunt indatoririle postului?Unde se desfasoara activitatea?De ce e nevoie pentru a reusi in domeniu? Elevii revin in perechi. Fiecare membru comunica celuilalt informatiile noi descoperite. |
-calculator conectat la internet; -consultarea paginii www.go.ise.ro; -conversatie tematica; |
-indivudual -activitate pe perechi; |
-informatiile selectate -schimbul de informatii; | ||
O3 |
4. Asigurarea feed-backului |
Propune elevilor sa noteze intr-un eseu |
Realizeaza un eseu in care noteaza ceea ce au aflat nou despre ocupatia preferata in |
-eseul de 5 |
-activitate indivuduala |
-prezentarea eseului oral sau pe suport. | |
OP |
Etapele instruirii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode/mijloace de invatamant |
Forme de organizare |
Evaluare |
Timp |
noutatile referitoare la ocupatia preferata. Solicita elevilor, care doresc, sa citeasca eseul. Anunta elevii ca informatiile noi notate sub forma eseului vor fi lipite pe un mic panou pentru a fi consultate de totii elevii clasei. |
timpul orei. Citesc ideile notate. |
Exercitiu BINGO- Gaseste pe cineva caruia i-ar placea sa desfasoare una din activitatile notate in tabel. Trebuie sa te ridici, sa gasesti pe cineva caruia ii place activitatea respectiva, sa-i notezi numele in dreptunghiul corespunzator. Poti folosi numele unei persoane doar o singura data. Poti castiga in doua feluri: prin completarea unei linii (orizontale, verticale sau diagonale) sau sa ai cele mai multe nume cand expira timpul alocat. Castiga cine striga primul:BINGO!
I-ar face placere sa cante pe o scena |
I-ar face placere sa vanda produse comerciale |
I-ar face placere sa repare aparate electro-casnice |
I-ar face placere sa conduca un autovehicul |
I-ar face placere sa realizeze mobilier |
I-ar face placere sa supravegheze respectarea legii |
I-ar face placere sa fie medic |
I-ar face placere sa fie profesor/invatator |
I-ar face placere sa lucreze cu calculatorul |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4265
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved