CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
Universitatea Politehnica Bucuresti
Departamentul pentru Perfectionarea Personalului Didactic
PROIECT DIDACTIC
Student:
Facultatea: INGINERIE MECANICA
Anul: IV
Specializarea:MECATRONICA
Scoala de aplicatie:GRUP SCOLAR INDUSTRIAL DE MECANICA FINA
Clasa: XII
Disciplina: TEHNOLOGIA ELABORARII SI PRELUCRARII SEMIFABRICATELOR
Tema: DOMENII TEHNICE
Lectia: MASINI-UNELTE FOLOSITE LA RECTIFICAREA SUPRAFETELOR DE ROTATIE EXTERIOARE
Profesor indrumator scoala de aplicatie:
Profesor indrumator U.P.B.:
I. Continutul proiectului de instruire
Competenta specifica
Obiectivele pedagogice operationale
Organigrama continutului de instruire
Diagrama obiective-continut
Proiectele de instruire
Planul de desfasurare a actiunii de instruire
Proiectul de instruire pentru lectia L
Setul de probleme, exercitii si aplicatii
Complexul multimedia
Lista mijloacelor de invatamant componente
II. Continutul proiectului instrumentelor de evaluare
Matricea de specificatii
Testul elevului
Etalonul de rezolvare
Etalonul de convertire
Datele de convertire
Nomograma de convertire a punctajelor in note scolare
I Continutul proiectului de instruire
Competenta C1.
Procese tehnologice in domeniul electric:
insusirile generale
procesul tehnologic de executie a unei instalatii electrice.
Obiectivele pedagogice operationale
Tabelul A1. Obiectivele pedagogice operationale
Cod/tip |
Continutul obiectivului (ce se cere) |
Conditiile de probare (ce se ofera) |
Criteriul de reusita CR (ce se accepta) |
O1/cognitiv |
Elevul sa precizeze insusirile generale ale energiei electrice. |
Se ofera o lista de 4 calitati ale energiei electrice. |
Clasificarea corecta a cel putin 70% din insusirile generale ale energiei electrice. |
O2/cognitiv |
Elevul sa indice etapele tehnologice ale executiei unei instalatii electrice. |
Se ofera schema unui proces tehnologic pentru executia unei instalatii electrice. |
Sa se recunoasca 80% din etapele tehnologice ale executiei unei instalatii electrice. |
1.3.Organigrama continutului de instruire (fig.A1)
1.4.Diagrama obiective-continut
Codul obiectivului |
Succesiunea de parcurgere a continutului de instruire (coduri) |
O1 | |
O2 |
1.5.Proiectele de instruire
1.5.1Planul de desfasurare a actiunii de instruire
Codul lectiei |
Secventele lectiei |
L |
Secventa introductiva Secventa pentru obiectivul O1 Secventa pentru obiectivul O2 Secventa finala lectie |
L din urmatoarea competenta |
Secventa de evaluare pentru competenta C1 |
Cod |
Aria de continut |
Subarii de continut |
Codul OPO |
||
C1 |
1.Insusirile generale ale energiei electrice. |
2.Calitatiile energiei electrice |
3.Posibilitatea de a fi produsa in cantitate mare din alte surse de energie |
O1 |
|
4.Posibilitatea de a fi transmisa economic la distante foarte mari. |
|||||
5.Posibilitatea de a fi distribuita economic la consumatori. |
|||||
6.Posibilitatea de a fi transformata cu usurinta in alte forme de energie. |
|||||
7.Producerea energiei electrice. |
8. in centrale termoelectrice |
||||
9.in centrale hidroelectrice |
|||||
10.in centrale nuclearo-electrice |
|||||
11.prin metode neconventionale |
|||||
12.Transportul energiei electrice |
|||||
13.Procesul tehnologic de executie a unei instalatii electrice. |
14.Definirea instalatiei electrice |
O2 |
|||
15.Etapele de executie a unei instalatii electrice. |
16.Lucrari de verificare |
||||
17.Marcarea traseului initial si a locrilor de montare ale accesoriilor instalatiei electrice. |
|||||
18.Saparea santurilor si executarea strapungerilor. |
|||||
19.Montarea tuburilor de protectie si a dozelor. |
|||||
20.Montarea conductorilor |
|||||
21.Montarea aparatelor de conetare si a corpurilor de iluminat |
|||||
22.Montarea tablourilor de distributie |
|||||
Fig. A1. Organigrama continutului de instruire
1.5.2.Proiectul de instruire pentru lectie
Mijloace de invatamant |
M,FL1 |
M,FL1 |
FL1 |
FL1 |
FL1 |
|
Formele de organizare (sarcina/participarea/desfasurarea activitatii) |
Frontala/colectiva / dirijata |
Frontala/colectiva/ dirijata |
Frontala/individuala/ independenta |
Frontala/colectiva / dirijata |
Frontala/individuala / independenta |
frontala/grupe/dirijata |
Probleme, exercitii aplicatii (coduri) |
P1 |
P1 |
P2 |
P2 |
P2 |
|
Metodele de invatamant |
Conversatie |
Conversatie |
Analiza de caz |
Conversatie |
Analiza de caz |
Conversatie |
Continutul de instruire |
Domeniile in care se utilizeaza energia electrica |
Insusirile generale ale energiei electrice |
||||
Etapele ciclului de invatare a obiectivului |
Secventa introductiva |
Obtinerea informatiilor |
Prelucrarea informatiilor |
Formularea si corectarea concluziilor |
Exersarea si aplicarea concluziilor |
Conexiune inversa finala |
Obiective pedagogice |
O1.Elevul sa precizeze insusirile generale ale energiei electrice |
|||||
Timpul (minute) |
Mijloace de invatamant |
M,FL1,FL2 |
M,FL1,FL2 |
FL1,FL2 |
FL1 |
FL1 |
|
Formele de organizare (sarcina/participarea/desfasurarea activitatii) |
Frontala/colectiva/dirijata |
Frontala/individuala/independenta |
Frontala/colectiva/dirijata |
Frontala/colectiva/independenta |
Frontala/grupe/ dirijata |
Frontala/colectiva /dirijata |
Probleme, exercitii, aplicatii (coduri) |
P3 |
P3 |
P4 |
P4 |
P1.P4 |
|
Metodele de invatamant |
Conversatie |
Efectuare de exercitii |
Conversatie |
Conversatie |
Conversatie |
Conversatie |
Continutul de instruire |
Etapele tehnologice ale executiei unei instalatii electrice. |
Intregul continut |
||||
Etapele ciclului de invatare a obiectivului |
Obtinerea informatiilor |
Prelucrarea informatiilor |
Formularea si corectarea concluziilor |
Exersarea si aplicarea concluziilor |
Conexiune inversa finala |
Secventa finala |
Obiective pedagogice |
O2 Elevul sa indice etapele tehnologice ale executiei unei instalatii electrice. |
|||||
Timpul (minute) |
1.6.Setul de probleme, exercitii si aplicatii
P1. Prezentati surse de obtinere a energiei electrice.
P2.Cum poate fi transportata energia electrica?
P3.De ce se izoleaza conductorii si din ce materiale se poate realiza aceasta izolatie?
P4.De ce nu este bine sa se monteze intrerupatoare in camerele cu umiditate ridicata?
1.7.Complexul multimedia
1.7.1.Lista mijloacelor de invatamant componente
Nr crt |
Denumire |
Cod |
Continut |
Manual |
M |
Capitolul consacrat proceselor tehnologice in domeniul electric. |
|
Fise de lucru 1 |
FL 1 |
Problemele P1.P4 |
|
Fise de lucru 2 |
FL 2 |
Schema unui proces tehnologic pentru executia unei instalatii electrice (Anexa 1) |
II Continutul proiectului instrumentelor de evaluare
Matricea de specificatii
Cod/tip |
Cunoastere si intelegere |
Aplicare |
Analiza |
Sinteza |
Evaluare |
O1/cognitiv |
X |
X |
X |
X |
X |
O2/cognitiv |
X |
X |
X |
X |
X |
Testul elevului
Gasiti varianta corecta de raspuns.
I1.Pentru montarea unui intrerupator se folosesc:
a)doze de trecere
b)doze de aparat
c)doze din tabla
d)doze din plastic
e)doze din sticla
I2.Circuitul electric se realizeaza cu conductori izolati din :
a)cupru
b)otel si fonta
c)aur,argint
d)platina
e)aluminiu
I3.Ce se intelege prin instalatie electrica?.
Etalonul de rezolvare
I1. b)doze de aparat (3 puncte)
Performanta maxima specifica PM = 3 puncte
Performanta minima admisa Pma = CR PM = 0,7 3 = 2,1 puncte.
I2. a)cupru (2 puncte)
e)aluminiu (2 puncte)
Performanta maxima specifica PM =4 puncte
Performanta minima admisa Pma = CR PM =0,7 4 =2,8 puncte.
I3. Prin instalatie electrica se intelege orice instalatie destinata folosirii energiei electrice in scopuri industriale sau casnice. (3 puncte)
Performanta maxima specifica PM =3 puncte
Performanta minima admisa Pma = CR PM =0,8 3 = 2,4 puncte
Etalonul de convertire a punctajelor in note scolare
2.4.1. Tabelul de convertire
Codurile obiectivelor |
Criteriul de reusita(CR) in procente |
Codurile itemurilor |
Punctajul maxim specific(PM) |
Punctajul minim admis(Pma) |
Valoarea unui punct normalizat in procente |
O1 |
I1 | ||||
I2 |
2,8 | ||||
O2 |
I3 |
Pma mediu normalizat(70+80)/2 = 75 %
2.4.2.Nomograma de convertire a punctajelor in note scolare
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2368
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved