CATEGORII DOCUMENTE |
PROIECT DIDACTIC
Educatoare:
G.P.P. "Dumbrava Minunata" Suceava
Categoria de activitate:Educatie pentru societate
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Tema: " BRADUL"de H.C.Andersen
Tipul de activitate:Lectie de comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul activitatii:
Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului, a capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia si transpunerea experientei socio-cognitive in ipostaze ale vietii sociale.
Obiective operationale:
O1 -sa retina ideile principale;
O 2 - sa demonstreze ca au inteles redand continutul pe baza ideilor principale;
O 3 -sa identifice trasaturi de caracter specifice personajelor din poveste;
O 4-sa contraga din poveste aspecte pozitive si negative, prevalandu-se de experienta socio-cognitiva;
O 5 -sa manifeste rabdare intr-o sarcina care implica asteptarea randului intr-un joc sau a randului la raspuns;
O6 -sa traiasca emotii pozitive tragand invataminte din povestea audiata;
O7-sa realizeze o activitate in comun, valorificand prin joc informatiile nou primite.
Metode si procedee: Expunerea, brainstorming-ul,conversatia euristica explicatia , jocul de rol, consemnarea evenimentelor in "Jurnalul grupei", "Palariile ganditoare"
Material didactic: imagini, PC. ,DVD ,ghiveci cu brad natural,
aparatura audio,6 palarii :alba,rosie,galbena,verde, neagra, albastra;
Forme de organizare:
Frontal, grupuri mici, individual;
Material bibliografic:
"Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii", -M.E.C., Editura Val Integral, Bucuresti, 2005;
Ghid metodologic, Editura V&Integral, Bucuresti, 2001
"Metode moderne de invatare evaluare", -Pintilie, Mariana, Editura Miniped, Bucuresti, 2002
"Metode interactive de grup",S.Breben ,E.Gongea ,Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga ,Editura Arves
Durata: 35-40 minute
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare (instrumente si indicatori) |
|
Resurse materiale |
Metode si procedee |
|||
Captarea atentiei |
Se va realiza prin aparitia sub forma de surpriza a "Zanei Padurii", care va ivita copiii intr-o calatorie imaginara intr-o lume de basm ,stimulandu-se imaginatia copiilor prin imagini vizuale,,auditive si olfactive .Se va crea astfel o atmosfera relaxanta ,destinsa si calma. |
recuzita pentru zana |
dialogul |
Capacitatea de a asculta cu atentie incursiunea in lumea de basm |
Enuntarea temei si a obiectivelor operationale |
Se va realiza direct prin enuntare verbala, concomitent cu motivarea necesitatii desfasurarii activitatii. Povesea se numeste "Bradul" si voi va trebui sa o ascultati cu atentie pentru a sti sa o povestiti si voi parintilor si prietenilor si sa trageti invataminte din cele intamplate. |
expunerea |
Capacitatea de a recepta mesajul |
|
Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii |
Povestea pe care am sa v-o spun, poate fi povestea oricarui bradulet pe care il va avea orice copil in casa de sarbatori. Ce s-a intamplat cu acest bradut, de unde a plecat si unde a ajuns, veti auzi daca ma veti asculta cu atentie. Se prezinta personajele si cadrul in care se va expune textul prelucrat al povestii, dupa care se va trece la redarea propriu-zisa, respectandu-se succesiunea momentelor ei principale. 1.La umbra brazilor batrani si inalti, crescu intr-o zi un bradulet. 2.Povestea berzei si dorinta bradutului de a calatori. 3.Dorinta bradutului de a ajunge in casa si de a fi inpodobit. 4.Mandria si fericirea bradutului impodobit. 5.Dezamagirea bradului dupa ce a fost aruncat ca un obiect inutil. Se va povesti expresiv ,nuantat, folosindu-se un ton potrivit. Urmeaza o noua surpriza a zanei care a adus 6 palariute colorate pentru a juca in continuare impreuna"Palariutele ganditoare"si care va explica rolul fiecarei palarii: Palaria alba-ofera informatii; Palaria galbena se concentreaza pe beneficii,aspecte pozitive; Palaria rosie dezvaluie intuitiile,sentimentele si emotiile; Palaria neagra este palaria criticilor; Palaria verde este cea a creativitatii,schimbarii, a alternativelor; Palaria albastra este palaria coordonarii; |
carti cu imagini sugestive, calculatorul, DVD. Imagini 6 palarii colorate |
povestirea povestirea |
Capacitatea de observare directa Capacitatea de a analiza, sintetiza, compara si abstractiza |
Obtinerea performantei si asigurarea conexiunii |
Se va urmari comportamentul fiecarui copil in functie de rolul ales, precum si interrelationarea si comunicarea dintre copii, corectitudinea comportamentelor aplicate in joc. |
elemente de dcor palariile colorate |
joc de rol munca independent-ta |
Capacitatea de a utiliza formele limbajului dialogat si monologat in desfasurarea jocurilor |
Evaluarea performante-lor |
Se va aplica metoda "Palariile ganditoare" -fiecare subgrupa isi va aduce contributia la realizarea cu succes a jocului, in functie de palaria primita. Se vor gasi solutii, se vor trage invataminte, se vor face recomandari Se fac aprecieri. |
PC, DVD, |
Palariile ganditoare, Problemati -zarea conversatia dialogul |
Autoevalua-re |
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 6053
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved