CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PLAN DE LECTIE
CLASA a VIII-a
MODULUL Dobandirea abilitatilor de explorare si planificare a carierei
TITLUL LECTIEI : Stiu sa ma prezint?
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 : sa elaboreze un CV.
O2 : sa identifice elementele necesare completarii unei scrisori de intentie
O3 : sa redacteze o scrisoare de intentie (accept) pentru admiterea in invatamantul liceal / profesional
CONTINUTURI
Portofoliu
Curriculum Vitae
Scrisoare de intentie
METODE
conversatia
explicatia
discutia
turul galeriilor
FORME DE ORGANIZARE
activitate frontala , activitate pe grupe , individuala
MIJLOACE DIDACTICE
- chestionare, flip chart , fise individuale
MOMENT ORGANIZATORIC (3 min):
-asigurarea conditiilor didactico-materiale;
-se face prezenta si se discuta problemele de disciplina scolara
DEMERSUL DIDACTIC
EXERCITIUL DE DEZGHET(5 min) :
SALUTUL MEU CATRE GRUP
Fiecare elev trebuie sa adreseze clasei un salut care poate fi verbal sau non-verbal. Exercitiul are rolul de a destinde atmosfera si a pregati elevii pentru activitate.
Profesorul diriginte,prezinta titlul lectiei si obiectivele urmarite, argumentand necesitatea abordarii unei astfel de teme la clasa a VIII-a.
A1 (18 min) : Colectivul de elevi se organizeaza in 4 grupe.
Ei vor completa cate un CV adaptat dupa modelul european care se gaseste pe internet la adresa : www.cveuropean.ro (vezi anexa1)
Dirigintele sprijina elevii in completarea CV-urilor,clarificand notiunile ce trebuiesc cunoscute in elaborarea unui CV.
Se face turul galeriilor elevii completandu-se unii pe altii.
CV-ruile astfel completate vor fi afisate pe un flipchart .
Un purtator de cuvant al fiecarei grupe va prezenta ceea ce au rezolvat cei din grupa sa. Elevii din celelalte grupe vor fi atenti, vor putea pune intrebari, vor putea aduce completari.Astfel se va observa implicarea fiecarui elev , participarea activa a grupelor.
A2 (10 min) : Elevii vor fi pusi in situatia de a scrie o scrisoare de intentie adresata directorului liceului/scolii profesionale la care doresc sa isi continuie studiile dupa terminarea clasei a VIII-a.
Se vor identifica astfel elementele necesare completarii unei scrisori de intentie :
Primul paragraf - mentioneaza pentru ce loc aplici si de ce esti un bun candidat pentru locul respectiv.
Al doilea paragraf - ofera detalii despre calitatile care te fac potrivit pentru locul respectiv.
Al treilea paragraf - scrie despre telurile tale
legandu-le de domeniul vizat.
Concentreaza aceste informatii in maxim patru paragrafe, incluzand data si semnatura.
A3 (10 min) : Fiecare elev va primi o fisa de lucru pe care o vor completa pentru solicitarea scrisorii de accept ,dupa modelul prezentat pe www.roburse.ro (vezi anexa 2).
Se vor face discutii impreuna cu elevii comparand propriile scrisori cu modelul propus.
EVALUARE (2 min):
Fiecare elev isi va aprecia activitatea din timpul orei de dirigentie printr-un cuvant scris pe o hartiuta cu adeziv colorata. Apoi va lipi hartia pe tabla. In felul acesta , dirigintele obtine un feed-back cu privire la activitatea elevilor.
Tema(2 min) :Dirigintele anunta tema pentru data viitoare :fiecare elev isi va intocmi un portofoliu care va contine un CV si o scrisoare de intentie.
Anexa 1
|
||||
Curriculum Vitae |
||||
INFORMATII PERSONALE | ||||
Nume (Nume, prenume) | ||||
Adresa (numar, strada, cod postal, oras, | ||||
Telefon | ||||
Fax | ||||
| ||||
Nationalitate | ||||
Data nasterii (zi, luna,an) | ||||
EDUCATIE SI FORMARE Descrieti separat fiecare forma de invatamant si program de formare profesionala urmate, incepand cu cea mai recenta: Perioada (de la - pana la) Numele si tipul institutiei de invatamant prin care s-a realizat formarea profesionala Domeniul studiat / aptitudini ocupationale Tipul calificarii / diploma obtinuta Nivelul de clasificare al formei de instruire / invatamant | ||||
APTITUDINI SI COMPETENTE PERSONALE | ||||
Limba materna | ||||
Limbi straine cunoscute Abilitatea de a citi / scrie / vorbi | ||||
Aptitudini si competente artistice (Muzica, desen, pictura, literatura etc.) | ||||
Aptitudini si competente sociale Exemplu: Locuiti si invatati cu alte persoane, intr-un mediu multicultural, ocupati o pozitie in care comunicarea este importanta sau desfasurati o activitate in care munca de echipa este esentiala (de exemplu: cultura, sport, etc.) | ||||
Aptitudini si competente organizatorice Exemplu: coordonati sau conduceti activitatea altor persoane, proiecte si gestionati bugete, in scoala, in actiuni voluntare (de exemplu in domenii culturale sau sportive) sau la domiciliu. | ||||
Aptitudini si competente tehnice (Utilizare calculator, anumite tipuri de echipamente, masini, etc.) | ||||
Alte aptitudini si competente (Competente care nu au mai fost mentionate anterior) | ||||
INFORMATII SUPLIMENTARE (Indicati alte informatii utile care nu au fost mentionate, de exemplu persoane de contact, referinte, etc.) |
Anexa 2
MODEL
PENTRU SOLICITAREA SCRISORII DE ACCEPT
pentru studii in cadrul unei forme de invatamant liceale/profesionale
Domnule Director,
Subsemnata/ul.......................,......(calitatea persoanei: elev), la Scoala....(orasul), ....., in clasa ., doresc ca in anul scolar....., sa urmez cursurile Colegiului/Liceului/Scolii Profesionale .., in(orasul) .Solicit aceasta deoarece in prezent sunt absolvent al.., si doresc sa urmez cursurile ........, pentru a ......./si doresc sa ma specializez in domeniul.......
Mentionez ca
(se mentioneaza activitatea scolara, diplomele obtinute, etc de pana la data la care se face solicitarea).
Stagiul de studii la Institutia la care se aplica) ma va ajuta sa ......
In vederea depunerii dosarului personal, solicit eliberarea unei scrisori de accept din partea .. (Institutia la care se aplica)
Data Semnatura
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3658
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved