CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DE LECTIE
DATA:
PROFESOR:
DISCIPLINA: Fizica
CLASA: a VII-a
TEMA LECTIEI: Energia Mecanica
TIPUL LECTIEI: Rezolvari de probleme
OBIECTIVE DE REFERINTA
. Sa identifice legi ale unor fenomene mecanice, marimi fizice caracteristice, proprietati ale unor corpuri.
. Sa rezolve probleme cu caracter teoretic sau aplicativ.
OBIECTIVE OPERATIONALE - la sfarsitul lectiei elevii vor putea:
. Sa defineasca energia mecanica, energia cinetica si potentiala;
. Sa aplice teorema de variatie a energiei cinetice si legea de conservare a energiei in rezolvarea problemelor cu grad diferit de dificultate;
MODALITATEA DE ACTIVITATE CU ELEVII - diferentiat pe grupe
METODA DE VERIFICARE A CUNOSTINTELOR - orala
METODE DIDACTICE: conversatia euristica, problematizarea, demonstratia, matematica, explicatia.
MIJLOACE DE INVATAMANT: manual, culegere, fise de lucru.
EVENIMENTELE INSTRUIRII
Nr crt. |
Eveniment didactic |
Durata |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Moment organizatoric |
1 min |
Verifica prezenta si creeaza atmosfera normala de desfasurare a lectiei |
Se pregatesc pentru lectie. |
|
Anuntarea temei lectiei |
1 min |
Precizeaza tema lectiei si scopul ei: fixarea cunostintelor de energie mecanica prin rezolvari de probleme. | ||
Actualizarea cunostintelor |
5 min |
Propune elevilor o scurta recapitulare si solicita: - definirea energiei cinetice, potentiale si a energiei mecanice. - enuntarea legii de variatie a energiei cinetice si a legii de conservare a energiei mecanice. |
Raspund si eventual se completeaza unii pe altii. |
|
Desfasurarea lectiei. |
7 min 35 min |
Propune elevilor rezolvarea unor probleme cu grad diferit de dificultate. Elevii sunt impartiti in grupe de nivel diferit: mediu, buni si foarte buni. Grupele primesc fise de lucru cu probleme corespunzatoare nivelului grupei. Timpul de lucru: 5 min. Solicita unui reprezentant al fiecarei grupe sa prezinte la tabla rezolvarea problemei. Discuta cu elevii datele problemei. Confrunta datele obtinute de elevi si eventual corecteaza greselile facute. |
Noteaza in caiete si rezolva problemele. Stabilesc relatiile de calcul, pentru marimile fizice corespunzatoare. Verifica rezultatele proprii cu cele prezentate la tabla. Interpreteaza rezultatele. |
|
Anuntarea temei pentru acasa. |
1 min |
Indica revederea rezolvarii problemelor din clasa si recomanda ca tema rezolvarea testului recapitulativ de la pagina 83 din manual. |
Noteaza tema |
Fisa de lucru nr.l
Un copil are energia cinetica egala cu jumatate din energia cinetica a altui copil. Masa celui de-al doilea copil este de doua ori mai mare decat a primului. Care din ei are viteza mai mare?
Fisa de lucru nr.2
Un corp se deplaseaza cu viteza de 20 m/s la inaltimea de 8 m. Sa se calculeze energia cinetica a corpului, energia potentiala si energia mecanica.
Fisa de lucru nr.3
Un corp cu m=10 kg aflat in repaus este pus in miscare sub actiunea unei forte orizontale F=200N. Se neglijeaza frecarile. Sa se calculeze:
A) distanta dupa care corpul ajunge la energia cinetica de 2000 J
B) viteza atinsa de corp in final
Fisa de lucru nr.4
Un corp cu m=2Kg este lasat sa cada liber, fara frecare, de la inaltimea de 12 m. Sa se calculeze:
A) energia cinetica a corpului la trei sferturi din distanta fata de Pamant
B) viteza corpului in acest punct
Fisa de lucru nr.5
Un corp cu m=lKg coboara, fara frecare, din varful unui plan inclinat cu h=4m si 1=10 m. Sa se calculeze:
A) energia mecanica in varful planului
B) viteza la baza planului inclinat
C) viteza la jumatatea planului inclinat
Fisa de lucru nr.6
Un corp se misca pe o suprafata orizontala cu viteza de 10m/s. Corpul franeaza astfel incat forta de frecare este 1/5 din greutate si strabate distanta de 10m/s. Sa se calculeze viteza pe care o are corpul dupa parcurgerea acestei distante.
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6945
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved