CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DE LECTIE
DATA: 28 noiembrie 2008
CLASA: a IV-a B
Scoala nr.5 "Elena Doamna " Tecuci
Invatator :
DISCIPLINA : Istorie
ARIA CURRICULARA : Om si societate
UNITATEA DE INVATARE : Civilizatii ale antichitatii
TEMA LECTIEI : Razboaiele daco-romane
TIPUL LECTIEI : predare - invatare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.2 - sa ordoneze evenimente istorice;
3.1 - sa foloseasca termeni istorici in situatii diverse;
5.1 - sa exprime opinii personale in aprecierea faptelor din trecut si prezent;
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1 - sa enumere razboaiele daco-romane;
O2 - sa ordoneze pe banda timpului confruntarile daco-romane;
O3 - sa redea in cateva cuvinte desfasurarea razboaielor daco-romane;
O4 - sa prezinte urmarile celor doua razboaie;
STRATEGII DIDACTICE
a) Metode si procedee: conversatia, descoperirea deductiva, demonstratia, observatia, exercitiul, cvintetul,aritmogriful,"Saculetul fermecat",interviul,diagrama "Vernn-Euler".
b) Mijloace de realizare: harta,texte literare,calculator, coli, planse, carioci , imagini cu daci si romani.
c) Forme de realizare: frontala, individuala, in grup, in echipa.
BIBLIOGRAFIE
Curriculul National" Programe scolare pentru invatamantul primar" Bucuresti 2004;
Istorie - Manual pentru clasa a IV a,Editura ARAMIS;
Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de istorie clasa a IV a ,MEC si Consiliul National pentru curriculum;
Istorie -Sugestii didactice pentru clasa a IV a,Editura Educatia 2000+;
Dictionar istoric-George Genes.
Etapele lectiei |
Obiective vizate |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Evaluare |
||
Activitatea invatatoarei |
Activitatea elevului |
Metode si procedee |
Forme de organizare |
|||
Moment organizatoric |
- Asigurarea conditiilor optime desfasurarii lectiei. |
- Pregatirea celor necesare pentru desfasurarea lectiei. |
- conversatia |
- frontal | ||
Captarea atentiei elevilor |
-" Saculetul fermecat" -imagini cu daci si romani,Decebal si Traian. - Voi cere elevilor sa rezolve aritmogriful:"Razboi" |
- spun tot ce stiu despre imaginea prezentata. - rezolva aritmogriful. |
- conversatia |
- oral |
||
Anuntarea temei si a obiectivelor |
- Anunt tema lectiei: "Razboaiele daco-romane",si obiectivele. |
- Asculta. |
- conversatia - explicatia |
- frontal |
- oral |
|
Dirijarea invatarii |
O1 O2 O3 O4 |
Voi imparti elevii in 3 grupe,fiecare grupa avand de citit si de discutat cate un fragment din lectie si anume:contextul extern,pregatirea si desfasurarea razboaielor,urmarile razboaielor. |
- elevii citesc si discuta pe grupe. |
- conversatia - exercitiul |
- frontal - pe grupe |
- oral |
Dirijarea invatarii |
O2 |
Cer celor trei grupe sa prezinte ideile fiecarui fragment. Se ordoneaza pe banda timpului confruntarile daco-romane. Voi prezenta la calculator scene din razboaiele daco-romane de pe "Columna lui Traian". |
Elevii prezinta continutul fragmentelor lectiei. |
- conversatia - explicatia - observarea - exercitiul - conversatia |
- frontal - individual |
- oral |
Asigurarea feed-back-ului Obtinerea performantei |
O1 |
Voi propune un joc de rol:"Decebal si Traian". Voi realiza cu toata clasa Diagrama " Vernn - Euler" |
- elevii sunt atenti, raspund,intreaba, completeaza. - elevii raspund. |
- individual - in echipe - jocul didactic |
oral -scris |
|
Evaluare |
- Voi face aprecieri despre participarea la lectie si-i voi nominaliza pe cei mai activi copii |
- asculta si se mobilizeaza |
- explicatia |
- oral |
||
Tema pentru acasa |
.Anuntarea temei pentru acasa. |
Tema pentru acasa un mic eseu:"O zi copil dac". |
- conversatia - explicatia |
individual |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 3820
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved