CATEGORII DOCUMENTE |
Gradinita |
PROIECT DIDACTIC
DATA: 15 ianuarie 2009
SCOALA "Al.I.Cuza"locatia Scobalteni
invatator:
CLASA I
ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinta
DISCIPLINA: Cunoasterea mediului
TEMA:Anotimpurile -caracteristici generale
TIPUL ACTIVITATII: consolidare
SCOP: consolidarea cunostintelor despre cele patru anotimpuri;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1- sa cunoasca cele patru anotimpuri si elementele caracteristice acestora;
O2- sa identifice din imagini si alte elemente specifice anotimpurilor;
O3- sa sesizeze schimbarile din viata plantelor, animalelor si oamenilor;
O4- sa interpreteze cantece despre anotimpul de primavara, vara, toamna, iarna
O5- sa recite versuri individual, pe roluri dedicate anotimpurilor;
O6- sa sintetizeze cunostintele si informatiile despre un anotimp, exprimandu-si idei, sentimente personale:
METODE SI PROCEDEE:
Conversatia, explicatia, expunerea, povestirea,
MATERIAL DIDACTIC:
planse cu imagini reprezentative pentru fiecare anotimp, foi A4, carioca, creioane colorate
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-manualul de Cunoasterea mediului, clasa I
-volume de poezii
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal
DURATA:
DESFASURAREA ACTIVITATII DIDACTICII
Secventele lectiei |
Continutul instructiv-educativ |
Metode si procedee |
Evaluare |
I Moment organizatoric II Verificarea cunostintelor III Anuntarea titlului si a lectiei IV Desfasurarea lectiei V Fixarea cunostintelor VI Incheierea activitatii |
*Elevii isi pregatesc materialele necesare orei de Cunoasterea mediului *Creez climatul optim pentru desfasurarii orei Verific cunostintele elevilor *Despre ce am discutat noi *Cate anotimpuri are batranul an? *Cate luni are anul ?enumerati Verificarea cunostintelor se va face prin ghicitoarea "Am un copac cu 12 ramuri Pe fiecare ram sunt 4 cuiburi In fiecare cuib sunt 7 oua" (anul) Astazi vom continua discutiile despre hora anotimpurilor In ce anotimp ne aflam noi acum? *Se vor prezenta plansele cu anotimpul de iarna * prin intrebari directe adresate clasei se va urmari descrierea anotimpului , enumerarea caracteristicilor -cel mai friguros -ploua, ninge, bate vantul, -natura e amortita, -aduce bucurii copiilor-mos Nicolae,Mos Craciun, colinda, plugusorul -lunile de iarna-decembrie, ianuarie, februarie *se vor recita poezii *se va interpreta cantecul "Iarna a sosit" *Se vor intui plansele cu anotimpul de primavara * prin intrebari directe adresate clasei se va urmari descrierea anotimpului , enumerarea caracteristicilor -natura se trezeste la viata -razele incalzesc cu putere si topesc zapada -pomii se imbraca in straie de sarbatoare -apare firul crud al ierbii-zburda miei -se intorc pasarile-cocori, randunele -oamenii pregatesc ogoarele, gradinile, livezile -aduce bucurii copiilor/mamelor-martisorul,Iepurasul -lunile de primavara -martie, aprilie, mai *se vor recita versuri *se va interpreta cantecul "Infloresc gradinile"-St.O.Iosif" *Se vor prezenta plansele cu anotimpul de vara * prin intrebari directe adresate clasei se va urmari descrierea anotimpului , enumerarea caracteristicilor -cel mai cald -zile tot mai lungi, -se coc fructele si legumele -se recolteaza cerealele -aduce bucurii copiilor-vacanta iar celor mari concedii, -lunile de vera- iunie, iulie, august *se vor recita poezii *se va interpreta cantecul "Joc de copiii" *Se vor intui plansele cu anotimpul de toamna * prin intrebari directe adresate clasei se va urmari descrierea anotimpului , enumerarea caracteristicilor -cel mai bogat -razele nu incalzesc cu putere , ploua tot mai des -pomii se dezbraca de frunzele ingalbenite -apare firul crud al ierbii-zburda miei -pleaca pasarile calatoare -oamenii aduna recolta de pe ogoarele, gradinile, livezile -aduce bucurii copiilor- incepe scoala-lunile de toamna -septembrie, octombrie, noiembrie *se va recita pe roluri poezia" toamna"G.Toparceanu *se va interpreta cantecul "Acum e toamna, da! *Voi citi elevilor povestea "Fetele Imparatului" *elevii vor urmari cu atentie sirul intamplarilor * se intuieste mesajul textului * elevii vor desena darurile oferite de fetele imparatului Se vor face aprecieri holistice. Vor fi notati elevii care s-au remarcat prin raspunsuri deosebite. |
conversatia observatia descrierea conversatia |
Apreciez corectitudinea raspunsurilor Apreciez rapiditatea raspunsurilor Apreciez corectitudinea exprimarii Apreciez corectitudinea raspunsurilor Apreciez modul de interventie si corectitudinea raspunsurilor Apreciez corectitudinea exprimarii Apreciez modul de lucru si calitatea lucrarii Notez cu calificative |
ANEXA 1
POVESTEA FETELE IMPARATULUI
A fost odata un imparat batran. De batran ce era ii ajungea barba alba pana la pamant.
Intr-o zi le-a chemat pe cele patru fiice ale sale si le-a spus :
-Dragele mele, simt ca-mi pierd puterile si am sa mor curand. Daca voi, insa, imi veti aduce ce este mai frumos si mai bun pe acest pamant, atunci am sa intineresc.
Fetele, care-si iubeau tatal nespus de mult, n-au mai stat pe ganduri.
Intai a plecat fata cea mica. A cutreierat pamantul in lung si-n lat. S-a intors acasa, aducandu-i imparatului : pomi in floare, raze caldute de soare, zumzet de albine, ghiocei, zambile, viorele si multe pasarele ciripind vesel.
Mult s-a bucurat imparatul de aceste daruri si a inceput sa intinereasca. Ba chiar si-a o viorea in par si a inceput sa fluiere cu pasarelele.
Vazand aceste, a plecat si cea de a doua fata sa-si ajute tatal. I-a adus spice aurii de grau, maci rosii ca focul, trandafiri inmiresmati, nisip fierbinte si cirese coapte.
Imparatul s-a bucurat mult. A inceput sa alerge pe nisipul firbinte ca un copil. A mancat cirese gustoase si a mai intinerit putin.
Apoi a plecat a treia fata. A mers, a mers si a adunat in cosuri mere, père zemoase, gutui parfumate, struguri, porumb, floarea soarelui, sfecla de zahar, crizanteme, legume fel de fel si un butoi cu vin.
S-a intors obosita, dar fericita ca i-a adus tatalui ei atatea bunatati.
Mult s-a bucurat imparatul ! a gustat din toate si a intinerit si mai mult. Numai barba alba inca ii mai atarna pana la pamant si al supara pe imparat.
Atunci fata cea mare a hotarat sa plece si ea in lume ca sa-si ajutec tatal.
A mers, a mers zi si noapte, dar n-a mai gasit nici flori, nici fructe, nici legume si nici raze fierbinti. S-a intristat.
Dar nu putea renunta
pentru ca trebuia sa-l scape pe imparat de baranete, de tot. A mers mai departe
pana a ajuns
S-a intors acasa pe inserat. Imparatul si-a primit darurile si a incremenit pentru o clipa. Apoi si-a scuturat barba alba imprastiind in vazduh mii de fluturi albi.
Acum era din nou tanar, frumos, vesel si boat. A intins o hora cu cele patru fete ale sale hora care aici la noi se repeta mereu si careia ii spunem -Hora anotimpurilor.
ANEXA 2
Cantec- Iarna a sosit
Iarna a sosit,
Drumul e albit,
Si la geam apar
Flori de gheata iar
Peste munti si vai
Veselie mare ca e sarbatoare.
Ref. Ninge iar
Ninge iar
Ninge ca-n povesti
Si prin geam fericit fulgii ii privesc
Zurgalai, zurgalai
Veseli zurgalai
Se aud peste lac, peste munti si vai
Seara s-a lasat bradu-i aranjat
Vine Mos Craciun
Mosul drag si bun.
Iarna- Romel Barjoveanu
Cerne sita ierni cerne
Stele albe de ninsoare
Din pufosii nori de vata
Este pentru fiecare
Casele ca niste mosi
Cusme albe-si pun pe frunte
Iar pe poalele de munte
Luneca copii voiosi.
Iarna draga si frumoasa
Te-am visat vara de vara
Stiu ca pleci, dar ne promiti
Vei veni mai iute iar
Se grabeste ghiocelul
Dintre plete sa-ti rasara
Or sa treaca-primavara, vara, toamna
Dar , la iarna, sa vii iar!
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 4114
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved