CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DE LECTIE
(PROIECTAREA UNITATII DIDACTICE)
DATA
CLASA: a VI-a B;
UNITATEA DE INVATAMANT: Sc. cu cls. I-VIII Nr. 19 'Lascar Catargiu';
DISCIPLINA: Limba romana;
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare;
PROFESOR
UNITATEA DE INVATARE:Morfologie si sintaxa ;
TEMA:Modurile verbului;
TIPUL LECTIEI: De recapitulare si sistematizare;
LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clasa;
I. OBIECTIVE DE REFERINTA
sa manifeste curiozitate si interes fata de lectie;
sa se adapteze la situatia concreta de sintaxa;
sa manifeste interes pentru participarea la ora;
sa utilizeze in redactarea raspunsurilor cunostintele de morfo-sintaxa;
sa asigure corectitudinea relatiilor sintactice la nivelul textului comunicat.
II. OBIECTIVE OPERATIONALE:
a) Cognitive:
La sfarsitul lectiei elevii trebuie:
O1 - sa dea definitia corecta a verbului;
O2 - sa identifice in vorbire verbul si ce arata acesta;
O3 - sa recunoasca modurile personale si nepersonale ale verbului;
O4 - sa conjuge verbe la moduri personale;
O5 - sa recunoasca marcile distinctive ale modurilor nepersonale
si sa le diferentieze de cele personale.
b) Afective:
O6 - sa recepteze noile informatii ca relevante si folositoare;
O7 - sa manifeste grija pentru felul in care isi construiesc raspunsurile orale precum si pentru felul in care scriu;
O8 - sa participe cu interes la lectie;
O9 - sa fie dispusi sa rezolve sarcinile prezentate;
O10 - sa stapaneasca informatiile spre a le putea folosi.
c) Formative:
1. Sa creeze comunicari in care sa se foloseasca diferite moduri personale si nepersonale;
2. Sa cunoasca ortografia modurilor personale in comunicarea scrisa.
III. CONTINUTURI (centrate pe obiective):
C(O1) -verbul este partea de vorbire flexibila care arata actiunea, statrea sau existenta;
C(O2) -verbul la modurile personale indeplineste functia sintactica de predicat al propozitiei din care face parte;
C(O3) - dupa tipul de predicat pe care il realizeaza, verbul este de doua feluri predicativ si copulativ ;
C(O4) -verbul auxiliar ajuta la formarea unor moduri si timpuri;
C(O5) -verbul cu functie de predicat se acorda in persoana si numar cu subiectul; C(O6) -verbele la cele 4 moduri personale au categoria gramaticala a persoanei indeplinind si functia de predicat, iar cele la moduri nepersonale, neavand categoria persoanei indeplinesc alte functii sintactice decat cea de predicat, si anume subiect, nume ptredicativ, atribut sau complement.
IV. STRATEGIA DIDACTICA: mixta
a) Metode si procedee: dictarea, analiza gramaticala, conversatia, tabla, exercitii creatoare, algoritmizarea.
b) Resurse: - materiale: manual, fisa de lucru, culegere de exercitii;
- umane: colectivul de elevi, capacitatile de invatare ale elevilor, cunostintele insusite anterior de catre ei despre verb.
c) Forme de organizare: - activitate frontala combinata cu activitatea independenta individuala.
d) Evaluare: sumativa, curenta, orala si scrisa.
e) Mijloace de invatamant: texte lingvistice, testul de evaluare sumativa
f) Bibliografie: Limba romana, manual pentru clasa a VI-a de Anca Serban, Valentina Jercea, Ed. E.D.P. 2003; Gramatica limbii romane, Bucuresti, Ed. Academiei, capitolul despre modurile verbului; Limba romana in gimnaziu, culegere de exercitii de Sofia Dobra, Ed. Humanitas, 2004.
DEMERS DIDACTIC
Eveniment instructional |
Activitatea de invatare |
Durata |
Activitatea elevilor |
Organizarea clasei |
Profesorul face prezenta, asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei |
1min |
- se linistesc - se pregatesc - se autocontroleaza |
Actualizarea cunostintelor invatate anterior |
Se reactiveaza prin conversatie catihetica, notiunile de baza privind partile de vorbire:flexibile si neflexibile. |
3min |
- raspund - observa - compara - reactualizeaza - explica - exemplifica |
Captarea atentiei elevilor |
Profesorul scrie la tabla urmatorul enunt :"Eu merge la scoala ."si asteapta reactiile elevilor ,care nu vor intarzia sa apara. Elevii vor observa ca verbul este elementul central al textului care contribuie, in mare masura, la nuantarea comunicarii verbale prin valorile imprimate exprimarii, si, ca atare, trebuie sa i se acorde din necesitati practice, de utilizare corecta si expresiva, atentie deosebita. |
2min |
- asculta - observa - accepta - se mobilizeaza |
Anuntarea temei lectiei, a tipului ei si a obiectivelor operationale |
Profesorul spune ca in aceasta ora vor recapitula si sistematiza cunostintele acumulate de elevi despre verb si modurile acestuia si comunica obiectivele operationale. |
2min |
- asculta - accepta se mobilizeaza noteaza in caiete |
Prezentarea sarcinilor de invatare |
Profesorul le spune elevilor ca vor analiza impreuna niste texte pentru a identifica verbele, categoria in care se incadreaza acestea, precum si modurile verbelor. |
1min |
- retin - asculta - se mobilizeaza |
Conducerea procesului de recapitulare si sistematizare |
Profesorul imparte urmatoarele fise de lucru copiilor, pe grupe : "Este iarna. Stau in casa. Privesc pe geam. Afara sunt multi copii. Se joaca cu zapada sau se dau cu saniile. Sar si alearga voiosi. Eu ii admir si ma bucur." A) Subliniati verbele. B)Grupati verbele pe cele trei coloane actiunea starea existenta 2)Subliniati verbele si spuneti ce functie sintactica au acestea: Unde mergeti in seara asta? Mircea este pe stadion. Ioana este atenta la lectie. Am cumparat un tablou. Mergand la scoala, am gasit un pix. Mama are de spalat. A citi este o placere. Tema scrisa este pe birou. 3)Am plecat la scoala. Maria doreste sa aiba un catel. As vrea o inghetata. Sa retineti ce scriem astazi. Venind la voi, m+am intalnit cu Maria. A desena este o placere. Avem de scris la matematica Lectia citita in clasa a fost bine inteleasa. Fiti mai atenti data viitoare. Ar fi vrut sa inceapa vacanta. Sa fi citit mai mult si luam nota zece. Grupati verbele din enunturile de mai sus pe coloane Verbe la moduri personale Verbe la moduri nepersonale Dupa 10 minute se constata, prin conversatie, rezultatele la care elevii ajung. Pe masura ce se constata modul in care elevii analizeaza si motiveaza constatarile lor, ei sunt pusi sa elaboreze un tabel in care sa scrie din enunturile de pe fise Verbul Modul Persoana Functia sintactica Concomitent cu cele identificate in texte, elevilor li se cere sa creeze si ei propozitii cu verbe la modurile intalnite. |
30min |
- sunt antrenati intr-o activitete individuala (sau pe grupe, dupa posibilitati) cu sarcina de a identifica si clasifica verbele din textele date de profesor; - retin sarcina de lucru; - observa; - compara; - deduc; - reactualizeaza; exemplifica. noteaza in caiete |
Realizarea conexiunii inverse (a feedback-ului) |
Are loc, permanent pe parcursul conversatiei in cadrul analizei si se concretizeaza prin aprecieri verbale facute de profesor sau prin solicitarea unor exemple formulate de elevi. Pe tabla, la sfarsitul discutiilor, se afla consemnate urmatoarele: 1.indicativ personale 2.conjunctiv Modurile verbului 3-conditional-optativ 4.imperativ nepersonale- infinitiv -participiu - supin - gerunziu Def: Verbul este partea de vorbire flexibila care arata actiunea, starea sau existenta. Verbele sunt -Predicative Nepredicative -copulative, auxiliare |
| |
Evaluare sumativa |
Se da, ca activitate independenta in clasa, rezolvarea testului: 1. Alcatuiti propozitii cu verbul a pregati la toate persoanele modului indicativ, timpul viitor. 2p 2.De la verbele urmatoare, faceti cate doua substantive: a citi..... a petrece ... 2p 3. un enunt care sa contina un verb la modul gerunziu. 1p 4. Puneti verbul a citi la modul imperativ . 2p 5. Dati exemple de cate doua verbe care arata : actiunea starea existenta ............... ............... 1p 1p din oficiu Testul se controleaza in clasa prin sondaj |
- primesc fisele de lucru; - rezolva cerintele de pe fisa. |
|
Asigurarea retentiei si a transferului |
Tema pentru acasa: exercitiile 2,3/pag. 43 |
1min |
- isi noteaza tema. |
1. Alcatuiti propozitii cu verbul a pregati la toate persoanele modului indicativ, timpul viitor. 2p
2.De la verbele urmatoare, faceti cate doua substantive:
a citi
a petrece 2p
3. Un enunt care sa contina un verb la modul gerunziu. 1p
4. Puneti verbul a citi la modul imperativ . 2p
5. Dati exemple de cate doua verbe care arata :
actiunea starea existenta
...............
1p
1p din oficiu
"Este iarna. Stau in casa. Privesc pe geam. Afara sunt multi copii. Se joaca cu zapada sau se dau cu saniile. Sar si alearga voiosi. Eu ii admir si ma bucur."
A) Subliniati verbele
B)Grupati verbele pe cele trei coloane
actiunea starea existenta
2) Subliniati verbele si spuneti ce functie sintactica au acestea:
Unde mergeti in seara asta?
Mircea este pe stadion.
Ioana este atenta la lectie.
Am cumparat un tablou.
Mergand la scoala, am gasit un pix.
Mama are de spalat.
A citi este o placere.
Tema scrisa este pe birou.
3)Am plecat la scoala.
Maria doreste sa aiba un catel.
As vrea o inghetata.
Sa retineti ce scriem astazi .
Venind la voi, m-am intalnit cu Maria.
A desena este o placere.
Avem de scris la matematica.
Lectia citita in clasa a fost bine inteleasa.
Fiti mai atenti data viitoare.
Ar fi vrut sa inceapa vacanta..
Sa fi citit mai mult si luam nota zece.
Grupati verbele din enunturile de mai sus pe coloane:
Verbe la moduri personale Verbe la moduri nepersonale.
.............
.............
.............
1. Alcatuiti propozitii cu verbul a pregati la toate persoanele modului indicativ, timpul viitor. 2p
2.De la verbele urmatoare, faceti cate doua substantive:
a citi
a petrece 2p
3. un enunt care sa contina un verb la modul gerunziu. 1p
4. Puneti verbul a citi la modul imperativ . 2p
5. Dati exemple de cate doua verbe care arata :
actiunea starea existenta
...............
1p
1p din oficiu
Este iarna. Stau in casa. Privesc pe geam. Afara sunt multi copii. Se joaca cu zapada sau se dau cu saniile. Sar si alearga voiosi. Eu ii admir si ma bucur."
A) Subliniati verbele
B)Grupati verbele pe cele trei coloane
actiunea starea existenta
2) Subliniati verbele si spuneti ce functie sintactica au acestea:
Unde mergeti in seara asta?
Mircea este pe stadion.
Ioana este atenta la lectie.
Am cumparat un tablou.
Mergand la scoala, am gasit un pix.
Mama are de spalat.
A citi este o placere.
Tema scrisa este pe birou.
Grupati verbele din enunturile alaturate pe coloane:
3)Am plecat la scoala. Verbe la moduri personale Verbe la moduri nepersonale.
Maria doreste sa aiba un catel. ........... ...............
As vrea o inghetata. ........... ..............
Sa retineti ce scriem astazi . ............ ...............
Venind la voi, m-am intalnit cu Maria. ............. ................
A desena este o placere. ........... `..............
Avem de scris la matematica. ........... ..............
Lectia citita in clasa a fost bine inteleasa.
Fiti mai atenti data viitoare.
Ar fi vrut sa inceapa vacanta..
Sa fi citit mai mult si luam nota zece.
1. Alcatuiti propozitii cu verbul a pregati la toate persoanele modului indicativ, timpul viitor. 2p
2.De la verbele urmatoare, faceti cate doua substantive:
a citi
a petrece 2p
3. un enunt care sa contina un verb la modul gerunziu. 1p
4. Puneti verbul a citi la modul imperativ . 2p
5. Dati exemple de cate doua verbe care arata :
actiunea starea existenta
...............
1p
1p din oficiu
1. Alcatuiti propozitii cu verbul a pregati la toate persoanele modului indicativ, timpul viitor. 2p
2.De la verbele urmatoare, faceti cate doua substantive:
a citi
a petrece 2p
3. un enunt care sa contina un verb la modul gerunziu. 1p
4. Puneti verbul a citi la modul imperativ . 2p
5. Dati exemple de cate doua verbe care arata :
actiunea starea existenta
...............
1p
1p din oficiu
1. Alcatuiti propozitii cu verbul a pregati la toate persoanele modului indicativ, timpul viitor. 2p
2.De la verbele urmatoare, faceti cate doua substantive:
a citi
a petrece 2p
3. un enunt care sa contina un verb la modul gerunziu. 1p
4. Puneti verbul a citi la modul imperativ . 2p
5. Dati exemple de cate doua verbe care arata :
actiunea starea existenta
...............
1p
1p din oficiu
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6031
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved